Mükellef ve Ef’al-i Mükellefin Nedir?

Mükellef ve Ef’al-i Mükellefin ne demektir ve ne anlama gelir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Yazımızda ve Mükellef Ef’al-i Mükellefin İslam Hukuku Fıkıh Sorumluluk İbadet Mü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mükellef kelimesi Arapça bir kelime olup sorumlu olan ve bir işten sorumlu tutulan kişi anlamına gelmektedir. Mükellef kelimesi özellikle sosyal hayatta ve dini hayatta sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Bunun nedeni ise insanın vasıfları mükellef olmaya yettiğinde sorumlulukları hem dinen hem de hukuken bulunmaktadır. Mükellef olan kişi sorumluluklarını bilerek ve isteyerek getirmediği takdirde hukuki olarak cezaya tabi olduğu gibi dini olarak da günah karşılığında cezaya çarptırılmakla karşı karşıya olmaktadır. 

Mükellef
Mükellef ve Ef’al-i Mükellefin Nedir?

Mükellef kişinin yapmakla yükümlü olduğu konular ise Efali Mükellefin olarak adlandırılmaktadır. Bu vazifeler dini olarak sekiz tane olmaktadır. Bunlar; farz, sünnet, vacip, mübah, müstehab, mekruh, haram ve müfsiddir. Günlük hayatta yapılan amellerde farz, vacip, sünnet ameller bulunduğu gibi mekruh, haram, müfsid de yapılabilmektedir. 

Ef’al-i Mükellefin konusu günlük hayatta Müslüman olan kişilerin fiilleri ve işlerin tamamı bu sekiz maddede yer alan terimlerin içinde bulunmaktadır. Bunların her birinin adı ise Efali mükellefin olarak bilinmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir