Köfte Nasıl Çözülür, Püf Noktaları Nelerdir?

Köftede bakteri oluşmaması için uygun koşullarda saklanmalı ve çözülmesi de ona göre olmalıdır. Köftenin buzlarının çözülmesi için püf noktalar yazımızda.

Satın almış olduğunuz kıymaları genellikle fazla kısımları köfte yapılarak daha sonradan kullanılmak üzere dondurucuya yerleştirilir. İhtiyaç halinde hazır köfteler çözülür ve pişirilerek hızlı bir şekilde yemek hazırlanır ve akşam yemeği için oldukça büyük bir kolaylık sağlanmış olur.

Dondurulmuş köftelerin çözülmesinde dikkatli olunması gereken belli başlı yöntemler vardır Eğer uygun olmayan bir şekilde çözme işlemi gerçekleştirir siniz köftelerin üzerindeki bakterilerin daha hızlı çoğalmasını sağlayabilirsiniz ve gıda zehirlenmelerine sebep olabilirsiniz.

Köftenin ne şekilde çözülmesi gerektiğini anlatmaya başlamadan önce köftenin nasıl çözülmemesi gerektiğinden konuşalım.

Köfte Diyanet ürünleri gibi sıcak ortamda uzun süre bekletilerek çözülemez. Aslında çözdürme sıcak suda çözülme kalorifer peteği üzerinde çözüme gibi yöntemleri uygularsanız üzerindeki bakterilerin çoğalmasına imkan verirsiniz.

Köfte Çözme Yolları?

Köftenin çözülme süreci için en uygun yöntem buzdolabında çözülme sürecine tamamlamasıdır.

Bu durum için dondurulmuş köfteler buzdolabının dondurucu bölümünden buzdolabının normal bölünmesine alınır.

Köftelerin çözülmesi çok daha uzun sürecekti fakat buzdolabı içerisindeki sıcaklık değeri köftede bakterilerin üremesini engelleyeceği için çok daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında köfteler çözdürülür Ken bir kap içerisinde bulunması gerekiyor.

Dondurulmuş köftelerin çözülmesi için kullanılabilecek diğer yöntem de Mikrodalga fırınlardır.

Fakat mikrodalga fırınlarda köfte çözülürken yalnızca buz çözme yani defrost programı tercih edilmelidir Aksi takdirde köfteler çözülürken bir kısmı da pişer.

Köftelerin çözdürülmesi için kullanılacak diğer yöntem de soğuk su içerisinde bu işlemi tamamlamaktır.

Köfteler bu yöntemde çözülürken poşetlerinden çıkarılmadan soğuk su dolu bir kabın içerisine yerleştirilir.

Kap içerisindeki su ısınmaya başladığında boşaltılır ve yerine tekrar Soğuksu yerleştirilir bu işlemde köfteler tamamen çözülene kadar devam eder.

Acil durumlarda kullanabileceğiniz diğer yöntem de tuzlu su ile beraber çözdürme yöntemidir.

Bunun için öncelikle bol miktarda suyun içerisine tuz yerleştirme lime köfteler poşetlerinden çıkartılarak tuzlu suya atılmalıdır.

Mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde uygulanmalıdır son olarak ta köftelerin Tuzla’nın azaltılması için soğuk suda bir süre beklemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap