Lensle Uyunur mu? Kontak Lensle Uyumakla İlgili Göz Doktorları Ne Diyor?

Gözlüklerden sıkılanlar kontak lens kullanımına geçiyor. İlk geçişte de uyurken çıkarmak gerekir mi? Lensle yatarsam ne olur? Zararları var mıdır? Lenslerle ilgili merak edilenleri ve Göz Doktorlarının anlattıklarını sizler için hazırladık.

Lensle
Lensle Uyunur mu? Kontak Lensle Uyumakla İlgili Göz Doktorları Ne Diyor?

Lensleri Çıkarmadan Uyumanın Zararları Doktorlar Yanıtlıyor

Göz hastalıkları bir uzmanın anlattığına göre: Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, eğer kontakt lensleri çıkarmadan uyursanız enfeksiyon riskiniz yüzde 500 civarından artacaktır. Geceleri lenslerin mutlaka çıkarılması gerekir. Gözlerimiz gereksinim duyduğu oksijeni havadan alacağı için lens ile uyumak oksijen eksikliğine neden olur. Geceleri gözlerimiz kapandığından oksijen alma oranı düşüktür, lens bunu iyice engeller. Uzun vadede kornealarınız büyük zarar görür.

Tabii, günümüz teknolojisinde, üretilen lensler oksijen alabilecek şekilde üretilmektedir. Bu riski azaltsa da enfeksiyon riski sabittir. Ayrıca kolay şekilde mikrop alabilir. Bir Göz Doktoru olarak önerim kesinlikle lens ile uyumayın.

Başka bir uzmanın bizlere aktardığı: Lensler, günlük yaşantımızda her daim bizimledir. Zorunlu olmayan hallerde geceleri kullanımı sağlıklı değildir. Uyku sırasında lens kullanımının zararlar had safhadaydı, yeni üretimler sayesinde oksijen alımı sağlandı ve risk bir nebze olsun azaltıldı. Tabii, bu durum riskleri sıfırlamıyor. 30 gün çıkarmadan kullanılan kontakt lensler de üretilmektedir. Hayatının büyük bölümünde lens takan kişilerin belirli periyotlarda göz Doktoruna muayene olmalarını tavsiye ediyoruz. Üşengeçlik yapıp çıkarmamak alerji gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kontakt Lensle Uyumanın Zararı Çok!

Göz doktoru Dr. Patrick Volmer: Kontakt lens ile uyumanın göze vereceği zararı gözler önüne sermek için, uzun zamandır lensleri hiç çıkarmadan uyuyan birinin fotoğrafları Doktoru tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Görseller sonrası herkes şoke oldu, özellikle lens ile yatanlar çok tedirgin oldu. Üşenmenin, kontakt lens ile uyuyan kişinin ne kadar büyük yanlış yaptığı da kanıtlanmış oldu.

Fotoğrafları, uzman olmayan kişiler görünce dehşete düştü ama uzmanlar görünce korneasının başına gelenleri fark etmişti. Herkes bu konu üzerine çok yoğun ilgi gösterdi ve sosyal ağlarda yayılmaya başladı ve milyonlarca kişi bunu gördü. Fotoğrafın detayın bakıldığın gözlerin içinin bembeyaz olması gerekirken sarardığı görüldü. Doktor Volmer’ın anlattığına göre; lens ile o kadar uzun süre uyunmuş gibi o bölge iltihap kapara yaraya dönüşmüştü. Sadece bu da değil, Pseudomonas Aeruginosa isim bakteri nedeniyle kişinin görme yetisini tamamen kaybedebileceğini söylemiştir.

Doktor Volmer bu bakterilerle ilgili detaylı bilgi de vermiştir. Bu bakteri bulaştığı andan itibaren, bir hafta bile olmadan korneayı mahveder ve o bölgedeki canlılık tamamen gider. Lensleri çıkarmak çok zaman almaz. Bu kadar kısa süreli bir iş için görme yetisini kaybetme ihtimalini göze almayınız. Birkaç dakikalık iş için senelerce süren bir göz tedavisine başlamak zorunda kalabilirsiniz.

İş yazıya döküldüğü zaman, söylendiğinde çok etkili olmuyor. Ama lens ile uyumuş ve büyük zararını görmüş kişinin fotoğrafları işin gerçek boyutunu ortaya koymuş ve birçok kişinin dikkatini çekere lens ile uyumayı bırakmalarına yardımcı olmuştur.

WAJRmc5M

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir