Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mideye iyi gelen yiyecekler Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler   Öncelikle mide yapısından bahsederek başlamakta fayda görüyoruz. Çünkü tamamen kaslardan oluşmuş ve gerektiği zaman g..

Mideye iyi gelen yiyecekler Öncelikle mide yapısından bahsederek başlamakta fayda görüyoruz. Çünkü tamamen kaslardan oluşmuş ve gerektiği zaman genişleyebilen ve daralabilen yapısıyla sindirim sisteminin en önemli yapı taşıdır. Ağzımızdan bağırsaklara doğru uzanan yolda yer alan yemek borusunun mideye, midenin ise bağırsaklara bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Teorik anlamda bir mide ağrısı neden olur diye merak ediyorsanız bunun çok fazla sebebinin olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle mutlaka muayene olmanız gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Önemsenmeyen mide ağrılarına hangi besinler iyi gelir demekten ziyade bir doktor tetkikinin ardından bu tarz önlemler alınması daha mantıklı sonuçlar doğuracaktır.

Midede yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerin depolandığını biliyoruz. Mide ağrısına ne iyi gelir sorusu da bu noktada önem taşımaya başlıyor. Çünkü alacağımız besin grubu ya da içeceğimiz sıvılarda doğrudan buraya ulaşacak.

Sindirim sistemi sorunlarının hemen hemen %70’i mideden kaynaklıdır. Bu sebeple yapılacak olan uygulamalar, uygulanacak olan çözüm yolları doktor kontrolünün ardından belirlenmelidir. Belirli bir süreci kapsayan mide sorunlarında kanser ya da ülser gibi ciddi rahatsızlıklar baş göstermeye başlamaktadır. Klasik bir mide ağrısı kendi başına 2 gün içerisinde geçebilmektedir. Bu süreci aşan bir ağrıda müdahale gerekebilir.

Mideye iyi gelen yiyecekler

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı nasıl geçer ya da ne yemeli gibi sorularla karşılaştığımızı hesap edersek bu sağlık probleminin çok daha geniş bir ölçekte görüldüğünü söyleyebiliyoruz. Mideyi yormayacak, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayacak, aynı zamanda da boşaltıma yardımcı olan besin öğelerinin bu tarz sorunların kökünü kazıyabileceğinden bahsedebiliriz.

Sıvı Tüketimi

Mide ağrıları için su içmek, daha doğrusu sıvı tüketmek çok önemli bir eylemdir. Vücudun susuz kalması, günlük ihtiyacın karşılanamaması ve buna benzer sebepler midede ağrıya sebep olabilir. Tabi ki her mide ağrısı için sıvı yetersizliğinden bahsetmek mümkün değildir. Ancak su içerek halsizliği üstünüzden atarak midenizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sindirimi Kolay Hafif Besinler

Mide çeperi tamamıyla asidik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bu asidin belirli bir tepkimeyle karşımıza çıkabilmesi mümkündür. Örnek olarak mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında sayılan tost gibi aperatif gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Çünkü sindirim sisteminiz için bir tehdit unsuru oluşturmadığı gibi açlık hissinizi de öldürecektir. Aynı şekilde muz, pilav, haşlanmış besinler, özellikle tavuk ve patates ile birlikte az yağlı gıdalar buna örnek olarak gösterilebilir.

Besin Lifi Yüksek Yiyecekler

Lifli gıdalar arasında en sık rastlananlar yeşil yapraklı sebzeler ve taze meyvelerdir. Birçok meyve ve sebzeden elde edeceğiniz besin lifi sindirim sisteminizi rahatlatacaktır. Aynı şekilde kuru erik, kepekli ekmek, kuru incir ve kayısı, esmer pirinç, tahıl ürünleri ve buğday kepeği çok tercih edilen besin grupları arasındadır.

Yoğurt

Yoğurt vücudumuzda çok sayıda yarar için önemli sayılmaktadır. D vitamini ve kalsiyum açısından zengin olmasının dışında vücuda da antitoksidan bir etki yaratır. Kefir içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Sağlıklı bir sindirim için düzenli olarak tüketilmesi şarttır.

Az Yağlı Besinler

Yağ kullanımını en aza indirmek, çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak mide ağrısına çözüm arayanlara başlı başına bir alternatif olabilir. Öğünleri ufaltarak daha sık yapmak bile bu noktada yararlı olacaktır. Hazır gıdaların, fast food ürünlerin ve baharat gibi mideyi yorabilecek besinlerin dışında durmanız gerekmektedir.

Bitkisel Ürünler

Bu noktada zencefil çayı mideyi rahatlatabilmek ve sindirim sistemini düzene sokabilmek için oldukça iyi bir çözüm yolu olacaktır. Mide asidi üretimi belirli bir miktarın üzerine çıktığında da mide ağrıları baş göstermeye başlar. Dolayısıyla insanların bu noktada çözüm aradıklarında başvurdukları alternatifler arasında zencefil çayı vardır.

Aynı şekilde keten tohumu vücudumuz için zararı olmayan, birçok noktadan ise yarar sağlayan besinler arasındadır. Omega 3 yağ asidi, besin lifi ve rahatlatıcı bir etkiyle vücudun, midenin ve sindirim sisteminin dengesini korumaya yardımcı olur.

Mide Ağrısı İçin Çözümler

Mide ağrısında sindirim sistemi sorunlarının çok yoğun olarak görüldüğünden bahsetmiştik. Dolayısıyla çözümü için sindirimi kolaylaştırıcı bazı noktaları değerlendirmeniz gerekebilir. Örneğin mide ağrısına ne iyi gelir dediğinizde ilk olarak hareket etmeniz gerektiğini hatırlayın. Her gün belirli bir miktarda hareket etmek size doğrudan bir avantaj sağlayacaktır.

Midenizin üzerine üşütmeyi önlemek ya da mide ağrısını geçirebilmek adına sıcak havlu ya da su torbası uygulayabilirsiniz. Bu rahatlatıcı bir etkiye sahip olup şişkinliği minimal düzeye indirecektir. Midenizde oluşan ağrılar dayanılmaz derecelere ulaşıp aniden kasılmalara sebep oluyorsa tükettiğiniz gıda gruplarına bir süre ara vermek zorunda kalabilirsiniz. Çoğunlukla süt ve süt ürünleri bunların başında yer alır.

Halk arasında en çok yapılan yanlışlardan birisi de gaz yaptığı düşünülen baklagillerin sıkça tüketilmesidir. Midenizde oluşan bir şişkinliği kuru fasulye yiyerek çözebilmenizin imkânı yoktur. Bu noktada brokoli, fasulye ve bezelye gibi gaz oluşumuna etki edeceğini düşündüğünüz besinlerden dengesiz olarak almayı derhal bırakın. Bunun yerine sindirimi kolaylaştırmanın yolunu arayıp yediklerinizi daha küçük parçalara bölüp iyice çiğneyerek yutmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap