Kuruyemiş Muhafaza Yöntemleri İle Daha Uzun Süre Dayanabiliyor

Kuruyemiş Muhafaza Yöntemleri İle Daha Uzun Süre Dayanabiliyor. Kuruyemiş çeşitlerinin arasında sevilmeyen çok az alternatif vardır. Ayrıca sağlıklı olduklarını söylemeden geçemeyiz.

Uzmanlar bile her gün bir avuç fındık ya da ceviz tüketmenin sağlığımız için önemli olduğu uyarılarında bulunuyorlar. Tabii ki fazlası zarar olsa da her zaman evimizde bulunduruyoruz. Evimizde iyi muhafaza ettiğimiz takdirde uzunca bir süre ilk günkü tazeliğiyle kuruyemiş tüketebiliyoruz.

Ancak bir protein deposu olmaları ve aynı zamanda yağ oranlarının yüksek olması nedeniyle kuruyemişler için bozulma süresi çok hızlı ilerliyor.

Tadı bozulan, kokusu değişen, bayatlayan kuruyemiş türleri ise kimse tarafından tercih edilmiyor. Dolayısıyla iyi saklamak ve her istediğinizde taze tüketmek sizin elinizde oluyor. Bazı önlemler alarak ve doğru ipuçlarını öğrenerek evde çok rahat bir biçimde kuruyemişleri ilk günkü gibi tutabilirsiniz.

Kuruyemiş Nasıl Saklanmalıdır?

Kuruyemiş Nasıl Saklanmalıdır?

Kuruyemiş için tazeliğin korunabilmesinin en önemli altın anahtarı hava temasını kesmekten geçer. Havayla temas ettiği sürece bayatlama süreci devam edecektir. Haliyle yalnızca tüketeceğiniz miktarı tabaklara koymak bile geçerli bir önlem olabilir.

Genelde kuruyemiş satan dükkanlardan satın aldığınızda bir kese içerisinde ürünü temin etmiş olursunuz. Ağzını sıkı kapattığınız zaman içerisinde yine tazeliğini korur.

Fakat önlemleri daha üst noktaya çekebilmek adına kuruyemiş aldıktan sonra bunları cam kavanozlara koyarak ağızlarını kapaklarıyla sıkıca kapatmanızı öneririz. Bu sayede hava teması olmayacağı için bayatlama gerçekleşmez. Ortalama birkaç ay boyunca aynı tazeliği sürdürebilir.

Günümüz şartlarında paket içerisinde alınan kuruyemişler ise tamamıyla taze olarak kalabilmektedir. Bu paketleri aynı zamanda açmadığınız sürece buzdolabında da çok uzun süreler saklayabilirsiniz.

Güneş ışığı sanılanın aksine kuruyemiş ve bakliyatlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Işık almayan nemsiz bir noktada saklıyor olmanız çok daha iyi sonuç verecektir.

Yemişler için tazelik lezzetle doğru orantılıdır. Eğer buzdolabına ya da derin dondurucuya koyarak uzun süre sonra tüketmeyi düşünüyorsanız nem faktörünü göz önünde bulundurun. Kesinlikle ağzı çok iyi kapatılmış poşetlerde ya da açılmamış paketler olarak buzdolabında saklayın.

Sıcak ve yeni çekilmiş ya da kavrulmuş olan kuruyemişleri doğrudan poşete koyup ağzını bağlamayın. Yine sıcakken kavanozlara koymayın. Bir süre soğuduktan ve dinlendikten sonra saklama aşamasına geçin. Tadı acıya kaçan ve bozulmuş, rengi değişmiş, kokusu farklı gelen yemişler bayatladığı için tüketilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap