Meyvelerin Kararması Nasıl Önlenir? Kararmaması için Püf Noktalar

Meyvelerin Kararması Nasıl Önlenir? Kararmaması için Püf Noktalar. Öncelikli olarak meyve gibi besin değerleri açısından çok yoğun olan yiyecekler sürekli olarak tüketilmektedir.

Vitamin ve mineral açısından yoğun bir içeriğe sahip olması dışında lezzetleriyle de sofraların vazgeçilmezidir. Düzenli olarak tüketmemiz gerektiği için hem yaz meyvelerini hem de kış meyvelerini buzluğa atabiliyoruz. Taze alındığında da buzluktan çıkarıldığında da meyvelerde görülen bu kararma aşaması değişmiyor.

Sebebi ise tamamıyla oksitlenme olup havayla temasından kaynaklanmaktadır. Uzmanlara göre meyve bekleyecek bir besin türü değildir. Soyulduğu anda hızlı bir biçimde tüketilmesi en doğrusudur.

Bu sebeple yemeklerin ardından soyularak servis edilmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olarak görülmektedir. Eğer kararmayı minimum seviyeye çekmek istiyorsanız havayla olan temasını kesmelisiniz. Ayrıca C vitamini kullanılması bu aşamada süreci daha pozitif bir hale getirecektir.

Meyvelerin Kararması Nasıl Önlenir?

Meyvelerin Kararması Nasıl Önlenir?

Meyvelerin Kararması Nasıl Önlenir? Meyveler arasında en hızlı kararanlara bakıldığında muz, armut ve elma başı çekiyor. Bunlardan önce ise ayva geliyor. Kestiğiniz gibi kararmaya başlamasıyla ayva en hızlı tüketilmesi gereken meyveler arasında sayılıyor. Kararma aşamasında C vitamininin önemli bir engelleyici olduğundan söz etmiştik.

Bunun için limon kullanmak son derece doğrudur. Çoğunlukla su içerisinde bekletilebilen meyvelerde bir kabın içerisine su doldurulur. İçerisine ise taze kesilmiş limonun suyu damlatılır.

Bu sayede C vitamin ile birlikte doğrudan hava temasını suyla kesme şansınız olacaktır. Kararma işlemi gecikeceği gibi normal şartlarda görülenden çok daha yavaş seyredecektir.

Limon suyunu direkt olarak meyvenin kararan kısımlarına da damlatarak sonuç verdiğini görebilirsiniz. Bu noktada kararan kısımlara damlatacağınız limon suyu etkisini hızla gösterecektir. Kararmaları gidermeyecek olsa da oluşacak yeni kararmaların hızını inanılmaz derecede azaltacaktır.

Hava temasını engellemenin bir diğer yolunun kaynatmak olduğunu söyleyebiliriz. Daha doğrusu haşlama tekniği kullanılabilir.

Bir meyveden reçel yapılacağı zaman bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. İşlem için 75 derecelik bir ısı yeterli olacaktır. Ancak meyvelerin haşlanmış formuyla sonuçlanacağı için hem lezzet hem de yeme aşaması açısından büyük bir farklılık olacağından emin olabilirsiniz.

C vitamininden yararlanma aşamasını meyveyi soyduğunuz gibi uygulayabilirsiniz. Bunun için iç kısmı görülen bir limon ya da portakal kullanılabilir. Kestiğiniz meyveyi portakalın ya da limonun iç kısmıyla ovalamaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kararma eğilimi ciddi bir biçimde azalacak ve hatta devam eden süreç son bulacaktır.

Ovalama işleminin yanı sıra havayla olan temasını kesmek açısından kullanılan bir diğer yöntemden de söz etmek gerekiyor. Bu aşamada öncelik bir kap suyun içerisine bir kaşık kadar bal eklemekten geçiyor. Ardından soyduğunuz meyveleri bu kabın içerisine atmanız gerekmektedir. Bir süre bekledikten sonra çıkarıp tüketirken kararma hızının ciddi miktarda azalacağını göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap