Lagos Balığı Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Lagos balığı, çorba, haşlama, kızartma yemeklerinde kullanılır. Beyne iyi gelir. Hafızayı güçlendiren faydaları vardır. Fazlası zararlı olabilir.

Lagos Balığı

Lagos balığı ya da bilinen diğer adıyla lahoz balığı yaygın olarak tüketilen bir balık olup, serranidae familyasına aittir. Atlas Okyanusu’nun doğusunda, ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde var olan lagos, Ege bölgesinde de görülmektedir. Kayalık, çakıllı ve taşlık yerlerde yaşayan bu balık, fazla derin olan yerlerde yaşamaz.

Bu yazıda ve Lagos Balığı Yemekler Kullanımı Faydaları Zararları Lagos Balığı Yemekleri Lagos Balığı Tarif ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Lagos balığı yırtıcı bir balık türü olduğundan büyük ya da küçük balıklarla beslenmektedir. Oldukça lezzetli ve beyaz etli olan lagos balığı fiyatı ile diğer balıklara nazaran biraz daha pahalı sayılabilecek bir balıktır. Lagos balığı çeşitleri şu şekildedir: kum, kaya, ziber ve orfoz. En çok bilinen türü ise kum lagosudur.

Birçok farklı renge sahip olan bu balık, ülkemizde yaygın olarak yeşile yakın gri rengiyle görülmektedir. Benekleri ve düzenli noktaları olan balığın uzunluğu 150 santime kadar çıkabilmektedir. Ağırlığı ise maksimum 50 kg civarındadır.

Mayıs ve haziran aylarında yumurtlayan lagos balığı mevsimi kıştır. En lezzetli olduğu zamanlar şubat ve mart aylarıdır. Lagos balığının küçük olanını tercih etmek etinin sertlik derecesi açısından oldukça önemlidir. 4 kg civarındaki balıklar daha yumuşak olması sebebiyle, sıklıkla tercih edilmektedir.

Lagos balığı özellikleri bakımından oldukça ilginç bir türdür. Yaşamının ilk yıllarında dişi olarak yumurta bırakan balık, ilerleyen yıllarda erkekleşir ve yumurta üretmezler.

Bu özelliğinden dolayı lagos balığı av yasağı kurallarına uyulmadığı takdirde ilerleyen yıllarda denizlerde olmama tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olan bir balık türüdür.


Lagos Balığı Nasıl Saklanır?

Lagos balığı mevsiminde taze yenen bir balık olmasının yanı sıra, farklı saklama teknikleri ile mevsimi dışında da tüketilmektedir. Lagos balığı nasıl saklanır, doğru saklama koşulları nelerdir diye baktığımızda ise; genel olarak geçerli olan balık saklama şartlarının bu balık için de geçerli olduğunu görürüz.

Birçok balık türünde olduğu gibi lagos baligi da konserve şeklinde muhafaza edilebilir. Bu durum ev şartlarında çok mümkün olmamaktadır.

Mevsiminde alınmış olan balık taze olduğundan ortalama 20 derecelik sıcaklıkta yaklaşık, 20 saat bozulmadan durabilmektedir. Yakın zamanda tüketim söz konusu olacaksa, bu bilgi önemlidir.

Buzdolabının yaklaşık 5 derecelik ısısında 3-4 gün saklanabilmektedir. Eğer daha uzun bir muhafaza süresi isteniyorsa; balık için en doğru yöntem hızlı ve düşük sıcaklıklarda ani soğutma olacaktır. Yaklaşık -35 derecede balık çok kısa sürede dondurulup, -18 derecede 5-6 ay muhafaza edilebilmektedir.

Lagos Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Lagos balığı çok büyük ve pul oranı fazla olan bir balıktır. Balığın kullanılabilmesi için öncelikle hangi tarzda pişirileceğine karar verilmelidir.

Lagos çorbası yapılacaksa derisinin soyulması gerekmektedir. Diğer yemekler için ise, pullarının çok iyi ayıklanması gerekir. Balığın pullarının ayıklanmasında uygulanan doğru yöntem şu şekildedir: balığın pulları kızartılır ve balık ılık suda bekletilir. Bu sayede pulları kolayca temizlenebilmektedir.

Mevsiminde taze olarak tüketilen lagos balığının birçok farklı pişirme ve tüketme şekli vardır. Bunlar; buğulama, tuzlama, ızgara, kızartma, haşlama, pilaki, yahni, çorba ve salata. Lagos balığı ızgara yapılacaksa; balığın yaklaşık 2 saat önceden tuz, karabiber ve zeytinyağı ile marine edilmesi gerekmektedir.

Lagos Balığının Faydaları Nelerdir?

Denizin insanlara armağan ettiği en lezzetli balıklardan biridir lagos balığı. Az yağlı beyaz eti, sağlık için çok faydalıdır. Lagos balığının faydaları nelerdir derseniz, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Düzenli tüketildiği takdirde, insan sağlığı açısından sunduğu yararlı etkileri mucize niteliğindedir. Lagos balığı faydaları şu şekildedir:

 • Hafıza güçlendirici etkisi vardır.
 • Çocuklarda zeka gelişimi üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
 • Retinada yaşanabilecek sorunları önler.
 • Hastalıklara karşı korur.
 • Bağırsak ve mide sorunlarının yaşanmasını engeller.
 • Kemik sağlığını destekler.
 • Çeşitli cilt problemlerinin yaşanmasını önler.

Lagos Balığı Nelere İyi Gelir?

Düzenli tüketildiği takdirde oldukça faydalı olduğu bilinen lagos balığı nelere iyi gelir, hangi problemlerin giderilmesinde etkilidir diye incelediğimizde, karşımıza birçok alanda etkili olduğu gerçeği çıkmaktadır. Lagos balığının iyileşmesinde katkı sağladığı rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

 • Depresif bozuklukları ortadan kaldırır.
 • Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen şiddetli baş ağrılarının azalmasında oldukça etkilidir.
 • Yara ve egzama gibi cilt problemlerinde hızlı iyileşme sağlar.
 • Romatizma ya da eklemlerdeki hasarın sebep olduğu ağrıları azaltır.
 • Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Saç ve tırnakları güçlendirir. Saçlardaki kopma, tırnaklardaki kırılma problemlerinde oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır.
 • Sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Cilde parlaklık verir, canlılık katar.

Lagos Balığının İçindeki Vitaminler

Lagos balığı sağlık için oldukça faydalı bir balık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra içindeki yağ oranının az olması ile de düzenli tüketime elverişli bir balıktır. Kaliteli protein kaynağı olarak da adlandırılabilmektedir.

Lagos balığının içindeki vitaminler, mineraller şu şekildedir; omega-3, A vitamini, fosfor, D vitamini, çinko, iyot, magnezyum, selenyum, demir.

Lagos balığı gibi beyaz etli balıklar, kara etli balıklara nazaran sindirimi daha kolay olan balıklardır. İnsanlar açısından alınması gereken omega-3 miktarının tamamı, haftada iki defa lagos balığı tüketilerek karşılanabilir.

Lagos Balığının Kalorisi

Balık tüketimi genel olarak sağlık açısından en çok tavsiye edilen durumlardan biridir. Lagos balığı kalori değeri bakımından düşük, içindeki besin öğelerinin ise fazla olması sebebiyle oldukça değerli bir balıktır. Sağlık için oldukça faydalı olan balığın düzenli tüketilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Lagos balığının kalorisi, besleyici özellikleri ve aynı zamanda sahip olduğu eşsiz lezzeti, keyifle tüketilmesinin öncelikli sebeplerindendir.

Ortalama olarak 100 gr lagos balığı yaklaşık 160 kaloridir. Fakat balığın kalorisini etkileyen pişirme şekillerine bağlı olarak bu değer değişmektedir. Lagos balığı (100 gr için); ızgarası 244, buğulaması 199, kızartması 239, çorbası 49, salatası 76 kaloridir.

Lagos Balığının Zararları

Lagos balığının bilinen bir zararı yoktur. İçeriğinde sağlığı tehdit edecek herhangi bir madde yer almaz. Derin sularda yaşamadığı için, tüketildiği takdirde vücuda civa almış olma tehdidi ile karşı karşıya bırakmaz.

Lagos balığının zararları olarak nitelendirilebilecek net bir durum olmamakla birlikte, genel balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken kuralların geçerli olduğu ve bu kurallara dikkat edilmesi gerektiği söylenebilir.

Balığın taze ve bozuk olmamasına özen gösterilmelidir. Bozuk balık tüketimi zehirlenmeye yol açmaktadır. Tazeliğinden emin olmadığınız balığı tüketmemeniz daha doğru olacağı gibi tüketme durumu kaçınılmaz ise yanında yoğurt, krema gibi ürünler tüketilmemelidir. Çünkü bu ürünler lagos balığı içindeki histamini tetikler ve zehirlenme etkilerinin maksimum düzeyde yaşanmasına neden olur.

51796