Lungo Kahve Yemeklerde Kullanılır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Lungo kahve, kurabiye gibi hamur işlerinde kullanılır. Kalp hastalıklarına iyi gelen faydaları vardır. Her kahvede olduğu gibi aşırısı zararlıdır.

Lungo

Fransızcada Cafe Allonge olarak bilinen ve İtalyancada uzun anlamında kullanılan Lungo, oldukça yumuşak içimli bir espresso kahve türüdür.

Kahve severler tarafından büyük bir hayranlıkla tüketilmekte olan bu kahvenin koyu kıvamı, üzerindeki mükemmel kıvamlı yoğun köpüğü ve siyah rengi oldukça dikkat çeken özellikleri arasındadır.

Lungo kahve gün boyu üzerindeki yorgunluğu atmak ve dinlenirken hem zihnini açmak hem de yeniden enerji kazanmak isteyenler için oldukça vazgeçilmez bir kahve türüdür.

Günün her saatinden tüketilmesi uygun olan bu kahvenin çok minik fincanlarda servis edildiği de dikkat çekici özelliklerinden birisidir. Normal espressoya göre daha yumuşak içime sahip olan bu kahvenin kuru kahve çekirdeklerinden çekilerek taze olarak hazırlandığı bilinir.

Lungo Nasıl Saklanır?

Sıcak bir şekilde ve genellikle sade bir şekilde tüketilen Lungo nasıl saklanır ve evde hazırlanabilir mi? Bu kahveye özel üretilen kahve çekirdeklerini alarak ve evde çekerek sizler de Lungoyu hazırlayabilirsiniz.

Hem adından hem kıvamından hem de mükemmel renk ve aromasından sık sık söz ettiren Lungonun çekirdekleri, kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Serin ve kuru ortamda saklanan çekirdekleri, kahvenizi hazırlamak istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

 İster iri taneli olarak ister daha toz şeklinde çekerek kahve yapabilirsiniz. Çekirdekleri, çekirdek olarak saklamak istemediğinizde ise tamamen çekilmiş bir şekilde cam ürünler içerisinde ya da vakumlu paketler içerisinde de saklayabilirsiniz. Önemli olan tamamen kuru ve güneş ılığı almayan, nemlenmeyen bir dolapta saklamaktır.

Lungo Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Daha çok şekersiz ve sade şekilde tüketilmesi tercih edilen Lungo yemeklerde nasıl kullanılır ve farklı tariflerde yer verilebilir mi?

Eğer kahve tüketimine dair gurme lezzetler arayışı içerisindeyseniz, sizler de tatlılarınızda ve kurabiye gibi çay yanı atıştırmalıklarınızda bu kahveye rahatlıkla yer verebilirsiniz.

Lungo nasıl yapılır merak edilen bir konudur. İster hazır içimli şeklini ıslak kek tariflerinde kullanabilir ve kek hamuruna ilave edebilirsiniz. İsterseniz de kuru şeklini daha fazla çekerek un kıvamına getirebilir ve kurabiye hamurlarınıza yer verebilirsiniz.

Lungo Faydaları

Kahve severler tarafından ve bu kahveyi ilk kez deneyecek olanlar tarafından Lungo faydaları en çok merak edilenler arasındadır. French press tekniği kullanılarak ya da tamamen manuel teknik kullanılarak elde edilen kahvenin faydaları arasında zihin açıcı özelliğe sahip olması yer alıyor.

Lungo Nelere İyi Gelir?

Yapımıyla ve lezzetiyle herkes tarafından tüketilmesi bir hayli sevilen Lungo nelere iyi gelir ve ne kadar sıklıkla tüketilmelidir sorularına da sık sık yanıtlar aranıyor Kafein ölçücü oldukça yerinde olan ve genellikle şekersiz tüketilmesi tercih edilen Lungonun kalp ve damar sağlığına iyi geldiği biliniyor.

Günlük belirli bir porsiyonda alındığı sürece yorgunluğa, baş ağrısına ve kas ağrılarına iyi geldiği de bilinen özellikleri arasındadır. Yoğun içeriği, yoğun rengi ve yoğun kıvamı sayesinde metabolizmanın hızlanmasında ve çok daha aktif bir şekilde çalışmasında da önemli bir role sahiptir.

Lungo İçindeki Vitaminler

%100 Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilen ve lezzetiyle kendisine hayran bırakan Lungo içindeki vitamin ve mineraller sayesinde faydalarını daha da arttırmış hale geliyor.

İçimi oldukça yumuşak olan ve kıvamıyla tüketimi de tamamen orijinal olan bu kahve türünü toz şeklinde hazırlayabileceğiniz gibi kapsül şeklinde temin ederek makine kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Kullanımı, saklaması ve hazırlaması son derece kolay olan bu kahve türü aynı zamanda ister suyla ister sütle ister sıcak ister soğuk şekilde tüketilebiliyor. Yaz aylarında süt kreması ve buz küpleri ile karıştırarak tüketebilir, kış aylarında ise dumanı üzerinde, bol köpüklü bir şekilde sıcacık tüketilebilir.

Lungo Kalorisi

Diyette olanlar ve tüketmek isteyenlerin en çok merak ettiği konu ise Lungo kalorisi olarak bilinir. Kalorisi oldukça düşük olan bu içeceği, diyet yapan kişiler de gönül rahatlığıyla tüketebilirler.

Kilo almak yerine yağ yakmaya yarayan ve metabolizmanın daha hızlı ve etkili çalışmasına yarayan Lungo’nun diyet durumlarında da tüketilmesi oldukça uygundur.

Kilo vermeye etkisi olur ve daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde, damak tadınızı da koruyarak kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği vitamin ve mineraller, potasyum ve magnezyum gibi besin değerleri sayesinde günlük besin değerlerini de vücudunuza almanıza olanak sağlar.

Lungo Zararları

En az yararları ve faydaları kadar Lungo zararları da merak edilen içerikler arasında yer alıyor. Birçok açıdan zengin bir içeriğe sahip olan bu kahve türünün aslında bilinen bir yan etki ya da zarar göstermediği açıklanmıştır. Ancak tüketilmesi gerekenden fazla tüketildiği takdirde, kalpte çarpıntı, tansiyonda yükselme ve ateş gibi yan etkileri olabilir.

Özellikle de belirli bir yaş üzeri kahve tüketicilerin günde bir fincandan daha fazla tüketmemesi daha doğrudur. Günde bir fincan 50 mg ile 100 mg arasındadır ve günlük olarak bir fincan tüketilmesi uygun görülür. Bir fincandan fazla tüketildiği takdirde, içerisindeki kafein daha fazla etki ederek tansiyon ve kalbe zararlı olabilir.

60107