Latte Yemeklerde Kullanılır mı? Kalorisi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Latte, genellikle tatlı tariflerinde kullanılır. Kalorisi yüksek değildir. Halsizliği iyi gelen ve önleyen faydaları vardır. Fazlası zararlıdır.

Latte

Kahvem olmadan asla diyenlerin ve her gün farklı bir çeşitte kahve tüketmeyi seven kişilerin en sevdiği çeşitler arasında Latte içeceği de mevcuttur. İçerdiği lezzetli aroma, kremalı kıvamı ve üç farklı renkten oluşan görüntüsü ile bu içecek sıcak olarak tüketilen bir kahve türüdür. Hem yapımı kolay olan hem de tüketimiyle herkesi kendisine hayran bırakan bu içeceğin su ya da sütle hazırlanabilen alternatifleri mevcuttur.

Tüm kahve türleri içerisinde en yumuşak içime sahip olan ve genellikle süt köpüğü ya da süt kreması kullanılarak kıvamının daha yoğun bir hale getirildiği Latte, çok uzun yıllardan bu yana tüketilen bir kahve türü olduğu bilinir. Diğer kahve türlerine oranla rengi de daha açıktır.

Latte Nasıl Saklanır?

Latte’nin yapımında buharda ısıtılmış süt ve espresso kullanılır. Bu iki muhteşem ürünün ve Latte’ye özel tozun kullanılması sonucunda bu nefis aromaya, kıvama ve lezzete sahip olan kahve ortaya çıkar. Evinizde yapmak istediğiniz zaman sizler de süt, espresso tozu ve çeşitli şuruplar edinerek rahatlıkla kendinize bu içeceği hazırlayabilirsiniz.

Latte nasıl saklanır ve hangi ürünlere ihtiyaç duyulur sorusu da bu kahveyi sevenlerin en çok yanıt aradığı sorulardır.

Bu kahveyi köpük kıvamına getirecek olan ve gerçek bir Latte’yi elde etmenizi sağlayacak olan tüm malzemeleri mutlaka cam kavanozlar içerisinde, ıslanmadan, nemlenmeden, kuru bir alanda saklamanız gerekiyor. Böylece kahvenize dair tüm malzemeler uzun süre boyunca kullanılabilir ve mutlaka son tüketim tarihi yaklaşmadan tüketilmesi gerekir.

Latte Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kahve severlerin en çok gurme damak tadına uygun şekilde bu kahve türünü yemeklerde kullanmak istedikleri de aşikârdır. Ancak Latte yemeklerde nasıl kullanılır sorusu aslında tatlılarda nasıl kullanılır olarak cevaplanabilir.

Yemeklerden ziyade, Latte’nin hazır hale gelmiş şekli, özellikle de cheesecake tariflerinde sık sık yer verilir. Yoğun kremalı, karamelli ve hatta tarçınlı bir Latte’yi, keklerini ıslatmak, daha yoğun bir şekilde köpürterek krema süsü vermek içinde kullanabilirsiniz.

Hazır hale getirilen içeceği blender ile daha yoğun bir kıvama getirip kek ve pastalarınızı süslemek için de kullanabilirsiniz. Lattenizin içerisinde çikolata şurubu, karamel şurubu ya da vanilyalı ve meyveli şuruplar ekleyerek çok daha lezzetli ve yoğun kıvamlı bir hale getirebilirsiniz. Sütsüz latte de çok tercih edilir.

Latte Faydaları

İçerisine tarçın gibi çeşitli ve faydalı baharatlar da eklenerek daha lezzetli hale getirilen Latte faydaları da dilden dile dolaşan bir içecek türüdür. Oldukça meşhur olan bu leziz içeceğin faydaları arasında kanser riskine karşı güçlü bir koruyucu olduğu yer alıyor.

İçerdiği fitokimyasal ve antioksidan özellikler sayesinde soğuk algınlığına dahi fayda sağladığı bilinir. Aynı zamanda daha faydalı hale getirmek için içerisine zencefil ve kakule gibi kokusu ve aroması yoğun olan başka baharatlar da toz ya da çubuk halinde eklenebilir.

Latte Nelere İyi Gelir?

Birçok tüketici faydalarının yanı sıra Latte nelere iyi gelir diye de merak etmektedir. Soğuk algınlığının azaltılmasına, kanser riskinin azaltılmasına ve halsizliğin giderilmesine iyi geldiği en çok bilinen özellikleri arasındadır.

Aynı zamanda vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesine de yardımcı olan Lattenin sıcak ve sopk şekilde iki türlü tüketimi mevcuttur.

Latte İçindeki Vitaminler

Çeşitli baharatlar eklendiğinde daha faydalı hale gelen Latte içindeki vitaminler ile de adından söz ettiriyor. Hastalıklara karşı koruyucu olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bu nefis yumuşak içimli kahvenin içerisinde vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidanlar ve fitokimyasallar bulunuyor.

Bu besin değerleri vücuda düzenli olarak alındığı takdirde, bağışıklık sistemi daha güçlü hale geliyor ve yaşlılık belirtileri aza indirilerek hücrelerin yenilenmesi sağlanıyor.

Latte Kalorisi

İçerisinde süt ve espresso barındıran Latte kalorisi 100 gram olarak ele alındığında 42,3 kcal olarak bilinir.

Tüketimi oldukça yumuşak olan ve günden 100 gram tüketilmesi tavsiye edilen lattenin kalori açısından düşük olduğu görülür. Bu nedenle kilo alımına etkisi olmayan bir besin kaynağıdır. Kilo verirken dahi rahatlıkla tüketebileceğiniz bir içecektir.

Hem sıcak şekilde hem de soğuk şekilde tüketilmekte olan Lattenin, yaz aylarına da kış aylarına da damga vurmaya devam ettiği görülür. Düşük kalorili olduğu için ve içerisinde yağ ve karbonhidrat barındırmadığı için, diyette olan kişiler tarafından da gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Latte Zararları

 Şekerli ve şekersiz olarak tüketimi tercih edilen Latte zararları açısından da merak edilen bir içecek türüdür. Tüm besin kaynaklarında olduğu gibi, gerekenden fazla tüketildiğinde diyabet açısından zararlı olabilmektedir. Düzenli aralıklarla ve yeterli miktarda tüketildiği takdirde, herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmaz.

Ancak tüketilmesi gerekenden fazla tüketildiğinde ve özellikle de peş peşe tüketildiğinde, şekerin yükselmesine, nabzın yükselmesine ve özellikle de mide bulantısına yol açabilir.

Aynı zamanda sürekli olarak tüketilmesi de vücutta bu besin değerlerine karşı bağımlılık oluşmasına neden olabilir. Bu zararlar göz önüne alınarak normal porsiyonlarda ve aralıklarda tüketilmelidir.

93792