Mantar Nasıl Temizlenir? Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mantar Nasıl Temizlenir? Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir? Besinleri bol suyla yıkamak sağlık açısından önemlidir. Fakat öyle besinler vardır ki suyla temas ettiği anda kararma yapar. Bu besinlerden biri de şüphesiz ki mantardır. Bu sebepten ötürü de mantar suyla fazla temas ettirilmemelidir. Suyla fazla temas ettirilmesen Mantar nasıl temizlenir veya kararmadan mantar nasıl temizlenir gibi sorularınıza İgrus sayesinde bu yazıda cevap bulacaksınız.

Mantar diyet yemeklerinde ve vejetaryen yemeklerinde sıkça kullanılan bir sebzedir. Çünkü bu sebzenin yağ ve şeker oranı oldukça azdır. Yalnız mantarla ilgili bilinmesi gereken bir husus vardır. O da her mantarın yenilmeye uygun olmadığıdır, mantarın zehirli olup olmadığına çok dikkat edilmelidir.

Demir, bakır, vitamin, lif ve demir açısından inanılmaz zengin içeriği vardır. Çorba, pizza, sote, omlet ve börek gibi birçok yemeğin içinde kullanılan bir besindir. Mantar temizleme konusu tam da bu yüzden oldukça kıymetlidir. Neredeyse her yemeğe yakışan ve besin değeri çok yüksek olan bu sebzeyi temizlemeyi bilmek tabii ki kıymetli olacaktır.

Mantar Nasıl Temizlenir
Mantar Nasıl Temizlenir

Mantar Yıkanır mı, Yıkanmaz mı?

Aslına bakılırsa mantar yıkanır mı yıkanmaz mı sorusunun cevabını kesin bir şekilde vermek çok zordur. Çünkü kimi insan mantar temizleme olayının ancak suyla yıkanarak gerçekleştirilebileceğini savunur. Kimi insan da mantar yıkamanın doğru olmadığını savunur. Bu yüzden aslında bu konunun kesinliği yok diyebiliriz, durum tamamen sizin hangi savunmayı doğru bulduğunuza kalmıştır.

Mantar yıkama konusunda çoğunluğun doğru kabul ettiği seçenek mantar yıkamanın doğru olmadığıdır. Yani bu konuda bir genelleme yapmak gerekirse mantarı suyla temas ettirmenin yanlış olduğu kanısına varırız. Mantar, suyla temas ettiği anda suyu içine çeker ve sonradan bu suyu dışarı akıtmak mümkün değildir. Yani peçeteyle kurulasanız mantarın içine hapsolan suyu alamazsınız.

Mantarın içindeki suyu alamadığınız takdirde mantarın formunda değişiklik olmasına sebep olursunuz. Bu da istenmeyecek bir durumdur. Yalnız mantarın yıkanması gerektiğini savunan bireyler mantarın formundaki değişikliği tercih etmemektedir.  Aksine yıkanmadan üzerinden gitmeyeceği düşünülen toprakları ve kirleri önemsediklerinden yıkamayı tercih etmektedirler.

Mantar Yıkanır mı, Yıkanmaz mı
Mantar Yıkanır mı, Yıkanmaz mı

Mantar Neden Yıkanmaz?

Mantar neden yıkanmaz sorusunun cevabı aslında çok nettir. Çünkü mantar çok su çekmesiyle bilinen bir sebzedir. Bu da piştiğinde tadını kaybedip lezzetsiz olmasına yol açacaktır. Üstelik mantar nasıl beyaz kalır sorusunun cevabı da mantarı suyla temas ettirmekle alakalıdır. Yani suyla temas etmeyen mantar beyaz kalacaktır.

Aynı zamanda mantar zaten su oranı yüksek bir besin olduğu için pişirilirken dışarı çokça nem verir. Yıkadığınız zaman dışarı çıkacak nemi de arttırmış olursunuz ve bu da mantarın hem formunda hem de lezzetinde bozulmalara yol açacaktır. Kısacası mantarı suyla yıkadığınızda hem tadını hem şeklini hem de lezzetini olumsuz yönde değiştirmiş oluyorsunuz.

Yıkanmayacak olan mantar nasıl temizlenir sorusu susuz temizlik olmayacağına inanan insanların aklını kurcalayan bir sorudur. Ki bu sorunun yanıtını da yazımızda alacaksınız. Öyle ki suyla temizlemek dışında mantarı temizlemenin birçok yolu vardır. Bu yöntemler kullanılarak temizlenecek olan mantarı da gönül rahatlığıyla tüketebileceğinizi belirtmek isteriz.

Mantar Yıkamanın Püf Noktaları
Mantar Yıkamanın Püf Noktaları

Mantar Yıkamanın Püf Noktaları

Mantar yıkamanın püf noktaları bakıldığında çok basit bir konudur. Mantarı yıkamamanın doğru olmadığını savunan bireyler mantarı bol suda yıkarlar. Sonunda da mantarın karardığına şahit olurlar. Yine de mantarı suyla yıkamakta ısrarcı olan bireylere verilecek tavsiye bulunur. Mantarı yıkamak için kullanılan suya limon damlatmaları gerektiğini söylemek olacaktır. Böylece mantarın kararması bir nebze de olsa engellenmiş olur.

Mantar temizliği mantar yıkamaya nazaran daha geniş bir konudur. Bu konuya da değinecek olursak mantar susuz bir şekilde hem nemli bezle hem diş fırçası yardımı ile temizlenebilir. Bunun yanı sıra kabuk soyma yöntemi ile temizlemenin mümkün olduğunu belirtmek isteriz. Bu yöntemler mantar nasıl temizlenir sorusunun da yanıtıdır.

Nemli bezle mantar temizleme işlemi çok basittir. Mantarı nemli bezle hafif bir şekilde ovalamak temizlenmesi için yeterli olacaktır. Diş fırçası ile mantar temizleme işlemi ise mantarın üst kısmını fırçalamaktan ibarettir. Son olarak mantar kabuğu soyma işlemi için ince bir bıçak gereklidir. Bıçak yardımıyla üst zar soyulur.

Kültür Mantarı Nasıl Yıkanmalı
Kültür Mantarı Nasıl Yıkanmalı

Kültür Mantarı Nasıl Yıkanmalı?

Bu soru yemekle ilgilenen birçok insanın aklını kurcalamaktadır. Aslına bakılırsa kültür mantarı nasıl yıkanmalı sorusuna yanıt vermekten ziyade kültür mantarı nasıl temizlenmeli sorusuna yanıt vermek daha doğru olacaktır. Öyle ki mantar suya karşı çok hassas olan bir sebzedir. Yıkamak doğru bulunmazken nasıl yıkanacağını açıklamak da yanlış olacaktır.

Yıkanmaması gereken kültür mantarlarını nasıl temizlemeniz gerektiği konusuna gelelim. İşe mantarların üzerindeki kirleri belirleyerek başlamalısınız. Sonrasında nemli bir kâğıt havluyla güzelce ovmalısınız. Sonrasında görünmeyen kirler de olabileceğini düşünerek şapka ve sap kısımlarını bir kez daha nemli peçeteyle silmelisiniz. Son olarak kuru bir peçeteyle de kurulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Kanlıca Mantarı Nasıl Temizlenir?

Kanlıca mantarı, sonbahar mevsiminde yağan yağmurların etkisi ile karaçam orman türünde yetişen bir mantar türüdür. Kanlıca mantarını toplamak çok zahmetli ve uzmanlık isteyen bir iştir. Kültür mantarından biraz farklı olan bu mantarla ilgili olarak Kanlıca mantarı nasıl temizlenir sorusu pek çok insan için merak konusudur.

Kanlıca mantarını temizlemek kültür mantarına göre biraz daha farklıdır çünkü bu mantar türü daha kirli ve toprakları olur. Bunun için de Kanlıca mantarı suyla yıkanmalıdır diyebiliriz. Bu mantar bol suyla yıkanabilir ama yıkanırken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da mantarın parçalanmamasına özen göstermek gerektiğidir.

Mantar Nasıl Doğranır
Mantar Nasıl Doğranır

Mantar Nasıl Doğranır?

Mantar nasıl doğranır sorusu mantarı seven ve tüketmek isteyen birçok kişinin cevap bulmak istediği bir sorudur. Mantarı doğrama işlemine öncelikle mantarı ortadan ikiye bölerek başlayabilirsiniz. Yalnız mantar ufak bir sebze olduğu için doğrama işlemi yaparken elinizi kesmemeye özen göstermelisiniz.

Mantar ikiye bölündükten sonra sap kısmı çıkartılmadan ince dilimler haline getirilebilir. Dilerseniz mantarınızın daha büyük parçalar halinde olması için ikiye bölmeden de dilimleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aslında mantar doğramak çok basittir ve nasıl doğrayacağınızı belirlemek tamamen sizin zevkinize kalmıştır. İster ikiye böldükten sonra ister bölmeden ince ince doğrayabilirsiniz.

Mantarın Sapı Yenir Mİ?

Mantar sapı yenir mi sorusunun yanıtı elbette ki yenir olacaktır. Mantarın saplarını değerlendirebileceğiniz birkaç yemek çeşidi de vardır. Bunlardan bazıları:

  • Çorbalar: Mantarın yakışacağını düşündüğünüz her çorbaya mantarın şapka kısmını atabildiğiniz gibi sap kısmını da gönül rahatlığıyla atabilirsiniz. Çorbaya katacağınız mantar saplarını dilerseniz halka şeklinde dilerseniz de uzun çubuk şeklinde kesebilirsiniz.
  • Sote: Mantarın en çok kullanıldığı yemek türü kesinlikle sotedir. Mantar sote yaparken de yine çorbada olduğu gibi mantarın sap kısımları kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Aksine yemeğinizi çoğaltmak adına sapları değerlenmek çok da yararlı olacaktır. Sote yapımında kullanacağınız mantar saplarını da halka şeklinde doğrayarak pişirmeye koyulabilirsiniz.

Bu iki yemek çeşidi dışında mantarın yakışacağını düşündüğünüz her yemeğe mantar sapı koyabilirsiniz. Özellikle et yemeklerine çok yakışan bir sebzedir mantar. Güveçte pişen et yemeğiniz içine güzelce doğrayarak katarsanız yemeğinize harika bir tat katmış olursunuz.

Mantar Nasıl Pişirilir
Mantar Nasıl Pişirilir

Mantar Nasıl Pişirilir?

Mantar nasıl temizlenir kısmı öğrenildikten sonra tabi ki mantarın nasıl pişirileceği kısmına geçmek gerekir. Mantar nasıl pişirilir sorusu birkaç maddeyle cevaplanacak olursa;

  • Soteleyerek mantar pişirme: Mantar temizleme işlemi bittikten sonra mantarlar doğranır ve az miktar yağ dökülen tavaya atılarak sotelenir. Mantar sote pişirme işlemi yapılırken ocak kısık ateşte değil de orta ya da yüksek ateşte yanmalıdır.
  • Fırında/Izgarada mantar pişirme: Fırında mantar pişirmek tavada pişirmeye göre daha zordur. Mantarlar ızgara olurken acılaşabilir, bu yüzden yağ  kullanımı bu noktada çok önemlidir. Fırının derecesinin de 180 dereceden fazla veya az olmamasına dikkat edilmelidir.
55254