Kuyruk Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuyruk yağı, et yemeklerindeki lezzeti artırmak için kullanılır. Kan basını ve tansiyonu dengeleme gibi faydaları vardır. Aşırı tüketim zararlıdır.

Kuyruk Yağı

Alışkan olanın vazgeçemediği, alışkan olmayanın ise sindirmekte güçlük çektiği bir besin olan kuyruk yağı Anadolu mutfağında önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde pek çok yörede kuyruk yağının kullanımı yüksek seviyede gerçekleştirilmektedir. Kuyruk Yağı, temel olarak erkek koyundan elde edilen bir hayvansal yağdır. Hayvanın omurgası ile kuyruk kısmının birleştiği noktada bulunan yağlı bir bölgeden elde edilmektedir. Yemekler ve kızartmalar için son derece sağlıklı ve aynı zamanda da lezzetli bir yağ kullanım şansı kuyruk yağıyla mümkün oluyor. Bu nedenle kuyruk yağı Anadolu coğrafyasında çok yoğun şekilde kullanılmaktadır. Hayvansal yağlardan birisi olan kuyruk yağı, hayvanın kuyruk kısmından az miktarda çıkar. Bu nedenle de genellikle bulunması zorlu olabilmektedir. Kuyruk yağı için Anadolu’da iç yağı ve yanı sıra “don yağı” olarak da isimler verilmektedir. Ancak gömlek yağıyla karıştırılmamalıdır.

Kuyruk Yağı Nasıl Saklanır?

Hayvansal yağ olan kuyruk yağı nasıl saklanır konusunda bilgi sahibi olunması çok önemlidir. Aksi halde kuyruk yağının tüm özelliklerini kaybederek lezzetinden ve besin değerlerinden yoksun kalmasına neden olunur. Kuyruk yağının donuk vaziyette saklanması çok önemlidir. Ancak bu kuyruk yağı dondurma işlemi öncesinde mutlaka kavurma işleminden geçirilmesi gerekir. Kavurma işleminden sonra kaba alınarak, dondurucuda muhafaza edilebilir. Buzdolabında kuyruk yağı muhafaza etmek için plastik ya da cam kap kullanabilmeniz mümkündür. Kuyruk yağının kesinlikle dışarıda uzun süre bekletilmemesi gerekir. Hayvansal bir ürün olmasından mütevellit çok hızlı bir şekilde bozulacaktır.

Kuyruk Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kullanıldığı her yemeğe ayrı bir lezzet ve ayrı bir kıvam kazandıran kuyruk yağı yemeklerde nasıl kullanılır sorusu için birbirinden farklı tarif önerileri bulunuyor. Doymamış yağ asitleri açısından oldukça yüksek değerlere sahip kuyruk yağı, her yemekte kullanılabilir. Kendisine has nefaseti ve tadıyla her damak zevkine uymasa da istenen şekilde her yemekte rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu kapsamda kuyruk yağı ile çorbadan kebaba kadar tüm yemekleri hazırlayabilirsiniz. Kuyruk yağı kullanımı için iki farlı temel yöntem bulunur. Bunlardan ilki kebap gibi ürünlerde kuyruk yağını et ile birlikte harmanlamaktır. Diğer bir yöntem ise yemek malzemelerinden önce tencereye koyulan yağ yerine kuyruk yağının koyularak, tamamen eritilmesidir. Her iki şekilde de kuyruk yağının eşsiz ve özel lezzetini yemeğe tamamen vermesi sağlanabilir. Mangalda kuyruk yağı kullanımı da çok özel bir lezzet rengi yakalamanızı sağlar. Mangalı yaktıktan sonra etleri koymadan önce mangalın ızgarasını kuyruk yağıyla silmek, koyulacak etlere hem aroma hem de tat açısından özel bir doku kazandırır.

Kuyruk Yağı Faydaları

Doğadan elde edilebilen en sağlıklı ve en faydalı yağlar, hayvansal yağlar oluyor. Bu hayvansal yağlardan birisi de yağ asidi açısından çok zengin olan kuyruk yağıdır. Lezzeti kadar besin değerleriyle kuyruk yağı faydaları çok fazladır.
  • Kuyruk yağının 70% gibi bir kısmı doymamış yağ asidinden oluşur. Ayrıca erkek koyundan elde edilen kuyruk yağının içeriğinde hayvandaki tüm vitamin ve mineraller bulunmaktadır.
  • Yağ asidi, vitamin ve mineral yönünden çok zengin olduğundan her türlü sağlık sorununa karşı düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Gelişim çağında olan çocuklarda kas ve kemik gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar.
  • Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Tansiyonun dengede kalmasını sağlar.
  • Damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlar. Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür.
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu ve yumuşatıcı etkiler oluşturur. Böylelikle romatizma ve felç riskini minimalize eder. Ayrıca vücuttaki titreme ve yanı sıra siyatik hastalıklarından da korur.
  • Bağışıklık sisteminin virüs, enfeksiyon ve serbest radikallere karşı her zaman dirençli kalmasını sağlar.
  • Kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Kuyruk Yağı Nelere İyi Gelir?

Kuyruk yağı mineral yönünden çok zengindir. Kuyruk yağı nelere iyi gelir sorusu içinde doğal olarak çok geniş yanıtlar verilebilir. Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından da pek çok sağlık sorunundan korunmak üzere kuyruk yağı tüketimi tavsiye edilir. Kuyruk yağının faydaları arasında vücuda enerji kazandırması da yer almaktadır. Diğer tüm hayvansal besinlerden farklı olarak vücutta yüksek bir enerji depolar. Ayrıca karaciğer ve akciğer hastalıklarına karşı hem koruma hem de iyileşme sağlar. Romatizmal rahatsızlıklara karşı da periyodik olarak kuyruk yağı tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuyruk Yağı İçindeki Vitaminler

Kuyruk yağı içeriğinde vitamin bulunuyor olsa da aslında en temel faydalarını zengin mineral değerlerinden almaktadır. Kuyruk yağı içindeki vitaminler arasında A vitamini ve K2 vitamini öne çıkıyor. Her iki vitamin yönünden de oldukça zengin olan kuyruk yağı içinde ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir bulunur. Kolesterolde kuyruk yağının temel bileşenlerinden birisidir.

Kuyruk Yağı Kalorisi

Hayvansal yağ olmasından mütevellit kuyruk yağı kalorisi oldukça yüksek seviyede bulunur. 100 gramlık bir kuyruk yağında tam 787 kcal kalori bulunur. Bu devasa kalori seviyesi nedeniyle uygun miktarda tüketilmesi gerekir. 100 gramlık kuyruk yağında 17 mg potasyum, 23 mg sodyum, 287 gram protein bulunur. Kolesterol seviyesi ise 68 mg seviyesindedir.

Kuyruk Yağı Zararları

Ne kadar faydalı olduğu önemli olmaksızın en faydalı besin bile aşırı tüketilmesi durumunda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Vitamin ve mineral zehirlenmelerine dahi neden olunabilir. Bu nedenle kuyruk yağı zararları da fazla sayıdadır. Aşırı tüketilmesi durumunda hayvansal yağ olan kuyruk yağı, kolesterolün ciddi seviyede artmasına neden olur. İleri yaşlarda olan kişilerde sindirim sorunlarına neden yol açar. Aşırı tüketilmesi durumunda aşırı kilo alım, yağlanma ve obezite rahatsızlığına neden olur. Kuyruk yağı metabolizmanın olması gerekenden çok daha fazla çalışmasına neden olur. 95059