Hızla Ayağa Kalkınca Gözlerim Neden Kararıyor

Göz kararması hayatımız boyunca belirli aralıklarla yaşadığımız kötü bir tecrübedir. Aslında bunun çeşitliliği olduğunu söylemek gerekir.

Göz kararması hayatımız boyunca belirli aralıklarla yaşadığımız kötü bir tecrübedir. Aslında bunun çeşitliliği olduğunu söylemek gerekir.

Yazımızda ve Hızla ayağa kalkmak Göz kararması Baş dönmesi Kan basıncı Vertigo Düşük tans hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kimisi için birkaç saniye boyunca gözlerde kararma görünür. Kimisi için çok daha uzun süren hatta bayılmaya kadar giden bir göz kararması söz konusu olabilir.

Göz kararması insanların %90’ı için bir belirti değildir. Yani altında yatan ciddi bir rahatsızlık bulunmaz. Yinede tedbiri elden bırakmayarak göz kararması nedeni ile doktora başvurabilirsiniz.

Eğer altında yatan sebeplerin araştırıyorsanız göz doktorunuzdan ziyade iç hastalıkları yani dahiliye ve sonrasında yönlendirmelerle nöroloji servisine görünebilirsiniz.

Doktorunuzun buna sebep olabilecek çeşitli rahatsızlıklar hakkında bulgular toplayacağını ve sonucunda da teşhis edeceğini söylemek gerek.

Fakat standart bir göz kararması söz konusu ise alternatif bir hastalık olmayabilir. Çünkü insan vücudu çeşitli durumlarda farklı reaksiyonlar verebilir.

Bu hem doğanın hem de insanın kendi vücudunun yarattığı bir “otokontrol sistemidir”. Mesela uzun süre oturup uyuştuktan sonra aniden ayağa kalktığınızda yerinize oturduğunuz olmuştur.

Çünkü anlık olarak gözleriniz tamamıyla kararmıştır. Görememe hissiyatına kapılmak ve anlık olarak bile olsa karanlığa bakmak ürkütücü gelebilir.

Aynı zamanda çok nadiren bile olsa Vertigo gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak saptanabilir.

Göz Kararması Neden Olur?


Göz kararması için çok çeşitli etkenler sıralanabilir. Genellikle basit ve hayatımızın bir parçası olan detaylardan söz edilir.

Çünkü ciddi bir rahatsızlığın teşhisine nadir rastlanır. Doktorunuza başvurmak ve emin olmak ise içinizi rahatlatacaktır. Çoğu zaman insanların stres ve kaygı seviyesiyle doğru orantılı gözlemlenir.

Yine aç kalmak veya çok aşırı yemek yemek buna sebep olmaktadır. Eğer yediğiniz gıdalara karşı alerjiniz varsa veya gıdalar bozuksa zehirlenme belirtisi gösterebilir.

Reçetesiz kullanılan ilaçlar veya reçete edilmiş ilacın etken maddesine olan hassasiyetin gözde kararma şeklinde yan etkileri olacaktır.

Kış aylarında ise sıcak bir ortama aniden girmek veya ishal olma sonucunda gözlerde kararma yaşanabilir.

Ayrıca aşağıdaki durumları göz kararması nedenleri arasında bariz bir biçimde değerlendirebiliriz.

Tansiyonun düşmesi veya yükselmesi
Şekerin düşmesi veya yükselmesi
Tiroit bezinin düzensiz çalışması
Göz içi damar problemleri
Göz ödemi
Boyun bölgesindeki damarlarda tıkanıklık veya daralma
Kansızlık
Demir eksikliği
Vücudun aşırı su kaybetmesi
İlaçların yan etkileri


Tabi ki göz kararması ile beraber görülen çeşitli etkileri göz ardı etmemek gerek.

Yani komplike gelişen durumlar farklı sorunlara sebebiyet verebilir. Mide bulantısı ile göz kararması, karna giren kramplar, baş ağrısı ve baş dönemsi gibi ciddi sorunlarla görülmesi risk yaratabilir. Daha doğrusu kontrol edilerek teşhis edilmesinde fayda olduğu söylenebilir.

Ayağa Kalktığımızda Gözlerimiz Neden Kararır?


Tıp dilinde Ortostatik Hipotansiyon olarak adlandırılan bu durum hepimizin başına gelmiştir. Açıklaması ise ayağa hızlı bir biçimde kalktığımızda düşen ani bir tansiyondur.

Bu tansiyon düşüklüğü ile beraber beynimize kan ve oksijen iletimi azalmış olur. Dolayısıyla beynin aktif ve stabil çalışması sekteye uğrar. Bundan ilk etkilenen organımız ise gözlerimizdir.

Gözlerimize adet bir perde iner ve bununla da kalmayarak etkiler devam eder. Çok kısa sürmesine karşılık bu birkaç saniye içerisinde başımızda ağrı hissedebiliriz. Yine baş dönmesiyle beraber çok yaygın görünür.

Hatta kalp çarpıntısı ve benzeri durumlarda daha da ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. En kötü ihtimalle halsizlik veya bayılma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Böyle bir durum yaşandığı zaman Ortostatik Hipotansiyon tedavisi için doktorunuza başvurmalı ve ilgili teşhisle beraber uygun bir tedavi metodu belirlenmesini talep etmelisiniz.

Eğer ayağa kalkınca göz kararması yaşayan insanlardansanız ve bunu sık sık gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Şimdilik hayatınızı riske edebilecek bir hastalık olmayabilir. Fakat ileriki yaşlar için erken teşhis şansını yakalayabilirsiniz.

Göz Kararmasıyla Beraber Görülen Diğer Etkiler


Aslında göz kararması ile baş dönmesi gerçekten ayrılmaz bir ikili olarak değerlendirilir.

Şikâyeti olan ve göz kararması yaşayan herkes bunu savunabilir. Ayrıca mide bulantısı gibi sorunların sık sık karşımıza çıktığı bilinir.

·        Göz Kararması ve Baş Dönmesinin Beraber Görülmesi


Eğer sürekli olarak göz kararması ve baş dönmesi şikâyetiniz varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Bu iki etkinin aynı an içerisinde oluşması ciddi bir rahatsızlığa sebep olmaz. Fakat sürekli olarak bu etkinin görülüyor olması bir rahatsızlığın belirtisi anlamına gelebilir.

Özellikle Vertigo, Migren, Tansiyon, Diyabet, Beyin tümörleri, Kalp ve Damar hastalıkları, İç kulakta denge kaybı ve kronik baş ağrıları bu şekilde teşhis edilebilir.

Hatta ileriki yaşlar için bu durum çok daha ciddi bir soruna dönüşebilir. Bunun önüne geçmenin yolu ise doktor muayenesi ve erken teşhistir.

·        Göz Kararması ve Mide Bulantısının Beraber Görülmesi


Gözün kararması ve midenin bulanması arasında bir bağ kuramıyor olabilirsiniz. Aslında vücudumuzun hemen her noktası birbiriyle paraleldir.

Bu tip farklı noktalarda ağrılar ya da reaksiyonlar ise pek çok olayda yaşanabilir. Eğer ani göz kararması ile beraber mide bulantısı şikâyetiniz varsa ilk şüphelenilecek nokta ülserdir.

Genelde mide ülseri üzerinde durulur ve araştırma buna yoğunlaşır.

Fakat bunun dışında da Migren belirtilerinde mide bulantısı ya da karın ağrısı vardır. Baş ağrılarının teorik olarak bu tip reaksiyonlar göstermesi normal karşılanır.

Fakat araştırılması ve altında yatan sebebin teşhis edilmesi sağlık için önem taşır.

99408