Lüfer Balığı Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Kalorisi ve Zararları

Lüfer balığı, ızgara yemeklerinde kullanılır, çok lezzetlidir. Yaşlanmayı geciktirici faydaları vardır. Gebelikte zararlı olabilir. Kalorisi makuldür.

Lüfer

Ekonomik değer bakımından oldukça zengin olan lüfer balığı pomatomidae ailesinden bir balıktır. İki tane sırt yüzgeci vardır.

Bu yazıda ve Lüfer Balığı Yemekler Lüfer Balığı Yemekleri Lüfer Balığı Faydaları Lüfer Balığı Kalorisi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Lüfer balığı ülkemizde Akdeniz, Marmara Denizi, Karadeniz sularında oldukça yoğun bulunan bir göçmen balıktır. Büyüklüklerine göre isim alan lüfer balıklarının birçok çeşidi vardır. Defneyaprağı, çinekop, kofana, sarıkanat ve sırtıkara gibi isimler verilen lüfer balığı sulu, beyaz bir balık türüdür.

Ülkemiz yararlı balıklar bakımından gerçekten bir cennettir adeta. Aslında ülkemizin yetiştirdiği değerler olan balıklardan haftada en az iki kere tüketmek bizim bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek yoluyla birçok hastalıklara karşı mücadele etme aşamasında çok büyük yardımları olacaktır.

Lüfer balığının ağırlığı 450-500 gram civarındadır. Kemiği ve kılçığı ince olduğundan dolayı tüketilmesi çok kolaydır.

Lüfer Balığı Nasıl Saklanır?

Aslında lüfer balığı tüketilecek kadar alınmalıdır. Bekletme süresi 20 saati geçecekse o zaman buzdolabına konularak saklanmalıdır. Buzdolabının normal katında 2 gün dayanabilen buzlukta ise 14 güne kadar dayanabilen bir balık cinsidir lüfer balığı.

Balık alırken gösterilen özen saklarken de gösterilirse lüfer balığının ömrü ve dayanma süresi daha uzun olacaktır. 20 dereceden fazla olmayacak şekilde oda sıcaklığında 20 saat kadar tazeliğini koruyabilen lüfer balığı için sayılan bu özellikler elbette kış ayları için geçerlidir. Yaz aylarında saklama koşulları biraz daha değişken olmaktadır. Lüfer balığı buzdolabının derin dondurucu bölümünde saklandığında raf ömrü uzayacaktır.

Lüfer balıklarının saklanması market ve grosmarketlerde daha kolay olmaktadır. Büyük marketlerin deniz ürünleri teşhir bölümleri büyük oda buzdolabı şeklinde olduğu için ayarlanması doğal olarak daha kolay yapılmaktadır.

Evde fazla alınmış lüfer balıkları saklanmadan önce herkesin bildiği gibi ayıklayıp temizlemek gerekmektedir. Sonrasında ise buz doldurulmuş buzdolabı poşetlerinin içine yerleştirilerek derin donduruculara yerleştirilebilir hale getirilmelidir. Derin dondurucuya koymadan evvel temizleme aşamasının hemen arkasından tuzlamak ise lüfer balıklarının suyu çekilmesini engellemek amacıyla yapılmaktadır.

Evde uzun süre balıkların besin değerinden bir şey kaybetmeden saklamak çok da zor değildir. Sadece birkaç püf noktasına dikkat etmek uzun süre dayanmasını sağlamak için yeterlidir.

Lüfer Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtmekte fayda var içerisinde yüksek miktarda omega bulunduran bir balık türü olan lüfer balığı ülkemizde yetiştirilen kıymetli bir balık türüdür.

Omega-3 ve omega-6 yağ bakımından zengin olan lüfer balığını pişirmenin elbette birçok çeşidi vardır.

Antioksidan özelliği taşıyan lüfer balığının pişirme şekli arasında buğulama, fırınlama ve ızgarada pişirme sayılabilir. Bu saydığımız pişirme yöntemleri en bilinen lüfer balığı pişirme şekilleridir. Bunun yanı sıra tuzlama, köfte ve salata olarak da tüketilebilen lüfer balığını pişirirken kullanılan bir tane defne yaprağı lüfer balığının lezzetine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Lüfer Balığının Faydaları

Ülkemiz balık yetiştiriciliği konusunda çok büyük bir yerde ve rakipsizdir desek abartmış olmayız. Ülkemizde yetiştirilen balıkların kalitesine gelince hepsi birbirinden besleyici değeri yüksek ve kaliteli balıklardır. Av sezonu kurallarına uyulduğu takdirde daha kaliteli ve bol balık avlayabilmek mümkün olacaktır.

Lüfer balığının faydaları oldukça fazladır. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan lüfer balığı balıkların babası olarak bilinir.

Soğuk denizlerde yaşayan lüfer balıklarının daha yağlı ve lezzetli olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise boğaz ve Karadeniz’de yetişen lüferler kalite ve lezzet açısından biraz daha üstündür. Lüfer balığının faydalarını maddeler halinde saymak istersek şöyle belirtebiliriz:

·       Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların özellikle çok tüketmesi gerekmektedir. Gelişmeye olan katkısı tartışılmaz olan lüfer balığını gelişme çağındaki çocukların en az haftada iki kere tüketmesi çocukların gelişimini olumlu etkileyecektir.

·       Vücudun enerji üretmesine yardımcıdır.

·       Cildin ve sinirlerin sağlığını korumak açısından çok önemli vitamin olan B vitaminleri içerir.

·       Özellikle B12 vitamini açısından oldukça zengindir.

·       Kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olan magnezyum ve potasyum açısından da çok büyük değerdir.

·       Yaşlanmayı geciktirici ve kalp krizi riskini düşürücü etkisi vardır.

Lüfer Balığı Nelere İyi Gelir?

Balıklar arasında belki de et verimi en yüksek olan balık lüfer balığıdır. İçeriğindeki protein, iyot, fosfor, kalsiyum ve flor gibi kıymetli mineraller bakımından oldukça zengin olduğundan özellikle tüketilmesi gereken balıklar arasında yerini almaktadır.

B1, B2 ve D vitaminleri bakımından zengin olan lüfer balığı bebeklerin beyin ve göz gelişimi için de önemli bir besin kaynağıdır. Anne karnındaki bebeklerin gelişimine olan katkıları bilinmektedir.

Lüfer Balığının İçindeki Vitaminler

Lüfer balığı içeriğinde sadece protein ve mineraller bulundurmaz. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen vitaminler açısından da çok zengin bir balık türüdür.

Yorgunluk ve halsizliğe iyi geldiği bilinen lüfer balığı zengin bir omega yağı deposudur. A, B6 ve B12 açısından da zengin bir balık türüdür.

Lüfer Balığı Kalori

İçeriğindeki kıymetli besinler ve vitaminlerin yanı sıra protein, potasyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin olan lüfer balığı yüksek kalori içerir.

150 gram pişmiş lüfer balığı 239 kalori içermektedir. 239 kalorinin yüzde 68’i protein, yüzde 32’si yağ içeriklidir. Protein oranının yağ oranından yüksek olması diyet listelerinin aranılan bir yiyeceği olma özelliğini beraberinde getirmektedir. Çok kaliteli ve en besleyici bir ana yemek olmanın yanı sıra diyet listelerinin ara yemekleri arasındaki yerini de almaktadır.

Lüfer Balığının Zararları

Balıkların babası olarak da bilinen lüfer oldukça faydalı birçok konuda sağlığa katkısı tartışılmaz bir balık türüdür.

Lüfer balığı tüketmenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle mevsiminde tüketilen lüfer balığının çok daha faydalı olduğu bilinmektedir.

Göz sağlığı üzerindeki faydalarından zihin sağlığı üzerindeki faydaları ne kadar birçok alanda faydalı olan lüfer balığı bütün yiyecekler gibi fazla tüketildiği zaman zarar verebilmektedir.

Bütün faydalarına rağmen fazla tüketildiğinde vücut alerjik reaksiyon gösterebilir. Ciltte döküntü ve kızarıklığa sebep olabilir.

Yiyeceklerin en masum olarak bilineni dahi fazla tüketildiğinde zarar verebilecek nitelikte olabilmektedir. Bu nedenle her şey gibi lüfer balığının da kararında tüketilmesi mantıklı olacaktır.

 

90463