Kızgın Yağ Yanığı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer? Evde Tedavi

Kızgın yağ

Kızgın yağ, sıçradığında bile acısı çekilmez olabiliyor. Bir de miktar fazlaysa ciltte derin bir yanık, kızarıklık meydana gelebilir. Yağ yanıklarına zamanında müdahale edilmezse ciltte lekelere yol açabilir. Yağ yanığını geçiren, acısını hafifleten, leke ve iz kalmamasını sağlayacak doğal, bitkisel yolları sizler için hazırladık. Verilecek tarifler ağır olmayan yanıklara uygulanır. İlerici derede olanlar için acile gitmek gerekir.

Kızgın
Kızgın Yağ Yanığı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer? Evde Tedavi

Suna Dumankaya Yağ Yanığı için Bitkisel Tarif Söyledi

Kız yağ sıçrayan yere vakit kaybetmeden aloe vera jelini bastırmadan uygulayın. Bunun için taze yaprağı ikiye böldükten sonra bastırırsanız jeli görürsünüz. Bir süre sonra jel kuru hale gelecek ve zeytinyağı uygulamasına geçeceksiniz. Yanığın acısı, izi geçene dek sürmeniz gerekir. Yerel aktarlardan ya da online platformlardan temin edebilirsiniz.

Hemen Soğuk Su Uygulayın

Cildinizin hangi noktasında kızgın yağ sıçrarsa hemen buz gibi su altına o bölgeyi tutun. 20 dakika kadar bekletmek orada sıcaklığın geçmesine yardımcı olacaktır. Çok ileri derece bir yanık değilse, hastanelik bir durum yoksa yanıklar için özel üretilmiş kremlerden alabilirsiniz. Normalde yanık için birçok kişi hemen buz koyar ama doğru bir uygulama değildir. Dolaşımı olumsuz etkiler ve dokular hasar görür. Soğuk su ilk uygulama olacak ardından da aşağıdaki doğal yöntemleri deneyin.

Sallama Çay Poşetini Deneyin

Siyah çay içerisinde tanik bulunur. Yağın döküldüğü dokudaki sıcaklığı önler. Kaynamış su içine bir ya da iki tane sallama çayı atıp demleyin sonra da soğutun. Poşetleri yağ sıçrayan yerin üstünde bir süre bekletin.

Çiğ Patates ile Kızgın Yağ Yanığı Tedavisi

Çiğ patates, kullanımı, bulması kolay ve yanıklar için doğal yöntemlerden biridir. Rendelediğiniz patatesleri kızgın yağ dökülen yerde 20 dakika tutun ve su ile temizleyin.

Soğan Suyu ile Kızgın Yağ Yanığı Geçer mi?

Soğan, birçok rahatsızlığı tedavisinde kullanılan bir sebzedir. Suyunu sıktıktan sonra yağ yanığı bulunan yere sürerseniz buradaki yanıklar geçer, su toplama ihtimali de düşer. Kükürt – karsetin barındırır. Soğan suyunu iki veya üç kere uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Yanığa Çözüm

Lavanta yağı, ağrıları hafifletici niteliklere sahiptir. Ayrıca yanıktan sonra leke kalacak korkunuzun da azalmasını sağlar. Büyük bir bardak su içerisinde bir çay kaşığı kadar lavanta yağı ekleyin. Üstünü bez ile kapatın. Yanık olan bölgeye gün içinde ara ara uygulayın. Bu bitkisel yağ, su ile birleşmeden de yanık bölgesine sürülebilir ama kolay uçtuğu için önerilmez.

Lavanta yağıyla ilgili bir diğer tarif ise: 1 çorba kaşığı bal içerisinde bir çay kaşığı kadar lavanta yağı ekleyip karıştırın ve kızgın yağ değen bölgeye hafifçe uygulayın.

Aloe Vera Mucizesi ile Kızgın Yağ Tedavisi

Aloe vera, yanıkları geçiren en güçlü tedavi yollarındandır. Suna Dumankaya da bununla ilgili tarif vermiştir ve yazımızın başlarında aktarmıştık. Yaprakları kesiktikten sonra içinde çıkan jel kızgın yağ yanığının olduğu yere sürülür.

Bu jeli tek sürmek istemezseniz 2 çay kaşığı zerdaçal ve aynı miktarda aloe vera jeli birleştirip de yanık bölgeye sürebilirsiniz.

Buradaki yöntemler her ne kadar bitkisel, doğal olarak geçse de kızgın yağ yanığı ciddi bir sorundur. Bu yüzden bir uzman hekime danıştıktan, yanığın derecesini öğrendikten sonra uygulayın.

aOA4GGUJ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir