Migren Neden Olur?

Baş ağrısı sorun olarak görülüyorsa Migren hastalarının ne çektiğini kimse tahmin dahi edemez. Herkesin doğrudan baş ağrısının şiddetlisi olarak bildiği, ancak..

Baş ağrısı sorun olarak görülüyorsa Migren hastalarının ne çektiğini kimse tahmin dahi edemez. Herkesin doğrudan baş ağrısının şiddetlisi olarak bildiği, ancak aslında reaksiyon olarak bunu gösterse de temel anlamda otonom sinir rahatsızlıkları arasında yer alan hastalıktır. Genellikle başın yalnızca tek bir noktasında var olan ağrılara denir. Örneğin sağ kısma giren keskin ve yüksek sancılı bir ağrı Migren olarak tanımlanabilir. Ancak her baş ağrısına Migren demekte yanlış bir algının ürünüdür. Bazen çok kısa süreliğine başınızın ağrıdığını hissetmeniz kadar normal bir şey yok. Hatta siz farkına varmasanız bile bu yine Migren’de olduğu gibi tek taraflı olur. Ancak genel algı başın tamamının ağrıdığı yönündedir. Fakat bu kısa süreli baş ağrılarının dahi geçme süresi en az 2 saati bulmaktadır. Bize yarım saat gibi gelse de o ağrının saatlerce sürdüğünü en şiddetli dönemini atlattığımız için fark etmeyiz. Bazı baş ağrıları içinse 72 saatlik periyotlar söz konusudur. Doğal olarak bu baş ağrıları müdahale edilmesi, hatta müdahaleden ziyade sorunun kaynağının bulunabilmesi için muayene edilmesi gereken baş ağrıları sınıfına girer. Başınızı ağrıtacak çok fazla sebep varken yalnızca odanızdaki ışığın açık olmasından alt kattaki komşunun çıkardığı gürültüye kadar ufak çaplı sebepleri dahi göz önüne almalısınız. Çünkü bu sizin sinir hassasiyetlerinizin seviyesine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Migren ise motor sinir hücrelerinin bozukluk sonucunda sizin baş ağrınızın dengesini alt üst eder. Nedensiz yere beklenmedik zamanlarda saplanan baş ağrılarının ortalama olarak gün boyu devam etmesi normal karşılanmaya başlanır.

Migren Nedenleri?

Migren rahatsızlığı ile yüzleşen hastaların çoğunda ışık ve ses hassasiyeti fazlasıyla yüksektir. Bununla sınırlı olmadığı gibi her baş ağrısının farklı yan etkileriyle onları baş başa bırakacağını bilirler. Migren’de bulantı, kusma, yere yığılma, sinir krizleri, hiçbir şey düşünmeyecek ya da yapmayacak kadar halsiz hissetme, çaresizlik gibi psikolojik etkenler ön plandadır ve normal karşılanır.

Kalıtımsal Olarak Genetik

Tam olarak genetik teşhisinin konulması Migren için pek mümkün değil. Dünya üzerinde bu konuda araştırma yapan profesörlerin ikizler üzerindeki deneyi bunu göz önüne sermektedir. Tabi kalıtımsal bir bağ olmadığının da göstergesi yoktur. Normal insanlara kıyasla ikizlerde %50’ye kadar yükselebilen bir Migren’e hassasiyet sentezlenmiştir.

Psikolojik Faktörler

Özellikle sinir, stres, heyecan, kaygı, üzüntü ve buna benzer duygular başrol oynar. Üstelik yalnızca bunlarla değil duygu değişimleriyle de alakalıdır. Yani aniden alabileceğiniz bir haber ya da bir anda değişen düşünceniz şiddetli Migren ağrılarına sebep olabilir.

Çevresel Faktörler

Aşırı gürültü ya da ışık olan bir ortamın Migren’i tetiklemesi gayet olağandır. Bazı durumlarda kişisel olarak farklı hassasiyetler ön plana çıkabilir. Örneğin karanlık, koku, havasızlık ya da buna benzer durumlar da aynı ağrılara sebep olabilmektedir. Aynı zamanda TV ve bilgisayar ekranları farklı teknolojik aksamlar ve sürekli olarak tek bir noktaya odaklanmak buna bağlanır.

Hastalıklar

Kadınlarda çoğunlukla hamilelik döneminde ve menopoz döneminde çok sık görülen bir rahatsızlık tipidir. Bu dönemin öncesinde Migren ağrısı çekenlerin ise bu dönemlerde daha dayanılmaz ağrılarla karşılaştıkları bilinir. Dolayısıyla bu psikolojik olarak bir çöküşe sebep olup psikolojik faktörlerinde tetiklenmesini sağlamaktadır.

Hormon Değişimleri

Bakıldığı zaman hamilelik ve menopoz hormonların tamamıyla değişime uğradığı dönemlerdir. Haliyle bu dönemlerde yaşanan Migren ağrıları her hormonel dengesizlikte başınıza gelebilir.

Beslenme Alışkanıkları ve Düzenli Yaşam

Tam olarak bilimsel açıdan kanıtlanabilmiş olmasa da beslenme alışkanlıkları birçok nöroloji uzmanına göre Migren’in nedenleri arasında sayılmasa da tetikleyici unsurlardan birisi olarak görülüyor. Ancak düzensiz bir uyku ritüelinin kesinlikle buna sebebiyet olabileceği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda düzeninizin bozulduğu dönemlerde daha fazla ağrıyla karşılaşmanız tamamen bu açıdan değerlendirilmelidir. Örneğin her Migren hastasının bayram tatillerinde ya da tatil günlerinde sürekli olarak ağrı çekmesi değişmiş olan düzenlere bağlıdır.

İlaç Kullanımı

Anti depresanlar başta olmak üzere uyku ilaçlarının ve doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı Migren’e sebep olabilecek etkenler arasında sayılıyor.

Migren Tedavisi Nasıl olur

Migren’in tedavisi var mı konusunda binlerce, belki de milyonlarca kişinin araştırma yaptığı biliniyor. Çünkü katlanılmaz boyutlara ulaşan baş ağrıları günlük yaşamı, iş dünyanızı ve kişisel gelişiminizi etkileyecek seviyelere ulaşabiliyor. Bu yüzdende farklı tedavi seçeneklerine başvurmak mümkün hale geliyor. Migren tedavisinin yolları arasında üç ana unsur tüm nörologlar tarafından onaylanıyor. Tedavinin gidişatı yalnızca bu seyirde sürdüğünde etkili sonuçlar alınabiliyor.

Migren’i tetikleyen unsurlardan ve kişisel hassasiyetlerinizden uzak durmanız gerekir.

Akut belirtilerinin yani Migren ağrılarının tamamıyla kontrol altına alınabilmesi mümkün olmalıdır. Fermakolojik önlemelerle Migren krizlerinin önüne geçmek. Bu aşamaların ilki olan tetikleyicilerden uzak durmak çevresel faktörler, psikolojik hassasiyetler ve buna bağlı sebeplerle ağrılarınızı saptayarak bu eğilimlere yaklaşmamaktan geçer. Hemen ardından ağrıların önüne geçmek vardır ki bunun için ve önlem alabilmek adına 4 farklı seçenek doktorların hastalarına sunumuyla karşımıza çıkmaktadır.

Ağrı Kesici Kullanarak Migren Geçer Mi?

En sık sorulan sorular arasında bulunur ve migrenin ağrı kesiciyle geçmeyeceğine garanti verilir. Basit bir ağrı kesicinin bu noktada işe yaramayacağı aşikâr. Fakat Diklofenakın gibi seçenekler ağrıyı kesecektir.

Ergotamin

Ergotamin en bilinir olan olsa da Dihidroergotamin ucuz olan bir burun spreyi olduğundan çok sık tercih edilir. Çözelti olmaları enjeksiyonu kolaylaştırırken bazı yan etkiler gözlemlenebilmektedir.

Tripan

Tripan en etkili Migren ilaçları arasında bulunan bir türdür. Sumatriptan gibi örneklerini düşünecek olursak %75 oranında bir başarıyı beraberinde getirir. Ergotaminler ile kıyaslandığında fiyat yönünden daha yüksek fiyatlara satışı sürmektedir. Eğer ağrı kesiciler sizin Migren ağrınız için yeterli değilse oral yoldan alabileceğiniz en etkili ilaç grubudur. Fakat kalp ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarına rastlanmış, tanısı konmuş ve tedavisi olmuş ya da halen olan hastalara önerilmemektedir.

Alternatif Migren Çözümleri

Enjeksiyonla acile gelen hastalara da uygulanan Metoklopramid oldukça etkindir. 3 günü geçen bir süredir ağrıyan Migren’de ortalama olarak %25’in üzerinde azaltma etkisi vardır. 10153