Nar İle Zayıflamak Mümkün Mü? Nar Diyeti Nasıl Yapılır?

En faydalı meyveler arasında yer alması dışında aynı zamanda düşük kalorili olmasından ötürü kilo vermeye de yardımcı besinler arasında sayılıyor. Örneğin nar ile zayıflamak üzerine yazılmış pek çok teze rastlayabilirsiniz. Hatta Medline Plus isimli medikal ansiklopedide nar suyu ile obezite tedavisi yapılabildiği vurgulanıyor. Çünkü ortalama olarak taze sıkılmış yarım bardak nar suyunun kalorisi 72 dolaylarındadır.

Bu gayet düşük kalorili meyveler ve besinler arasında yer almasını sağlarken diyetler için de uygun olduğunu göstermektedir. Ki obezite tedavisinde kullanılması zaten bunu kanıtlamaktadır. Öte taraftan narın faydaları saymakla bitmiyor. B5 ve B6 vitamininin yanında C ve E vitaminlerine sahip. Folat, Potasyum ve Magnezyum yönünden de son derece zengin bir meyve.

Besin lifi ise hayatımızda sindirim sistemimizin düzenli çalışması, bağırsak sorunları yaşamamamız ve dolayısıyla sağlıklı olmamız açısından oldukça önemlidir. İşte bu yüzden bir bardak nar tanesinde bulunan yaklaşık 7 gram besin lifinin ne denli yüksek bir oran olduğun altını da çizmek gerekiyor. Zaten tokluk hissi yaratması, diyetlerle zayıflamaya yardımcı olması da bundan kaynaklanıyor.

Nar ve obezite konusunda yapılan araştırmaların en sonuncusu İngiltere’de gerçekleştirildi. Gönüllüler üzerinde yapılan bu araştırmaya göre açlık hissini bastıran yiyeceklerden birisi olarak nar tescillendi. Bir grup nar ekstraktı tüketirken, diğer grup tüketmedi. Nar ekstraktı tüketenlerin acıkma oranı ve akabinde yemek yeme yoğunluğu ise tüketmeyenlere kıyasla %22 daha az çıktı.

Bu İngiltere’nin en prestijli yayın organlarından Daily Mail’in haberi olup tüm dünyada ses getirdi. Global üne sahip Nutrition dergisinde de 2012 yılında yayınlanan makale pek çok açıdan narın yararları üzerine tez oldu. İnsanoğlu tarafından bilinen, tespit edilmiş neredeyse tüm antioksidanları içerisinde barındıran, polifenol açısından da zengin bir meyve olduğunu vurgulayabiliriz.

Elbette ki her yiyeceğin ve içeceğin içerisinde belli bir miktarda kalori vardır. Siz günlük kalori ihtiyacınızı aştığınız sürece kilo veremeyebilirsiniz. Bu gayet doğal bir durumdur. Ancak günlük kalori miktarınızı aşmadan her gün nar yemenizde veya nar suyu içmenizde bir sakınca yok. Keza Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığınca yapılan açıklamada 100 gram nar tüketmenin yalnızca 83 kalori olduğu sonucuna varılıyor. Eğer ki taze sıkılmış bir nar suyu içmek istiyorsanız bir bardak nar suyundan alacağınız kalori miktarı 139 kalori oluyor.

Nar Diyetinin Avantajı

Nar yiyerek kilo vermenin en büyük avantajlarından birisi pek çok farklı alternatif tüketim şeklinin olmasıdır. Örneğin nar tane tane çiğ şekilde meyve formunda yenilebilir. Aynı zamanda yemeklere, tatlılara ve salatalara ilave edilerek adeta bir sos olarak kullanılabilir. Bilhassa tatlıların üzerine nar tanesi konması, salatalara ilave edilmesi sıkça rastlanan türler arasındadır.

Bir diğer alternatif tüketim şekli ise taze bir biçimde suyunu sıkarak içmektir. Aynı şekilde sağlıklı olduğundan dolayı hiçbir problem yaşamamanız mümkün olur. Ki kronik akciğer rahatsızlıklarından meme kanserine, prostat kanserinden kardiyovasküler hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde de etkin rol oynuyor. Bunlara ek olarak obeziteye karşı verilen mücadelede de en güçlü kilo verdiren sağlıklı besinler arasında gösteriliyor. Antioksidan deyince ilk akla gelen besinler arasında olması tansiyon sorunu yaşayanlara, kolesterolünü dengelemek isteyenlere ve romatizma sorunları olanlara şifa olmasını sağlıyor.

Nar Diyetinin Olumsuz Yönleri

Nar tüketmenin ve nar diyeti yapmanın elbette ki olumsuz bir tarafı yok. Ancak bir mevsim meyvesi olarak karşımıza çıkan nar genellikle ayıklanması zor bir meyve olarak da anılmaktadır. İşte bu yüzden insanların üşengeçlik seviyesiyle doğru orantılı olarak nar ekstratlı ilaçlar, haplar ve çeşitli likitler piyasaya sürülmektedir.


Yapılan araştırmalar ise gösteriyor ki bu tarz nar içerikli ilaç ve ürünlerin herhangi bir şekilde zayıflamaya faydası yok. Daha doğrusu bilimsel olarak diğer etken maddelerin ve bileşenlerin zayıflamaya sebebiyet verdiği üzerinde duruluyor. Fakat doğal bir şekilde nar yemenin, nar suyu içmenin herhangi bir dezavantajı söz konusu değil.

Alternatif Nar Ürünleri Nereden Temin Edilir?

Nar ürünleri olarak çok geniş bir yelpazeden söz etmek mümkündür. Gerek meyve olarak nar, gerekse taze sıkılmış nar suyu için en önemli kriter ise mevsimini beklemektir. Çünkü bir mevsim meyvesi olarak yılın 12 ayı boyunca doğal nar bulabilmek olanaksızdır. Tabii ki çeşitli yöntemlerle yetiştirilmiş ve tat olarak bizi tatmin eden narlara ulaşabiliyoruz. Fakat bizim önceliğimiz içerdiği düşük kaloriye rağmen zengin besin değerlerine erişmektir.

Manavlar, yerel marketler, zincir marketler nar ve nar ürünleri konusunda çok geniş bir yelpaze sunabiliyorlar. Öyle ki ayıklanmış nar, taze sıkılmış nar suyu gibi çok sayıda ürün gamı var. Aynı zamanda kimyasal ürünlerle ve etken maddeleriyle bezenmiş nar ekstratlı ürünlere de rastlanabiliyor.

Buna sebep olan faktör ise zayıflamak için en ideal besinler arasında sayılmasıdır. İlk olarak bilmeniz gereken ana unsur zayıflamanın tek formülünün kalori açığı yaratmak olduğudur. Eğer ki gün içerisinde almanız gereken kalori miktarı 1.800 ise ve siz her gün 2.400 kalori alıyorsanız zayıflamanız mümkün olmayacaktır. Fakat günlük almanız gereken kalori 1.900 ise ve siz her gün 1.650 kalori alıyorsanız bu durumda kalori açığınız depolanmış yağlardan kullanılarak tamamlanacak, bu yağlar eritilecektir. Dolayısıyla kalori açığınızı yaratmalı, sağlıklı bir şekilde nar yemeli, nar suyu içmelisiniz.

Nar Diyeti İçin Liste

Nar diyeti en çok sorulan ve merak edilen noktaların başında geliyor. Bunun için de ara öğün dahil beş kademeden oluşan bir gündelik beslenme periyodu oluşturulabiliyor.

  • Kahvaltı Öğünü

Kahvaltı için 150 gram kadar pişmiş buğday tüketmeli ve bunun yanında 1 tane nar yemelisiniz.

  • Kuşluk Öğünü

Bu öğün için 150 gram civarında yağsız tarafından yoğurt tüketmeli, 1 elma ile birlikte 1 nar yemelisiniz.

  • Öğle Öğünü

150 gram pişmiş buğdayın yanında 150 gram et tüketebilirsiniz. Et tercihinizi opsiyonel olarak kırmızı et, tavuk eti veya balık olarak tüketmek mümkün. Yanında ise bir tane nar yiyebilirsiniz.

  • Ara Öğün

1 tane muz tüketerek akşam yemeğine kadar bekleyebilirsiniz.

  • Akşam Öğünü

150 gram pişmiş buğdayın yanında kereviz salatası tüketebilirsiniz. Kereviz salatası aynı zamanda maydanoz ve dereotu ile detoks etkisini arttıran bir yiyeceğe dönüştürülebilir.

Nar diyeti boyunca yediğiniz tüm narlar bu listede küçük boy nar baz alınarak yansıtılmıştır. Ayrıca bu beş öğünün ardından yatmanıza az bir zaman kala bir kase yoğurt tüketmeniz özellikle tavsiye edilmektedir. Yoğurdun yağsız olması da önemli bir faktördür. Nar diyeti kaç hafta sürecek diyenler için ideal süreç bir haftadır. Aynı zamanda beslenme uzmanınıza, doktorunuza veya diyetisyeninize danışmadan nar diyeti uygulamaya başlamayın.

Nar İle Smoothie Tarifi

Zayıflamak ve forma girmek deyince smoothie vazgeçilmezlerimiz arasına girebiliyor. Nar smoothie tarifi ise şöyledir.

  • 1 tane nar
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 su bardağı nar suyu
  • 1 su bardağı yaban mersini
  • 30 gram kadar Whey protein tozu

Nar smoothie yapılışı için bal dışındaki tüm malzemeleri birleştirip blenderdan geçirmeniz gerekiyor. Ardından elde ettiğiniz smoothieye bal ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz.

34705