Cincile Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cincile Mantarı tek başın yendiği gibi yemekte de kullanılır. D ve C vitamini ile vücuda faydaları vardır. Aşırısı alerji gibi zarara neden olabilir.

Cincile Mantarı

Yaygın bir yetişme alanı bulunan cincile mantarı pek çok yerde yetişir ve yetiştiği bölgelerde farklı isimler adı altında anılır. Daha çok köknar ve iğne yapraklı ağaçların yoğun olduğu bölgelerde yetişme alanı bulmuştur. Cincile mantarı ilkbaharda yetişir ve yörenin özelliğine bağlı olarak Ekim ayına kadar bulunabilir.

İçeriğimizde ve Cincile Mantarı Yemeklerde Cincile Mantarı Kullanımı Cincile Mantarı Faydaları Cincile Mantarı Zararları konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Türkiye’de cincile mantarının en çok üretildiği yer Bolu ve Karaman çevresidir. Fazla tüketilen bir mantar çeşidi olan cincile mantarı küçük boyutlarda olur. Cincile mantarı tüketecek kişilerin öncelikle bu mantara karşı alerjik durumunun olup olmadığını bilmesi gerekir.

Cincile Mantarı Nasıl Saklanır?

Her mantar türü gibi cincile mantarı da hızlı bozulma özelliği gösterir. Bu nedenle cincile mantarı kapalı kutular içerisinde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde saklanmasının amacı hava ile temasını önlemektir.

Cincile mantarı nasıl saklanır konusunda merakı bulunan kişiler için bu mantar türü eğer bir hafta içerisinde tüketilecek ise buzdolabında korunabilir. Fakat uzun süre tazeliğini koruması isteniyorsa uygun katlar ya da poşetler içerisinde derin dondurucuda saklanması gerekir. Böylece mantar derin dondurucudan çıkarıldıktan sonra ilk günkü tazeliğini ile tüketilir.

Cincile mantarı buzdolabına yandan derin dondurucuya koyulacak ise öncesinde yıkanmalı ardından haşlanmalıdır. Bu şekilde saklanması daha sağlıklı olacaktır.

Cincile Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Farklı bir lezzete sahip olan cincile mantarı mutfakların vazgeçilmez besin öğeleri içerisinde bulunur. Bu nedenle mantar severlerin en çok merak ettiği soruların başında cincile mantarı yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur.

Cincile mantarı yemekler içerisine eklenmeden önce ayrı bir kap içerisinde belli bir süre başlanmalıdır. Ardından isteğe bağlı olarak birçok yemek içerisinde ya da tek başına cincile mantarı kullanabilirsiniz.

Cincile mantarı çorba olarak tüketmek isteyenler bulunduğu gibi kaşar ile beraber mangal ya da fırında pişirmeyi tercih edenlerde bulunur. Cincile mantarı makarna içerisinde farklı bir lezzet oluşturmak amacıyla kullanılabilir. Bazı yörelerde cincile mantarının böreği de yapılır. Cincile mantarı tavuk ile beraber de sotelenebilir.

Her yörenin kendine özgü bir yemek kültürü bulunur. Bazı yörelerde cincile mantarı önemli otlarla birlikte karıştırılarak beraberinde damak tadına uygun baharatlar katılarak gözleme yapılır. Bazen de cincile mantarı domates biber gibi sebzelerle karıştırılarak sotelenerek yenilir.

Cincile Mantarı Faydaları

Cincile mantarı antioksidan besinleri içerisinde yer aldığı için kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyerek kansere karşı Kalkan görevi görür. D vitamini bakımından zengin olduğu için vücuda oldukça iyi gelir. Lif bakımından zengin olan cincile mantarı kan şekerine iyi gelerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Cincile mantarı tüketilmesi kişilerde tokluk hissi sağlar. Bu nedenle kilo kontrolünün sağlaması bakımından önemli bir besindir. Ayrıca cincile mantarı içerisinde yüksek posa bulunduğu için bağırsakları hızlandıran bu besin kabızlığa oldukça iyi gelir.

İnsan vücudu için önemli bir besin değeri bulunan cincile mantarı faydaları arasında içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller kişileri hastalıklara karşı korur.

Cincile Mantarı Nelere İyi Gelir?

Cincile mantarı nelere iyi gelir şeklinde merakı bulunan kişiler cincile mantarı ile ilgili yapılan uzman kişileri dinlemelidir. Cincile mantarı vitamin ve mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için vücuda oldukça iyi gelen bir besin çeşididir.

Cincile mantarı bağışıklık sistemini destekler ve tüketimi halinde kişilere tokluk hissi kazandırır. Kabızlık problemi bulunanlar cincile mantarı içerisinde bulunan lifler sayesinde bu sorunu aşabilirler.

Kolesterol ve kan şekeri sorunu yaşayanlar cincile mantarı tüketebilirler. İçerisinde bulunan selenyum maddesi vücutta oluşabilecek iltihaplanmaları önler. Demir maddesi bakımından zengin olan cincile mantarı anemi hastalığına da iyi gelir.

Cincile Mantarı İçindeki Vitaminler

Cincile mantarı vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Cincile mantarı içerisindeki vitaminler arasında C ve D vitaminleri bol miktarda bulunur. D vitamini sayesinde kemik ve eklem ağrıları giderilir ve bu durum diş sağlığını da olumlu etkiler. C vitamini ise vücudu her daim dinç tutarak sodyum ve potasyum bakımından kan basıncını dengeler.

Cincile mantarı antioksidan olması ve içerisinde önemli oranda vitamin ve mineral barındırması bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile beraber kış aylarında insanların hastalıklara yakalanma oranını düşürür.

Cincile Mantarı Kalorisi

Cincile mantarı kalorisi çok güzel oldukça düşük bir besin öğesidir. Bu nedenle kilo alma problemi bulunan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Cincile Mantarı Zararları

Sevilerek tüketilen mantarın birçok çeşidi bulunur. Tüketilen bu çeşitlerden biri olan cincile mantarı bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Yaygın bir şekilde görülen cincile mantarı zararları arasında karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu tür problem yaşayanlar vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak zorundadır.

Cincile mantarı bazı hastalığı bulunan kişiler tarafından tüketilmeden önce doktor onayı alınmalıdır. Bu konuda kronik rahatsızlığı bulunan hastalar ile hamile bayanlar dikkatli olmalıdır. Ayrıca çocuklarda cincile mantarı tüketiminde yine dikkatli olmak gerekir. Cinsine mantarının çiğ olarak yenilmesi halinde zehirleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle cincile mantarı tüketimi sırasında öncelikle mantarın bol su ile yıkanması ardından haşlanması gerekir.

 

7338