Müren Balığı Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Kalorisi

Müren balığı genelde kızartma türü olarak kullanılır. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen faydaları bulunmaktadır. Yan etkilerine dikkat edilmeli.

Müren Balığı

Müren balığı fiziksel olarak yılan balığını andıran bir deniz canlısıdır. Keskin dişlere sahip bu balık türü köpek balıklarına göre koku alma duyuları daha da gelişmiştir. Murana ya da murena olarak da bilinen bir balık türüdür.

Bu içerikte ve Müren Balığı Yemekler Kullanım Faydaları Kalorisi Türk Mutfağı Deniz Ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğu Atlantik ve Akdeniz sularında yaşayan kemikli balıktır. Yaz aylarında kayalık kıyılarda yaşarlar. Kış aylarında ise daha derin sulara dalıp orada yaşarlar. Pulsuz deriye sahip Müren balıkları aynı zamanda esmer bir renge çok beneğe sahiptir. Bu balıklar ortalama olarak 1.5-3 metre arasındadır.

Denizlerin yırtıcı balıklarından biri olan Mürenler uzun bir üst çeneye sahiptir. Kendilerine yem olarak ahtapot, yengeç, balık ve çeşitli yumuşakçaları tercih ederler. Kanı ve ısırığı zehirli olsa da eti lezzetli olan bir balık türüdür.

Müren Balığı Nasıl Saklanır?

Müren Balığı

Müren balığı özellikle balık pazarlarında bulunabilecek bir balık çeşididir. Tadını ve lezzetini beğenen kişiler bu tezgahlarda bulunan Mürenleri tercih edebilirler.

Paket içerisinde bulunan balıkların nasıl saklanacağı da merak konusu olabilir. Müren balığı nasıl saklanır sorusuna cevap arayan kişiler öncelikle ambalajın üzerinde bulunan tarihe bakarak hareket edebilir.

Satın alınan Müren balığı eğer aynı gün içerisinde tüketilecekse tüketene kadar buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yaz aylarında ya da sıcak ortamlarda balığın tazeliğini koruması için bu yönteme başvurmak doğru olacaktır.

Müren balığını derin dondurucuda saklamak da mümkündür. Eğer birkaç ay sonra tüketmek tercih edilecekse dondurucuda saklamak gerekecektir. Saklamak için de poşetlerden ya da derin dondurucuya dayanıklı saklama kaplarından yararlanmak mümkündür.

Müren Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Balık yemekleri pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hem lezzetli olması hem de insan sağlığı için oldukça faydasının bulunması sebebi ile tercih edilmesi söz konusudur. Balık dünyası içinde Müren balığı da insanların yemeklerde tercih ettiği bir balık türüdür.

Ancak diğer balık türleri kadar fazla tercih edilmemektedir. Bundaki sebep ise Mürenlerin avlanmasının zor olması ve tehlikeli bir deniz canlısı olmasındandır. Ne var ki lezzeti ile de kendini tercih ettiren bir balıktır.

Izgarada Müren balığı yemeği hem sağlıklı pişirmek hem de hafif olması açısından tercih sebebidir. Bir kaba koyulan sirke, yoğurt ve az baharat eklenerek hazırlanan sos içerisinde pişen Müren balığı lezzetli bir hal almaktadır.

Tavada Müren balığı pişirmek de bir diğer yemek türüdür. Un ve yumurtaya bulanan Mürenlerin ardından kızmış yağa atılmasıyla lezzetli bir yemek ortaya çıkmaktadır.

Müren Balığı Faydaları

Müren Balığı

Çoğu balık çeşidi insanlar tarafından lezzetli bulunur. Sadece lezzeti ile de kalmayıp insan sağlığı için de faydası oldukça çoktur.

Kalp ve damar sağlığından beyin sağlığına kadar sayısız faydası bulunmaktadır. Müren balıkları da bir deniz canlısı olarak insan sağlığı için faydalıdır. Çoğu balık çeşidinde olduğu gibi müren balığı faydaları olarak da şunları söylemek mümkündür:

·       İçerdiği kalsiyum miktarı oldukça fazladır. Özellikle çocukların kemik gelişimlerinde faydası bulunur.

·       Mürende bulunan omega 3 yağ asidi sayesinde zihin ve beyin gelişimi desteklenir.

·       Balıklarda bulunan vitamin ve mineraller kalp ve damar sağlıkları için oldukça önemlidir.

Müren Balığı Nelere İyi Gelir?

Müren balığı halk arasında pek tercih edilmeyen bir balık türüdür. Ancak balık pazarlarında bu balıkları bulmak mümkündür. Mürenlerin hem avlanması zor hem de tehlikeli balık olmaları dolayısıyla pek tercih edilmemektedir. Tüketildiği zaman da birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Müren balığı nelere iyi gelir sorusuna cevap olarak birkaç şey sayabiliriz. Bunlardan biri kemik gelişimine iyi gelmesidir. Beyin gelişimine iyi geldiği gibi kalp sağlığını korumaya da yardımcı olmaktadır.

Müren Balığı İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Müren balığı içinde vitamin ve mineraller oldukça çoktur. Her ne kadar kanı ve ısırığı zehirli de olsa besin değeri yüksek bir deniz canlısıdır. A ve D vitamini bakımından zengindir. Müren balığında bulunan mineraller olarak kalsiyum, fosfor, demir ve çinko sayılabilir.

Müren Balığı Kalori

Müren balığı kalori olarak merak edilen bir balık türü olabilir. 100 gramında yaklaşık olarak 230 Kcal değeri bulunmaktadır.

Müren Balığı Zararları

Müren balığı zararlı mı sorusunu sorabilirsiniz. Bu balığın zehirli bir yapısı olduğunu bilmenizde fayda vardır. Ancak dikkatli tüketildiği takdirde zararı yoktur.

93429