Kuşkonmaz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde fazla bir miktarda tüketilmeyen, oldukça lezzetli ve besleyici değerlere sahip olan kuşkonmaz, Fransız mutfağı önde olmak üzere dünya mutfaklarının r..

Ülkemizde fazla bir miktarda tüketilmeyen, oldukça lezzetli ve besleyici değerlere sahip olan kuşkonmaz, Fransız mutfağı önde olmak üzere dünya mutfaklarının revaçta bir sebzesidir. Konserve olarak yılın her ayı tüketilebilen kuşkonmaz, yeşil ve taze olarak yaz ayları başlangıcında tüketilmektedir.

Bu yazıda ve Kuşkonmaz Yemekler Kuşkonmaz Kullanımı Kuşkonmaz Yemek Tarifleri Kuşkonmaz Piş detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yemeklerde kuşkonmaz nasıl kullanılır?

Genellikle lezzetli bir garnitür olarak değerlendirilen kuşkonmaz, hafif bir şekilde soslanarak yemeklerin yanına garnitür olarak servis edilmektedir.

Tadının ve lezzetinin gölgelenmemesi amacıyla genellikle basit tarifler olarak hazırlanan kuşkonmaz, baharat ve karışık malzemeler ile çok da uyum sağlamamaktadır.

Genellikle çeşitli çorbalarda, ana yemeklerin yanında, zeytinyağlı yemeklerde, sotelerde ve omlet gibi türlerde kullanılabilmektedir.

Kuşkonmazın çorbası nasıl yapılır

8 tane kuşkonmaz, 2 tane orta boy soğan, yarım bardak süt, 500 gram et suyu, 1 tane yumurtanın sarısı, sıvıyağ ve tuz çorba için gerekli olan malzemelerdir.

Tarifi

Temizlenen kuşkonmazlar kalın halkalar şeklinde doğranmalıdır. Su dolu tencerenin içine bir kaşık tuz ilave edilip kaynatılır. Kaynayan suyun içine hazırlanan kuşkonmazlar ilave edilir.

Kuşkonmazlar iyice yumuşayana kadar kaynatmaya devam edilir. Haşlanma işi tamamlandıktan sonra kuşkonmazların rengini kaybetmemesi için hemen soğuk suya atılmalı ve şoklanmalıdır.

Yarım fincan zeytinyağı içine 2 adet soğan doğranarak kavrulmalı, soğanlar renk değiştirmeye başladığında üzerine un ilave edilip 5 dakika kadar düşük ısıda kavrulmaya devam edilmelidir.

Üzerine et suyu, süt ve kuşkonmazların haşlandığı sudan yarım bardak alınıp ilave edilmelidir. Bu arada karışım sürekli çırpılmalıdır ki un topaklaşmasın.

Hazırlanan kuşkonmazlar püre haline getirilmek için blendırdan geçirilmeli, hazırlanan püre kaynağın tencerenin içine koyulup bir taşım kadar kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra ocak kapatılıp 15 dakika kadar dinlendirilmelidir. Sonrasında sıcak olarak servis edilmelidir.

Zeytinyağlı kuşkonmaz

10 tane kuşkonmaz,
1 fincan zeytinyağı,
3 diş sarımsak,
1 kaşık şeker,

1 adet dilim limon ve tuz kullanılarak yapılır.


Tarifi

Tencereye su doldurulup tuz eklenir ve kaynatılır. Kaynayan suya kuşkonmazları atın. 3 dakika kadar haşlayın. Süre sonunda kuşkonmazları soğuk suda şoklayın. Tencerenin tabanına zeytinyağı koyup üzerine kuşkonmazları dizin. Limon, sarımsak ve şeker ilave edip orta ateşte 15 dakika pişirin. 15 dakika sonra ateşten alıp soğutun ve servis yapın.

12760