Morarma ve Et Ezilmesinin Ağrısını Ne Geçirir?

Morarma

Yaşanan istenmeyen olayların sonucunda kazara etimiz ezilebilir. Bazen kapının arasına sıkışan elimiz, bazen bacağımızın sıkıştığı bir eşya, bazen ise fermuar arasına sıkışan derimiz bunun en net örnekleridir. Böylesi durumlarda en belirgin etki ise sıkışan bölgede oluşan kızarıklık ve morarmadır.

Bu makalede ve Morarma Et Ezilmesi Ağrı Ağrıyı Geçirme Morarma Tedavisi Ezilme Tedavisi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Morarma
Morarma ve Et Ezilmesinin Ağrısını Ne Geçirir?

Aniden kanın buraya toplanması deride ciddi bir renk değişikliğine sebep olur. Aynı zamanda et ezilmesi ciddi bir ağrıya da neden olabilmektedir. Hızlı bir biçimde şişen ve akabinde kızaran bölgede kan toplandıkça ve durdukça şişlik inmeye başlar ve renk kızarıklıktan morarmaya doğru ilerler. İyileşme aşaması gerçekleştikçe morarma yerini sararmaya bırakır. Akabinde de ne şişlik, ne ağrı ne de renk değişimi kalır.

Et Ezilmesi Nedir?

Et ezilmesi özellikle ciltte oluşturduğu kızarıklık, morarma ve hissedilen ağrı ile ciddi bir problem olarak algılanabilir. Çeşitli travmalar, yaralanmalar ve kazalar sonucunda cildimizin belirli bölgelerinde gözlemlenebilir. Et ezilmesi belirtilerini ortadan kaldırmak için en çok tercih edilen metot kompres uygulamaktır.

Soğuk su kompresi et ezilmesi gerçekleştiği an itibariyle uygulanmaya başlanırsa şişlik minimum düzeyde olacaktır. Buranın morarma hızı daha hızlı gibi görünse de aslında iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ki ilk üç gün boyunca soğuk kompres uygulanan et ezilmesi vakalarında belirtiler çok daha hızlı yok olmaktadır.

Et Ezilmesi Nasıl Geçer?

Et ezilmesi izi nasıl geçer diye merak edenler kadar aynı zamanda ağrıyı dindirmeyi düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır. Aşağıda da hem et ezilmesi ağrısı için hem de et eziğinden kaynaklı renk değişimleri için farklı metotlar bulabilirsiniz.

  • Buz et üzerinde meydana gelen ezikler için en önemli çözümdür. İyileşme süresini hızlandırır, şişliği alır ve ağrıyı dindirir.
  • Zeytinyağı, un ve balı bir kap içerisinde güzelce karıştırarak hamur formuna getirin. Elde edilen hamuru alıp et ezilmesi yaşanan yere koyun. Beklettiğiniz süre boyunca ağrının ve ezikliğin olduğu yerin görüntüsünün geçtiğini göreceksiniz.
  • Et ezilmesine en bilinen çarelerden birisi de çiğ ettir. Önce soğuk kompres uyguladıktan sonra çiğ kırmızı eti ezilmiş bölgeye koyarak bekletin.
  • Siyah zeytinin çekirdekleri bunun için şifa niyetinedir. Çekirdekleri ezmeniz ve ezme formuna getirmeniz gerekiyor. Ardından elde ettiğiniz krem ve jel karışımını ezilmiş bölgeye sürerek uygulayabilirsiniz.
  • Yumurtayı kırarak akını ayırıp bir kaba koyun. Ardından bir miktar yeşil mercimeği tavada kavurun. Kavurma işlemi bittikten sonra dövmeye başlayın ve sonra kırdığınız yumurtanın akıyla birleştirerek karıştırın. Eziğin üzerine sürün.
  • Maydanoz demetini ince ince kestikten sonra bir kaşık zeytinyağı ile karıştırarak merhem formuna getirin. Elde ettiğiniz bu krem formundaki karışımı et eziğinin üzerine çok fazla bastırmadan sürün.
  • Bir kahve fincanı şekerle bir avuç yaprağı güzelce ezerek karıştırın. Elde edeceğiniz karışımı ezilmiş olan etinizin üzerine koyarak etkileri görmeyi bekleyin.
  • Bir avuç kadar siyah üzümü ezerek elde edeceğiniz krem formunu et eziğinin olduğu bölgeye sürün.
  • Ekmeğin iç kısmını ufak ufak doğradıktan sonra üzerine 0,5 litre kadar üzüm sirkesi ilave edin. Ardından ocağa alarak çok hafif ısıtmak maksadıyla altını yakın. Bu sayede ekmek parçaları yumuşayacak ve aynı zamanda sürülebilir bir forma kavuşacaktır. Et eziği olan yere sürüp üzerini sargı bezi ya da tülbent ile örtüp bir süre böyle durmasını sağlayın.
  • Bir miktar maydanozla iki su bardağı ispirtoyu karıştırarak et ezilmesi için etkili bir formül yakalayabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm yöntemler doğal metotlar olarak insanların yıllardır uyguladığı çözümlerdir. Ancak ağrı hissi dayanılmayacak boyuttaysa, şişlik çok fazlaysa, morarma gereğinden fazla yayılıyorsa veya o bölgede hissizlik hâkimse mutlaka bir doktora başvurunuz.

vczcXe2Y

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir