Kuruyemiş Tüketiminin Azı da Fazlası da Zarardır

Kuruyemiş Tüketiminin Azı da Fazlası da Zarardır. Kuruyemişlerin vücut sağlığımıza olan birçok faydalarını daha önceki (buradan inceleyebilirsiniz) yazımızda ayrıntılı olarak dile getirmiştik. Peki kalp hastalıklarından cinsel sorunlara kadar oldukça fazla yararı bulunan kuruyemişleri, günde ne kadar tüketmemiz gerekiyor?

Kuruyemişler kalp ve beyin için son derece önemli olan omega-3 yağ asitlerine sahip olduğunu biliyoruz. Üstelik bunun yanı sıra hatırı sayılır miktarda enerji ve yağ deposu olan kuruyemişleri fazla tüketmek bel bölgesinde yağlanmalara neden olabildiğinden kontrollü tüketmek gerekiyor.

Yetersiz Kuruyemiş Tüketiminin Zararları

Yetersiz Kuruyemiş Tüketiminin Zararları

Günde 8 Gramdan Az

Kuruyemişler içerisinde bulundurduğu sağlıklı yağlar nedeniyle kalbinizin en iyi dostları arasında yer alıyor. Ancak bu özelliklerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için her gün yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Yapılan bazı araştırmalar, haftada 8 gramdan daha az kuruyemiş tüketiminin, ortalama günde 13 gram tüketenlere göre, kalp krizi riskini yüzde 25 arttırdığını da gösteriyor. Kuruyemişler, vücudun üretemediği tekli doymamış yağları içerir ve eğer beslenme düzeninize ilave etmezseniz, kolesterol seviyenizin artması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle kalp krizi ve cilt problemleri yaşama ihtimalinizin yükseleceğini belirtmek isteriz.

İdeal kuruyemiş tüketim miktarı

İdeal

Günde 8-60 Gram

Kalp dostu yağlar bakımından zengin olan kuruyemişler bununla kalmıyor, aynı zamanda ciddi miktarda protein, lif, vitamin ve mineral desteği de sunuyorlar. Özellikle karışık kuruyemiş tüketmek bu açıdan oldukça önemli. İspanya’daki bir araştırmaya göre; günlük tüketilen 3 ceviz, 8 fındık ve 8 badem, tansiyonu ve kolesterolü düşürmesinin beraberinde, beyin için ileri derecede faydalı omega-3 ve kemikleri güçlendiren kalsiyumu da barındırıyor. En kritiği ise, içerdiği E vitamini ile cinsel hayatınıza da renk katması da diyebiliriz. Üstelik uzun saatler tokluk hissi veren kuruyemişler, kilo vermeyi de sağladığından, sıkça tüketilmesi gerekiyor.

Aşırı Kuruyemiş Tüketiminin Sağlığa Zararları

Günde 60 Gramdan Fazla

Gün boyunca avucunuzda sürekli kuruyemiş bulundurmak şişmanlar diyarına hızlı bir giriş yapmanıza neden olabiliyor. Kuruyemişler yüksek kalori içerir, bu yüzden sık sık kuruyemiş yemek farkında olmadan almanız gerekenden fazla kalori almanıza neden olabilir. Şayet kendiniz durdurmakta sorun yaşıyorsanız, kabuklu kuruyemişleri tercih ederek aşırı tüketimi bir nebze olsun önleyebileceğinizi belirtelim.

42098