Kutuplara Doğru Gidildikçe Sıcaklık Neden Düşer?

Dünya şekli itibariyle bir topa benzer.

Dünya şekli itibariyle bir topa benzer. Ancak bu top ekvator dediğimiz tam orta çizgisinden biraz şişkince, kutup dediğimiz üst ve alt bölgelerden ise bir miktar basıktır. Yani geoit şeklinde bir dünyada yaşamaktayız. Aynı zamanda bu geoit düzenli olarak kendi ekseni etrafında ufak bir eğimli açıyla dönmekte, güneşinin de yörüngesindeki yolculuğunu sürdürmektedir.

Bu makalede ve Kutuplar Sıcaklık Düşme İklim Coğrafya Yer Küre Kuzey Kutbu konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kutuplara
Kutuplara Doğru Gidildikçe Sıcaklık Neden Düşer?

Dünyada sıcaklık değişimleri ekvator bölgelerinde ılıman iken, kutup bölgelerinde ise soğuk olarak karşımıza çıkar. Kuzey kutbu ve güney kutbu tamamıyla buzullarla kaplıdır. Buna sebep olan faktör ise merak edilebiliyor. Çünkü belirli mesafelerde ekvatordan kutuplara doğru hareket etmeye başladığınızda adım adım sıcaklık düşüşünü ölçme şansına sahip olabilirsiniz.

Sıcaklık düşüşünün kutuplara kadar devam etmesi ve aslında kutuplarda soğuk havanın hakim olması geoit şekilden kaynaklıdır. Güneş ışınlarını dik bir biçimde dünyaya gönderir. Fakat ekvator bu güneş ışınlarının tamamını direkt olarak dik pozisyonda alır. Ayrıca dik gelen güneş ışınları atmosferden de zorlanmadan geçer ve dünyaya yani yeryüzüne ulaştığında sıcaklık artışına sebep olur.

Oysa güneşten çıkarak dünyamıza ulaşan güneş ışınlarının bazıları kutuplara denk gelir ve bunlar eğimli bir açıyla yeryüzüne düşer. Dolayısıyla aydınlık yaratsa da atmosferden geçişin zorlaşmasıyla beraber ciddi bir sıcaklık düşüşüne sebep olur. Kutuplar bundan dolayı zor ısınır. Ekvator ise her zaman sıcaktır.

Güneş ışınlarının dünyaya ulaşması yalnızca anlık olarak sıcaklığı belirleyen bir faktör değildir. Aynı zamanda geoit şeklindeki dünyamız güneş etrafında da eliptik bir yörüngede dönmektedir. Bu dönüş esnasında güneşten uzaklaştığı ve yakınlaştığı dönemler olur. Uzaklaşma evresinde sonbahar başlar ve kış ile devam eden daha soğuk Dünya şekli itibariyle bir topa benzerbir süreç yaşanır. Ki bunu yaklaştığı dönem ilkbahar ile yaz mevsimleri takip eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir