Migren Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir

Migren Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir Migren farklı nedenler ile ortaya çıkar. Şiddetli baş ağrısı belirtileri arasındadır. İlaçla tedavi edilir. Korunmak için stresten uzak durun.

Migren

Migren Neden Olur Etrafımızda birçok insanın mücadele ettiği, belki de sizin karşı karşıya olduğunuz bir rahatsızlık olan migren, çeşitli soru işaretleriyle gündeme gelmektedir. Bu kadar sık karşılaşılmasıyla ön plana çıktığından migren nedir diye düşünmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Bu içerikte ve Migren Migren nedenleri Migren belirtileri Migren tedavisi Migren korunma yolları Migren ağrısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Migren, genellikle başın bir tarafında şiddetli zonklama ağrılarına veya nabız atışına neden olan bir rahatsızlıktır. Genellikle mide bulantısı, kusma ve ışığa, sese aşırı hassasiyet eşlik eder. Migren atakları saatler veya günler sürebilir ve ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük aktivitelerinize müdahale eder.

Aura olarak bilinen bir uyarı semptomu, baş ağrısından önce veya sonra ortaya çıkar. Bir aura aşaması, ışık çakmaları veya kör noktalar gibi görsel rahatsızlıkları veya yüzün bir tarafında veya bir kol veya bacakta karıncalanma ve konuşma güçlüğü gibi diğer rahatsızlıkları içerebilir.

Fakat bu durum kişiden kişiye değişmektedir. İlaçlar bazı migrenlerin önlenmesine ve daha az ağrılı olmasına yardımcı olabilir.  Yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte doğru ilaçlar, hastaya yardımcı olabilir.

Migren Hastalığı İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Migren Neden Olur

Hastalık insanlara nasıl bulaşır sorusu, migrenli insanlardan kaçınmanıza sebebiyet veriyor olabilir. Fakat bu sorunun cevabını almak için ufak bir araştırma yapmak yeterlidir. İçiniz rahat edebilir çünkü migren, bulaşıcı bir hastalık değildir.

Birçok farklı risk faktörü ve sebebe bağlı olsa da bunların arasında herhangi bir bakteriyel veya virüse bağlı etken bulunmamaktadır. Bu sebeple bir insandan diğerine veya hayvandan insana, insandan hayvana bulaşma durumu kesinlikle yoktur.

Çeşitli faktörler sizi migrene daha yatkın hale getirebilir. Migrenli bir aile üyeniz varsa, migren geliştirme şansınız da yüksektir. Migren atakları her yaşta başlayabilir, ancak ilk migren atağı genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır.

Migren ağrısı, 30’lu yaşlarınızda zirve yapma eğilimindedir ve sonraki yıllarda giderek daha az şiddetli ve daha az sıklıkta görülür. Kadınların migren olma olasılığı üç kat daha fazladır. Migreni olan kadınlar için baş ağrıları adetin başlamasından hemen önce veya hemen sonra başlayabilir. Hamilelik veya menopoz sırasında da değişebilir. Migrenler genellikle menopozdan sonra düzelir.

Migren Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Migren Neden Olur

Hastalığın belirtileri kaç gün içinde ortaya çıkar diye düşünüyorsanız bunu geniş bir zaman aralığına yaydırmak mantıklı olacaktır. Hatta bazen hayatınızın büyük bir çoğunluğunda görülmeyip aniden karşılaşabilirsiniz.

Migren, bir bakteri veya virüs etkeni ile vücuda giren bir hastalık olmadığından herhangi bir kuluçka süresi gibi bir durum yoktur. Hastalığın başlangıcını belli bir tarihle sınırlandırmak doğru değildir. Bu durum gün, ay, yıl göz etmeksizin karşınıza çıkabilir. Fakat hastalığı yaşayanlarda bazı komplikasyonlar, belli zaman aralıklarında gerçekleşebilir.

Kombinasyon ağrı kesicilerin üç ay boyunca ayda 10 günden fazla veya daha yüksek dozlarda alınması baş ağrılarını tetikleyebilir. İlaç aşırı kullanımıyla ortaya çıkan baş ağrıları, ilaçlar ağrıyı azaltmayı bıraktığında ve baş ağrısına neden olmaya başladığında ortaya çıkar. Daha sonra, döngüyü devam ettiren yanlış bir eylem olan daha fazla ağrı kesici kullanma eğilimi gerçekleşir.

Migren Neden Olur?

Migren nedenleri tam olarak anlaşılmasa da genetik ve çevresel faktörler rol oynuyor gibi görünüyor.

Beyin sapındaki değişiklikler ve bu değişikliklerin trigeminal sinir ile etkileşimleri söz konusu olabilir. Sinir sisteminizdeki ağrıyı düzenlemeye yardımcı olan serotonin dahil beyin kimyasallarındaki dengesizlikler de migren sebeplerinden biri olarak sayılmaktadır.

Adet dönemleri, hamilelik ve menopoz öncesinde veya sırasında östrojen dalgalanmaları birçok kadında baş ağrısını tetikliyor gibi görünüyor. Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar da migreni kötüleştirebilir. Alkol ve kahve kullanımının migreni tetiklediği söylenmektedir. Çok fazla kafein alımı da etkenlere dahildir. Stres de migrene neden olabilir.

Parlak ışıklar ve güneş parlaması, yüksek sesler gibi etkenler migreni tetikleyebilir. Parfüm, tiner gibi güçlü kokular bazı insanlarda migreni tetikler. Eksik uyku, çok fazla uyku veya jet lag bazı insanlarda migreni tetikleyebilir. Migren cinsellik ile de ilgili olabilir.

Cinsel aktivite de dahil olmak üzere yoğun fiziksel efor gerektiren fiiller, bazı bireylerde migren ataklarını tetikleyebilir. Hava durumu veya barometrik basınç değişikliği migreni tetikleyebilir. Nitrogliserin gibi oral kontraseptifler ve vazodilatörler migrenleri şiddetlendirebilir.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migren, toplumda birçok kişinin karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Peki hastalığın belirtileri nelerdir?

Genellikle çocuklukta, ergenlikte veya erken yetişkinlikte başlayan migren atakları, dört aşamada ilerlemektedir. Bunlar prodrom, aura, atak ve post-drom aşamalarıdır. Migreni olan herkes her aşamadan geçmez.

Prodrome aşaması, migrenden bir veya iki gün öncesini içerir. Yaklaşmakta olan migren konusunda uyaran ince değişiklikler fark edebilirsiniz. Kabızlık, ruh hali değişiklikleri, yeme isteğinde artış bunlardan birkaçıdır.

Aura aşaması bazı insanlar için migren öncesinde veya migren sırasında ortaya çıkabilir. Migren belirtileri aura aşamasında çeşitli şekiller, parlak noktalar veya ışık parlamaları gibi görsel olaylar görme, görme kaybı, kol veya bacakta karıncalanma hissinden oluşabilir.

Atak aşamasında migren, tedavi edilmezse genellikle dört ila 72 saat sürer. Bu aşamada ağrı, genellikle başınızın bir tarafında zonklayarak veya nabız atarmış gibi hissedilir.  Işığa, sese ve bazen koku ve dokunmaya duyarlılık ile mide bulantısı ve kusma görülebilir. Post-drome aşamasında bir güne kadar bitkin, kafanız karışmış hissedebilirsiniz.

Migrenin Tedavisi Var Mıdır?

Hastalığın tedavisi var mıdır sorusu, bu hastalıkla mücadele eden bireyler için büyük ölçüde önem taşımaktadır. Migren tedavisi, semptomları durdurmayı ve gelecekteki atakları önlemeyi amaçlamaktadır. Migreni tedavi etmek için birçok ilaç tasarlanmıştır.

Akut veya abortif tedavi olarak da bilinen ağrı kesici ilaçlar migren atakları sırasında alınır ve semptomları durdurmak için tasarlanmıştır.

Önleyici ilaçlar ise migren şiddetini veya sıklığını azaltmak için genellikle günlük olarak düzenli alınır. Tedavi seçenekleriniz, baş ağrılarınızın sıklığına ve şiddetine, baş ağrınızla birlikte mide bulantısı ve kusmanız olup olmadığına, baş ağrılarınızın ne kadar engelli olduğuna ve sahip olduğunuz diğer tıbbi durumlara bağlıdır.

Migren ağrısını hafifletmek için kullanılan ilaçlar, migren belirtileri ve semptomları başlar başlamaz, yaklaşmakta olan bir migrenin ilk belirtisinde alındığında en iyi sonucu verir. Fakat çok uzun süre alındığında, bunlar aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrılarına ve muhtemelen ülserlere ve gastrointestinal sistemde kanamaya neden olabilir.

Migrenden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Migren ile iç içe iseniz veya olası bir atağı önlemek istiyorsanız hastalıktan korunmak için ne yapılmalıdır diye düşünmüşsünüzdür. İlaçlar, sık görülen migrenleri önlemeye yardımcı olabilir.

Tedaviye iyi yanıt vermeyen sık, uzun süreli veya şiddetli baş ağrılarınız varsa, doktorunuz koruyucu ilaçlar önerebilir. Önleyici ilaç, atakların şiddetini, sıklığını ve süresini azaltmayı amaçlar. Ayrıca migren taşı adıyla piyasada sunulan ürünlerin de bazı kişiler tarafından olumlu yorumlandığı görülmektedir.

22020