Kurban Eti Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kurban Eti Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar. Kurban bayramı sürecinde alınan hayvanlar kesilerek çevreye dağıtılır. Bu aşamada irili ufaklı pek çok et parçası olmasına rağmen doğru kesim uygulanmadığında sarfiyat çok fazla olacaktır. Kemik dokuları üzerinde kalan et parçaları, yanlış noktadan kesilerek ziyan edilen bölümler ve sinirleri alınamayan kısımlar ciddi bir biçimde dikkat çekmektedir.

Etin lezzetli kısımlarını, hayvanın neresinde bulunduğunu ve hangi noktadan kesmeniz gerektiğini bilmeniz bu sorunu direkt olarak çözecektir.

Protein deposu olduğu gibi sağlıklı bir besin olarak bilinmesi de tam bu noktada önem taşımaktadır. Uzmanların düzenli olarak tüketilmesini önerdiği kırmızı et kurban sonrasında belirli kurallara göre kesilmektedir.

Kurban Eti Nasıl Kesilmelidir?

Kurban Eti Nasıl Kesilmelidir?

Kurbanlık hayvanların küçükbaş ya da büyükbaş olması et konusunda uygulayacağınız kesme tekniğini çok fazla sarsmaz.

Hayvanların bazı bölgelerinde et türleri için doğru parçalar bulunur. Bunu bilmeniz hangi noktayı keseceğinizi bilmek açısından önemlidir. Ayrıca et dokusunu da tanıyor olmanız en iyi sonucu almanızı sağlayabilir. Etler iç yapısında yağ dokusu, sinir ve kemik bulundurabilir.

Yağ dokusunu besleyen en önemli unsur bağ yapılarıdır. Bu bağ yapılarının kesinlikle dikkatli kesilmesi gerekir. Eğer paralel keserseniz et hem dağılmaya elverişli olacak hem de yağ dokusu sebebiyle ciddi bir biçimde sertleşecektir.

Ülkemizde ise daha çok yumuşak bir et tercih edilir. Hatta bunun için yapılan kavurma buna örnek gösterilebilir. Bonfile, biftek, antrikot, pirzola, but, incik ve kontrfile olarak pek çok seçenek vardır.

Eğer pirzola yemek istiyorsanız sırtında ve belinde bulunan omurların etrafını saran kısmı kesmeniz gerekiyor. Burası kemikli bir et yapısıdır ve ızgaraya atılmadan önce kesinlikle etin dövülmesi önerilir.

Halk arasında da çok bilinir olan antrikot göğüs etidir. Omuz kısımları ve bu kısmın üst bölümünde tamamıyla kemikten ayrı olan bir parçadır. Dolayısıyla pek çok kişinin ilk tercihi olarak sayılabilir.

Kontrfile ise bir yandan kas yapısı yoğun olduğu için diğer taraftan yağsız olmasından dolayı tercih edilir. Mühürleme işlemi yapıldıktan sonra pişirme aşamasına geçilir. Antrikot ile genellikle karıştırılsa da birbirinden farklı et türleridir.

Kurban etlerinde parçalara ayırma işleminde sinir hücrelerinin temizlenmiş olması gerekmektedir. Kesim işlemini yaptığınız sırada sinir hücrelerini ve kemikleri ayırabilirsiniz. Özellikle dondurucuya atılacak ve sonra tüketilecek olan etler için bu durum zorunluluktur.

Et kısımlarını tamamıyla ayırdıktan sonra kemikleri de aynı şekilde dondurucuya atmamız mümkün. Çünkü yemeklerde et suyu olarak kullanılması hem sağlık açısından hem de lezzet açısından tavsiye edilmektedir. Kemik iliği suyu ise son yılların en popülerleri arasına girmeyi başardı. Doğal antibiyotik olarak adlandırılması bunun ana sebeplerinden birisidir.

21719