Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Mükemmel Köfte Yapmanın Sırları   Türk insanının vazgeçemeyeceği yemekler arasında üst sıralarda yer alan köfte, tutturulması zor bir o kadar da lezzetli ..

Mükemmel Köfte Yapmanın Sırları

Türk insanının vazgeçemeyeceği yemekler arasında üst sıralarda yer alan köfte, tutturulması zor bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Köfteyi yaparken doğru bildiğimiz birçok yanlışı uygularız. Bu da köftenin kötü olmasını sağlar. Peki, iyi köfte yapmanın püf noktaları nelerdir.

Etin Kaliteli olmalıdır.

Köfte yapımında seçilen et aynı zamanda köftenin de kalitesini gösterir. Çoğu zaman insanlar dana ve kuzu ikilisini tercih etse de yanlış bilinen noktalardan biridir. Kıyma iki defa çekilmeli ve tamamen hayvanın döş kısmından elde edilmelidir. İçine hayvanın yağından da bir miktar eklenerek etin daha lezzetli olması hedeflenir.

Soğan Rendelenmemelidir.

Soğan ve sarımsak hem yemeklere lezzet katması hem de antibiyotik etkisiyle bilinir. Soğan köftenin olmazsa olmazlarındandır. Genellikle köfte yapımında kıymanın içine rendelenen soğan bir gün önce ince ince kıyılarak, suyu alındıktan sonra buzdolabında bekletilmelidir.

Yumurta Kullanılmamalıdır.

Genellikle köftenin içine kıymanın toparlanması için kullanılan yumurta yanlıştır. Çünkü güzel köftenin sırrı bir gün önceden buzdolabında bekletilmesidir. Beklemiş bir yumurta, köftenin içinde hoş bir tat bırakmaz. Dolayısıyla köfte yapımında yumurta kullanılmamalıdır.

Pişirirken dikkat edilmelidir.

Köfte şekillendikten sonra, kısık ateşte uzun sürede pişmelidir. Eğer köfte pişirdiğiniz kısımdan ayrılmıyorsa henüz pişme işlemi tamamlanmamış demektir. Tam anlamıyla bir yüzü piştikten sonra diğer kısmı çevrilmelidir.

Yoğururken, dinlendirilmelidir.

Hazırlanan kıyma karışımı 10 dakika boyunca güçlüce yoğurularak bir süre buzdolabında dinlendirilmeli ve sonra tekrar 10 dakika daha yoğurulmalıdır. Lezzetli köftenin en büyük sırlarından biri yoğurulma işlemidir.

Kullanılan baharatlar önemlidir.

Kullanacağınız baharatların tamamı direk kıymanın üzerine ilave edilmelidir. Fakat baharatları ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra direk kıymanın üzerine konulması en doğrusudur. Kıyma baharatların lezzetini alırsa, daha iyi bir sonuç alınır ve tamamen köftenin her kısmında topaklanma olmadan aynı tat alınabilir.

Biçimlendirirken inceltilmelidir.

Köfte şekli aynı gramajda olursa pişme süresini de aynı oranda değiştirir. Genellikle 50 gram köfte idealdir. Alınan köfte yuvarlanır ve üstten her tarafı eşit olacak şekilde inceltilerek, tüm köftelerin aynı boyuta gelmesi sağlanır. Şekli bozuk olan köftelerin bir tarafı güzelce pişerken, diğer tarafın çiğ kalma riski vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap