Mide Bulantısı Nedir Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı ciddi bir hastalık olmayıp her insanın başına gelebilecek rahatsızlıklardan biridir.

Gün içerisinde yaşanan stres, üşütme, tüketilen besinden kaynaklı olarak insanlarda pek çok sebepten ötürü bu rahatsızlık görülebilir.

Bu durumda insanlar Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna cevap aramaktadır. 

Mide Bulantısı Nedir?

Kusma eylemine sebep olan mide bulantısı, midede bir sorunun varlığına işaret eder. Mide bulantısı nedir diye soracak olursanız midenin yer aldığı kısımda görülen ve insanları rahatsız edecek seviyeye ulaşan bir rahatsızlıktır. 

Aynı zamanda da bir sorunun başlangıcı ya da semptomu olduğu da söylenebilir.

Bu rahatsızlık sonucu kusma eylemi gerçekleşir. Kusmak, midede bulunan maddelerin ağız yoluyla isteyerek ya da istemeyerek dışarı atılması işlemidir.

Bu sorunla karşı karşıya kalan insanlar ciddi bir problem olmadığını düşünerek doğal yöntemlerle bulantılarını gidermeye çalışır. Bu durumda da mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna cevap bulmaya koyulurlar. 

İşte burada insanların aradığı bilgileri detaylı bir şekilde sunan site İgrus devreye girmektedir. 

Bu rahatsızlığın ne olduğu ve nelerin iyi geldiğini bu siteden araştırarak bulabilir ve detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna cevap arayan insanlar bu durumun neden olduğunu da merak etmektedir. Bu rahatsızlık çoğu zaman hafife alınan bir durum olmaktadır. 

Mide bulantısı nedenleriaraştırıldığında ciddi problemlerin de olabileceği rahatlıkla görülebilir. 

Mide bulantısı neden olur sorusuna verilecek cevapları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Apandisit sorunu
 • Aşırı dozda tüketilen alkol ve neticesinde gelen zehirlenme
 • Bağırsaklarda oluşan tıkanıklık
 • Aşırı yağlı ya da aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi
 • Kişinin alerjisi olan yiyecekleri yemesi
 • Vücutta oluşan bazı kanser türleri
 • Kokuya karşı duyulan hassasiyet
 • Beynin sarsıntıya maruz kalması ve hasar görmesi
 • Beyinde meydana gelen tümör
 • Kişinin birtakım psikolojik rahatsızlıklara sahip olması
 • Diyabetli hastaların muzdarip olduğu gastroparezi adı verilen rahatsızlık ve midenin yavaş bir şekilde boşalması
 • Mideye giren zararlı bakteri, virüs ve enfeksiyonlar. Gıdaların bozulması sonucu ortaya çıkan bakterilerin gıda zehirlenmesine yol açarak mide bulantısına sebep olması
 • Hamileliğin ilk dönemleri
 • Kemoterapi ilaçları gibi tıbbi tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Kalp krizi geçirilmesi
 • Kişinin yaşadığı korku gibi stres yaratacak duygular
 • Kulakta ortaya çıkan enfeksiyonlar
 • Reflü hastalığından kaynaklı durumlar
 • Safra kesesinin işlerliğini kaybetmesi
 • Seyahat esnasında yol tutması ya da denize girme

Yukarıda sayılan mide bulantısına sebep olan etmenler, her insanda farklı olarak kendini belli eder. Kişinin bünyesi, yaşı, cinsiyeti gibi faktörler bunda etkilidir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler mide bulantısı nasıl geçer sorusuna cevap arar. Basit bir sebepten dolayı mide bulantısı yaşadığını düşünen kişiler kendi yöntemleri ile mide bulantısını gidermeye çalışır. 

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevapların başında bitki çayları gelmektedir.

Nane, limon, zencefil, papatya veya elma gibi bitkiler, şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu bitki çaylarının düzenli ve dozunda tüketilmesi durumunda bu şikayeti yaşayanlar sağlıklarına kavuşabilir.

Mide bulantısına iyi gelenler arasında temiz hava ve yürüyüş de vardır. Açık ve temiz havada derin nefesler alarak yapılan yürüyüşler rahatsızlığın geçmesinde etkilidir. Ayrıca bol su tüketmek de faydalı yöntemler arasında bulunmaktadır.

Bazı kokular mide bulantısının sebebi olurken bazıları da bu rahatsızlığa son verir. Kolonya, esans gibi kokular ferahlatıcı özelliği ile fayda sağlar.

Tüketilen yiyeceklere dikkat etmek mide bulantısı için önemlidir. Özellikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerin çokça tüketilmesinin bu duruma sebep olduğunu daha önce söylemiştik. Bu yiyecekleri dozunda tüketmek, rahatsızlığın  geçmesinde etkili olacaktır. Sindirimi kolay olan besinlerin tüketilmesi de mide bulantısına sebep olmaz aksine bulantıyı azaltır.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

Mide bulantısına ne iyi gelir diye soracak olursanız şüphesiz listenin başına nane limon çayını eklemek doğru olacaktır. Nane içerisinde bulunan etkin maddeler, bu hastalığın tedavisinde kullanılacak doğal yöntemlerden biridir. Limon ise içerisinde bulunan C vitamini ve mikrop kırıcı özelliği ile  oldukça etkilidir.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve içecekler listesine ekleyebileceklerimiz arasında rezene ve papatya çayları da bulunur. Rezenenin gaz giderici özelliği, papatyanın da sakinleştirici özelliği fayda sağlamaktadır.

Tuzlu kraker ve atıştırmalıkların tüketilmesi insanların sıkça başvurduğu yöntemlerden biridir. Tuzlu yiyecekler mide bulantısını kısa sürede keser ve midenin sağlıklı işleyişine dönmesinde etkilidir.

Mide Bulantısı Evde Çözüm

Mide Bulantısı Evde Çözüm

İnsanlar bu sorun ile karşılaştıklarında kendi başlarına çözüm bulmaya çalışır. Ama bazen de sorun ciddi olabilir de medikal operasyon gerekebilir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek faydalı olacaktır. 

İnsanlar mide bulantısının sebeplerini bilmeyebilir ve hafife alınmayacak bir sebep olabilir. Ancak yukarda yer verdiğimiz sebepler arasında kendilerinin yaşadığı sıkıntılar varsa evde kendi yöntemlerini deneyerek bu rahatsızlığı geçirebilirler. 

Mide bulantısı evde çözüm yöntemlerinden biri daha önce de bahsettiğimiz gibi bitki çaylarıdır. Bunların yanı sıra bol bol su tüketimi ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi şifa kaynağıdır. Ayrıca derin derin nefes almak, açık ve temiz bir havada yürüyüşe çıkmak, ferahlatıcı kokular sürmek ve uzanıp dinlenmek de evde çözüm olan yöntemlerdendir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap