Kuaförde Ağda Yaptırmak Günah Mıdır? Özel Bölgeye Ağda ve Lazer Yaptırmak Caiz Mi?

Kuaförler ve güzellik merkezleri kadınların tüm ağda ve epilasyon işlemlerini üstlenmiş durumdalar. Buna özel bölge ağdası da dahil edilebiliyor. Üstelik eski usul ağda ile olabildiği gibi günümüz teknolojisi lazer epilasyon ile de bu işlemler yapılabiliyor. Dolayısıyla kadınlar bir başka kadına özel bölgelerini göstermek durumunda kalıyor. 

İşte bu bağlamda en önemli kıstasların başında da dini hususlar devreye giriyor. Her ne kadar ipek gibi bir tene sahip olmak, daha temiz ve daha estetik bir hal almasını sağlamayı amaçlasalar da dinimizin getirdiği bazı kaidelere odaklanmak zorundayız. İşte bu bakımdan da peygamber efendimiz(SAV)’in sözlerine kulak vermemiz gerekiyor. 

Peygamberimiz ‘’Yüce Allah avret yerine bakanlara ayrı, baktıranlara ayrı ayrı lanet etsin’’ buyuruyor. Avret yerleri kadınlarda da erkeklerde de farklı olduğu gibi aynı zamanda başkalarının görmesi noktasında da farklılıklar barındırabiliyor. Örneğin bir kadının bir erkekte bakmasının haram olduğu avret yerleri odluğu gibi bir erkeğin de kadında bakması haram olan avret yerleri vardır. Burada hiç beklenmedik bir durum ise kadının kadında bakmasının haram olduğu avret yerleridir.

Buna ‘’Avreti Galiza’’ denir. Kadınların bir başka kadına göstermemesi, bir başka kadının da diğerine bakmaması gereken yerler yani Avreti Galiza diz kapağının üstünden başlar ve göbeğe kadar devam eder. Bu bakımdan özel bölge, vajinal bölge ya da bikini bölgesi olarak tanımlanan kısım Avreti Galiza dahilindedir. Haliyle kadının bir başka kadının özel bölgesine bakması haramdır. 

Anne Kız Arasında Mahremiyet Sınırı Nasıl Olmalıdır?

Kuran-ı Kerim’e göre bakılması haram olarak belirtilen yerler Avreti Galiza olarak adlandırılmıştır. Kadınlarda aradaki ilişki onu doğuran annesi dahi olsa kesinlikle mahrem yerlere bakılması haramdır. Annenin dahi kızının mahrem yerlerine bakması kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmıştır. 

Biz Müslümanlar için her şeyin rehberi Kuran-ı Kerim olduğundan ötürü orada var olan haramlara uymak en önemli hususumuz olmalıdır. Dolayısıyla günümüz teknolojisinden ötürü ağdaya, epilasyona ve benzeri uygulamalara göre Kuran’ı hiçe saymak yakışık değildir. 

Kuaförde Ağda Yaptırmak Günah Mı?

Lazer epilasyon ya da ağda genellikle kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde tamamıyla profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Bilhassa özel bölgesinin temiz olmasını isteyenler bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Her ne kadar dinimizin temel öğütlerinden birisi temiz olmak olsa da bu durum haram kılınmıştır. Çünkü hiçbir kadın bir başka kadının avret yerlerini göremez.

Buna yalnızca sağlık dahil edilmemiştir. Sağlık sebebiyle böyle bir durum söz konusu ise yaptırılabilir. Ancak tamamıyla keyfi olarak özel bölgenin temizliği amacıyla yaptırılacak ağda ve epilasyon günahtır. Dinimiz açısından da caiz değildir. Bir başkasına diz kapağının üzeriyle göbeğinizin arasında kalan hiçbir bölgeyi göstermemeniz gerekmektedir. 

Akla takılan önemli bir soru olarak lazer epilasyonun günah olup olmadığı ile ilgili ise özel bölge dışında yaptırılmasında bir sakınca olmadığını vurgulamak gerekiyor. 

Hz. Aişe tarafından rivayet edilene göre Hz. Muhammed (SAV) hadis-i şerifinde ‘’Fıtrat gereği olan on şey vardır. Bunlar sakal bırakmak, bıyıkları kesmek, misvak kullanarak ağız ve dişleri temizlemek, buruna su vermek, tırnakları uzatmamak, parmakların aralarını iyi temizlemek, koltuk altında çıkan kılları kesmek, apış arasını her zaman temiz tutmak ve istinca yapmaktır’’ buyurmuştur. Ayrıca Ravi burada bulunan 9’un üzerine bir tane daha olduğunu fakat bunu hatırlamadığını söylerken muhtemelen İslam alimleri tarafından da mazmaza yani ‘’ağza su vermek’’ olduğu konusunda ortak bir görüş bulunmaktadır. 

39637