Kolza Yağı Yemeklerde Kullanılır mı? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kolza yağının faydalarından yararlanmak için yemeklerde bir tatlı kaşığı kadar kullanılır. İitihaba iyi gelen özellikleri de bulunmaktadır.

Kolza yağı

Kolza yağı, kolza tohumundan soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen bir çeşit yağ türüdür. İçerisinde birçok vitamin mineral barındırır. Bu yağ eski zamanlardan beri yemeklerin içerisine konarak kullanılabilir. Yemeklerin içerisine konulduğunda hafif bir tadı olduğu için rahatsızlık vermez ve aynı zamanda sağlığı olumlu yönde etkiler

Bu makalede ve Kolza Yağı Yemeklerde Kolza Yağı Kullanımı Kolza Yağı Faydaları Kolza Yağı ve Hastalıklar Hangi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Kolza yağı nerelerde kullanılır? Sorusu merak edilen bir konudur. Genelde kolza yağı, margarinlerin içerisine eklenir. Ekmek yapımında kullanılır ve yemeklerin içerisine eklenerek lezzetinin artması sağlanır. Fakat kullanırken ölçülü bir şekilde kullanılmaya özen gösterilmesi gerekir

Kolza yağı nasıl saklanır?

Genelde hamur işleri yapımında tercih edilen kolza yağının rengi açık sarılır ve içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle birçok faydası da mevcuttur. Peki, kolza yağı nasıl saklanır? 

Kolza yağı, kapağı açılmadan oda sıcaklığında ya da buzdolabında saklanabilen bir yağ çeşididir. Fakat kapağı açıldığında mutlaka dolaba koyulmalı ve dolapta bekletilmelidir

Kolza yağı dolabın içerisinde kapağı açılmadan 2-3 sene bekleyebilir. Kapağı açıldıktan sonra ise 6 ay kadar bozulmadan dolapta durur. Oda sıcaklığında kapağı açılmadan bekletmek istiyorsanız; serin ve kuru yerleri tercih etmeniz gerekir.

Serin ve kuru yerlerde kapağı açılmadan 6 ay kalabilir ve kapağı açıldıktan sonra ise bir ay içerisinde kullanılması gerekir. Sıcak ortamda 1 ay içerisinde kullanılmaz ise bozulmaya başlar ve tadı acımsı bir tat olur

Kolza yağı  yemeklerde nasıl kullanılır?

Kolza yağı, 1950 senesinden beri yemek yapımında kullanılan bir yağ türüdür. Ülkemizde yemek yapımında çok fazla kullanılmaz. Fakat yemekleri katıldığında lezzet katın bir yağdır. 

Peki, kolza yağı yemeklerde nasıl kullanılır? Kolza yağını yemeklerin içerisine ekleyerek yemeklerin lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Yemek yaparken bir tatlı kaşığı yemeklerin içerisine eklemelisiniz. Daha fazla eklemeniz önerilmez Çünkü fazla eklediğinizde yemeklerin tadını değiştirebilir

Kolza yağı yemeklerden ziyade en çok hamur işleri yapımında kullanılır. Hamur işlerinde kullanıldığında hamur işlerinin yumuşak olmasını sağlar. Aynı  zamanda  katıldığı yemeklere farklı bir tat ve arama verir.

Kolza yağının faydaları

Koza yağının içerisinde doymuş yağ miktarı çok düşüktür ve bol miktarda doymamış yağ asitleri barındırır. İşte kolza yağının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Beyin sağlığına çok iyi geldiği bilinir

·       Sinir sisteminin gelişmesini  sağlar

·       Kötü kolesterolü düşürerek kolesterolün kısa zaman içerisinde normal seviyeye ulaşmasına yardımcı olur

·       İçerisinde yüksek antioksidan barındırır ve barındırdığı antioksidan sebebiyle kansere karşı vücudu korur

·       İçerisinde A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini bulundurur. Bu sebeple vücutta bulunan vitamin eksikliklerini  tedavi eder

·       Bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlığı şikâyetini ortadan kaldırır

·       İçerisinde bol miktarda D vitamini barındırdığı için kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar.

·       Raşitizm hastalığına engel olur

·       Vücutta bulunan iltihabı kısa zaman içerisinde yok eder

·       Diyabet rahatsızlığına iyi geldiği bilinir

·       Hücreleri koruyucu özelliği vardır ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur

·       Halsizlik yorgunluk gibi semptomlara giderek kişinin enerjik olmasını sağlar

·       Cildi nemlendirir

·       Ciltte meydana gelen lekelerin rengini açarak zamanlar lekeleri yok eder

·       Ciltte bulunan ve kötü görüntüye sebep olan siyah noktaları tamamen ortadan kaldırır

·       Sivilce lekeleri ve sivilcelerin bıraktığı izleri giderir

·       Saçların kuvvetlenmesini sağlar ve saçlarda meydana gelen dökülmeyi durdurur

·       Saçlarda kepeklenme mevcut ise kepeklenmeyi giderir ve saçların daha güzel görünmesini sağlar

Kolza yağı nelere iyi gelir?

Kolza yağı farklı miktarlarda satılabilir.  Kolza yağı fiyatı müşteriler tarafından çok araştırılan bir konudur. 5 litre Kolza yağının fiyatı 94 TL’dir. Koza yağının birçok probleme iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu sebeple de eski dönemlerden beri yemeklerin içerisine katılarak tüketilmektedir.

 Peki, kolza yağı nelere iyi gelir? Kolza yağı beyin sağlığına çok iyi gelir ve beyninin gelişmesini sağlar. Unutkanlık gibi problem mevcut ise hafızayı kuvvetlendirir ve unutkanlık rahatsızlığını ortadan kaldırır.

Sindirim sistemi problemleri ne çok iyi gelir ve bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı giderir. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduğu için vücutta bulunan vitamin depolarının dolmasına sebep olur.

 Kolza yağı, saçlarda meydana gelen mevsimsel dökülmeleri giderir. Kepek problemi herkesin dönem dönem sıklıkla karşılaştığı bir sorundur.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında saçlarda meydana gelen kepeklenmeyi giderir ve saçların sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlar. Saçlara parlaklık verir. Saç diplerinde meydana gelen yaraların iyileşmesini sağlar. Saç uçlarında bulunan kırıklıkları tedavi eder ve onarır.  Saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Aynı zamanda cilt için de faydalıdır. Ciltte meydana gelen pürüzleri ortadan kaldırır ve özellikle kuru ciltler tarafından kullanıldığından nemlendirici özelliği sayesinde cildi yumuşak olmasını sağlar.

Ciltte meydana gelen sivilce ve lekeleri ne iyi geldiği bilinir. Egzama ve Sedef rahatsızlığı için kullanıldığında kaşıntı ve kuruluğu giderir. Bunun için tek yapılması gereken düzenli bir şekilde ve aksatılmadan kullanılmasıdır.

Kolza yağı içindeki vitaminler

Yemeklerin İçerisinde lezzet vermesi için veya gıdaların içerisine eklenerek kullanılan kolza yağının içerisinde D vitamini A vitamini E vitamini ve K vitamini bulunur

Kolza yağı kalorisi

100 gram kolza yağında 884 kcal kalori bulunmaktadır. İşte Kolza yağının  besin değeri aşağıdaki gibidir

 Karbonhidrat: 0,0 gram

 Yağ 100,0 gram

 Protein: 0,0 gram

 Lif 0,0 gram

 Kalsiyum: 0,0 g

 Demir 0,0 mg

 Potasyum 0,0 mg

Kolza yağı zararları

Kolza yağını ölçülü bir şekilde tüketmek son derece önemlidir. Ölçülü tüketildiğinde herhangi bir zararına rastlanılmaz. Fakat aşırı tüketimi sonucunda kalp sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve damarların tıkanmasına yol açabilir. Bu sebeple de yemeklerin içerisine ekleneceği zaman bir yemek kaşığını geçirmemeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

 

 

 

61965