Mutfakta Olmazsa Olmaz Hijyen Kuralları Nelerdir? Özel İpuçları

Mutfakta her zaman temizliğine dikkat edilmesi gereken bir bölüm olduğundan sık sık temizlenmektedir. Fakat temizlik ile hijyeni birbirinden tam bu noktada ayırmamız gerekiyor.

Bir tezgahı silmek temizlemek anlamına gelebilir. Fakat hijyenik olması için doğru yöntemlerle ve doğru araçlarla mümkün olacaktır. Buna ek olarak en doğru zamanda yapılması da hijyen bakımından bir üst noktaya ulaşmasını sağlayabilir.

Hijyen evin her noktası için önemli bir konu başlığı olsa bile yemekler söz konusu olduğundan mutfağı daha da ayrı bir noktaya koyabiliyoruz.

Dolayısıyla mutfakta en çok dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarını sıralamak gerekiyor. Yapılan çok ufak hatalar çeşitli bakterilerin veya mikroorganizmaların üremesine neden olabilir. Bu ise gıdalara ve besinler aracılığıyla bize negatif etkiler yansıtır.

Mutfakta Olmazsa Olmaz Hijyen Kuralları Nelerdir? Özel İpuçları

Mutfakta Hijyen İçin Bazı İpuçları

Mutfağınızın temizliği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar bile sizi bu risk faktöründen kurtarabilir. Bilhassa her gün yaptığınız rutin temizlik hamlelerini incelediğimizde buna çok sık rastlayabiliyoruz.

Bunlara benzer yüzlerce temizlik hatası olabileceği için hijyenik olabilmesi adına daha fazla dikkat sarf etmeniz gerekiyor.

  • Bulaşık Makinesinin İçi

Bilhassa mutfak söz konusu olduğunda akla ilk gelen makinenin bulaşık makinesi olduğu aşikâr. Tabii ki her gün defalarca kez çalışabileceği için düzenli olarak temizlenmesi gerek. Bunun için işini bitirmiş olmasını beklemelisiniz.

Çünkü bulaşık makinesi bulaşıklarınızı yıkadıktan hemen sonra içerisinde pis suyu ve artıkları barındırabilir. En doğru hijyen yöntemi makineyi bir kez boş çalıştırmaktır. Fakat elektrik veya deterjan sarfiyatı olacağını düşünüyorsanız makine durduktan sonra içini boşaltıp güzelce silmeniz önerilir.

  • Kahve & Çay Makineleri

Çay makineleri halen daha çaydanlıklardan vazgeçmemizi sağlamadı. Ancak kahve makinesi neredeyse her evde gördüğümüz bir mutfak eşyasına dönüştü.

Dolayısıyla kahve ve çay makinelerinin tamamı düzenli aralıklarla dezenfekte edilmelidir. Bunu her çay ya da kahve demlediğinizde içerisine karbonat ekleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca sirke ile boş çalıştırmak hijyen açısından önemli.

  • Kesme Tahtası

Mutfak tahtası çoğu zaman kullanıldıktan hemen sonra silinir ve yerine konulur. Ancak bu gibi sık kullanılan ve üzerinde kesilen gıdalarla birebir temas içerisinde olan eşyaların temizlenmesi daha ayrıntılı olmalıdır.

Ahşap ya da mika gibi pek çok malzemeden üretilen kesme tahtalarını silmek yerine güzelce yıkayıp fırçalamanız sağlıklı olacaktır.

  • Ocak Temizliği

Ocak mutfakta en çok kirlenen ve en az temizlenen bölgeler arasındadır. Dolayısıyla ocağın üzerinde yağ tabakaları, artıklar ve çıkmayan paslar görmek sıradanlaşıyor.

Oysa düzenli olarak temizlendiğinde son derece basit bir biçimde üstesinden gelinebilir. Birkaç gün beklendiği zaman mevcut yağ lekeleri katılaşarak çıkmayacak seviyeye gelmektedir. Oysa her gün hatta yemek yaptıktan hemen sonra silindiğinde böyle sonuçlarla karşılaşılmamaktadır.

  • Son Kullanma Tarihi Kontrolü

Her ne kadar ilk bakışta mutfağın hijyeniyle alakalı değil gibi görünse de fazlasıyla ilgili bir konudur. Öncelikle buzdolabı olmak üzere bakliyat ve makarnaların bulunduğu hatta reçel ve balın bulunduğu dolapları da bu kontrole dahil edebiliriz.

Böylece tarihi geçmiş, tüketilmemiş ve bozulmuş gıdaların tespiti yapılabilir. Bu gıdalar bakteri oluşumuna açık olduğu gibi kokusuyla, sıvı sızıntısıyla ve bozulan formuyla lekelerin en büyük sebepleri arasındadır.

  • Bulaşık Ekipmanları

Aslında temizliğin en önemli araçları olarak sayabileceğimiz bulaşık süngeri, bulaşık teli ve diğer ekipmanlar birer bakteri yuvasıdır.

Çünkü bunlarla kirli yüzeyleri sık sık temizlesek bile bu araçları temizleme konusunda çok titiz davranmıyoruz. Bu noktada da ciddi bir risk oluşuyor. Eğer bulaşık yıkarken kullandığınız araçları temiz ve hijyenik koşullarda tutarsanız büyük bir adım atmış olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap