Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Püf Noktaları

Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Püf Noktaları. Günümüzde mutfak mobilyaları neredeyse tezgah üzerini komple kapladığı gibi mutfağın farklı noktalarına kadar genişleyebiliyor. Bu süreçte ise dolapların kirlerini arındırmak ve düzenli olarak temizlemek zorlaşıyor.

Hem boyut olarak uzadıkları için üst kısımlarına da bir şey koyulduğundan merdiven ihtiyacı duyuluyor hem de temizlenecek dolap sayısı artış gösteriyor. Leke bakımından ise en çok zorlanılan standardın yağ lekeleri olduğunu görebiliyoruz.

Sürekli yemek kaynayan bir alan olduğu için buharla birlikte yemekten bazı artıklar, moleküller ve yağ dokuları buharla havaya karışıyor.

Havaya karışan bu buhar ise hemen ocağın üst kısımlarında yer alan dolaplarda ciddi bir lekelenme yaratıyor. Özellikle ocak kısmının yakınında bulunan mutfak dolaplarının daha kirli olması bundan kaynaklanmaktadır. Temizliği içinse uygulayacağınız pratik yöntemler tabii ki var.

Mutfak Dolaplarını Silmenin Püf Noktaları

Mutfak Dolaplarını Silmenin Püf Noktaları

Mutfak dolaplarını silmeye başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı gözden geçirmenizi öneririz. Artık dolapların boyu son derece arttı. Bu sebeple en üst dolaba ermek zorlaştı. Aynı şekilde dolapların üstü kullanıldığından ötürü buraya da erişmeniz gerekiyor. Yani bir merdiven önemli ihtiyaçlar arasında sayılabilir.

Uzun bölmelere kesinlikle merdiven ya da sandalye ile erişmeniz tavsiye ediliyor. Eğer kaygan bir zemin olan tezgaha basarsanız kayarak düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Temizlik aşamasını ise belli başlı birkaç gruba ayırmak işinizi daha pratik hale getirebilir.

İlk önceliğiniz toz almak olduğunda elinize alacağınız bir bezle özellikle dolapların üst kısmını ve yan bölümlerini silebilirsiniz. Bunu daha rahat yapabilmek için dolapların içerisini boşaltmanızı öneririz. Böylece işinizi engelleyecek hiçbir materyal kalmaz.

Ardından ahşap temizleyici ile hazırladığınız bir kap suyu kullanarak silme işlemine geçebilirsiniz. Kullanacağınız suyun ılık olması işinizi yine kolaylaştıracak bir etken. Dolapların dış kısımlarını da iç kısımlarını da bu ılık su ve ahşap temizleyicisiyle silebilirsiniz.

Temizliğe dolapların içerisinden başlayıp sonra dışından devam etmek her zaman daha mantıklıdır. Ayrıca silme işleminin ardından aynı sıralamayla kurulama işlemini yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde uzun vadede ahşap kabarmalarına şahit olunabilir.

Eğer daha zorlayıcı bir leke görüyorsanız ve yağ lekeleri artık bir tabaka haline geldiyse ahşap temizleyici kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Bunun için çözdürücüleri kullanmak ise ahşap yüzeylerde ciddi tahribata yol açabilir. Bunu sorunsuz bir biçimde yapabilmenin yöntemi ise karbonat ve Hindistan cevizi yağıdır. Karıştırdığınız bu iki malzemenin kıvamı diş macununa benzer bir formda olacaktır.

Miktarını temizleyeceğiniz yere göre ayarlayabilirsiniz. Karışımı elinizle yağ lekelerinin yoğun olduğu yüzeylere sürebilirsiniz. Sürdükten sonra macun kıvamından dolayı akma olmayacaktır.

Dolayısıyla lekelerin üzerinde çözme işlemi için etkin bir rol oynamaya o an başlayacak. Fakat hızlı bir süreç olmadığından 1 saat kadar bekletmeniz öneriliyor.

Saat geçtikten sonra elinize ılık suyla ıslattığınız bezi, bulaşık süngerini ya da bir diş fırçasını alarak yağ lekelerinin üzerine sürtmeye başlayabilirsiniz. Çıkmaz dediğiniz yağ lekelerinin mutfağınızda bulunan dolaplardan hızlıca söküldüğüne gözlerinizle şahit olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap