Kirpik Neden Dökülür, Dökülme Nasıl Önlenir

Kirpik, yapı olarak göz kapağımızda çıkan ve gözümüzü dış etkenlerden koruyan bir kısımdır. Her iki göz kapağımızda da bulunan bu kıl oluşumunun kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazılarında daha sık ve daha kalın kirpikler söz konusu iken bazılarında daha ince ve dikkat çekmeyen kirpikler olabilir. Hatta kadınların kozmetik ürünleri arasında kirpiklere dair pek çok ürüne rastlanabilir

Kirpik Dökülmesi Nedenleri

Kirpik, yapı olarak göz kapağımızda çıkan ve gözümüzü dış etkenlerden koruyan bir kısımdır. Her iki göz kapağımızda da bulunan bu kıl oluşumunun kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazılarında daha sık ve daha kalın kirpikler söz konusu iken bazılarında daha ince ve dikkat çekmeyen kirpikler olabilir. Hatta kadınların kozmetik ürünleri arasında kirpiklere dair pek çok ürüne rastlanabilir.

Yazımızda ve Kirpik Dökülmesi Kirpik Dökülme Sebepleri Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir Kirpik Bakımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Madarozis olarak adlandırılan kirpik ve kaş dökülmesi tıbbi açıdan incelenen bir husustur. Kirpiklerin uzun olması göz sağlığı açısından bir olumsuzluk teşkil etmez. Aksine toz ya da benzeri şekilde göze nüfuz eden ve gözümüzün içerisine girerek enfeksiyon oluşturabilecek etkenleri önleyebilirler. Haliyle kirpik dökülmesi bu aşamada bir olumsuzluk olarak yorumlanabilir. Çünkü gözün savunmasız kalmasına sebep olur ve ciddi anlamda büyük problemlere yol açabilir.

Kirpikler alt ve üst göz kapağımızda farklı sayılarda yer alırlar. Normal bir insanın kirpik sayısına bakıldığı zaman alt kirpikte ortalama olarak 80 kirpik yer alır. Bu sayı bazılarında 100 iken bazılarında 70 olabilir. Çok düşük olmadığı sürece kirpik dökülmesi için bir tanı konulamaz. Üst kirpik için ortalama olarak baz alınan sayı ise 90 ile 160 arasında değişir. Burada da göz kapağının göz etrafındaki dönüşünden kaynaklı olarak daha büyük olması önemli bir etkene dönüşür.

Kirpikler sanılanın aksine uzamayan yapılar değildir. Hayatımız boyunca binlerce kez yenilenirler. Kirpikler sürekli olarak dökülmelerine rağmen kimse bunu fark etmeyebilir. Kirpiklerin göz kapağımızda yer aldığı en kısa dönem 3 ay iken bu sürenin ulaşabileceği maksimum dönem 6 aydır. Yani 6 ayda bir tüm kirpiklerimiz yerini yenilerine bırakmış olacaktır. Yılda en az iki kez yenilenen bu yapıya rağmen kirpik dökülmesi ciddi bir sorun olarak gözlemlenebilir.

Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

Kirpik dökülmesi nedenleri arasında pek çok farklı unsur olduğundan emin olabilirsiniz. Hatta farkında olmadan bile kirpiklerinize zarar verebilirsiniz. Çoğu zaman bunu bilinçsizce yapsak bile insanların kirpiklerini daha sağlıklı hale getirmek için ciddi bir çaba sarf ettikleri aşikâr. Bilhassa kadınlar kirpik ve kaş yapıları için kozmetik ürünleri yoğun olarak kullanmaktadır.

Ancak doğru kullanılmayan kozmetik ürünler veya dikkatsiz yapılan makyaj bile bakımdan ziyade yıpratıcı bir etkiyle karşımıza çıkabilir.

  • Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünler arasında rimel gibi direkt olarak kirpikleri hedef alan alternatifler vardır. Ayrıca kadınların en çok kullandıkları makyaj malzemeleri arasında da rimel yer alır. Fakat rimel kullanımı kadar rimelin temizlenmesi ciddi bir konudur. Birçok ürün waterproof olarak üretilir ve kozmetik ürünler için tasarlanmış özel temizleme solüsyonları ile çıkacak şekilde tasarlanır. Yani suyla yapacağınız makyaj temizliği istediğiniz etkiyi almanızı önleyebilir. Aksine göz kapağınızda yapacağınız ve rimelin çıkması için daha fazla baskı uyguladığınız bir temizlemeden söz etmek mümkündür. Dolayısıyla kozmetik ürünleri yüzden temizlerken uygulayacağınız baskıyla birçok kirpik aynı anda dökülebilir.

  • Alerjenler

Alerjik olarak kirpiklerin dökülmesi mümkündür. Bu alerjiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için doğrudan farklı seçenekleri genele yoğurmak doğru olmayacaktır. Bununla beraber kozmetik ürünler için ciddi bir risk faktörü doğduğundan söz etmemiz gerekiyor. Burada alerjenler tarihi geçmiş ya da insan cildine zararlı bileşenlerle üretilen kozmetik ürünlerden de ortaya çıkabilir. Yine temizlenmemiş makyaj ve bunun getirisi olarak kirpik gözeneklerinin dolmasıyla arpacık sorunlarına yol açabilir.

  • Arpacık

Hordeolum olarak tıbbi açıdan yaklaşılan ve halk arasında arpacık olarak anılan hadisenin kirpik dökülmesi için önemli bir etken olduğu söylenebilir. Göz kapağında bulunan gözeneklerin özellikle kirpik kısımlarında tıkanmasıyla bu oluşum gözlenir. İltihap geçene kadar ciddi anlamda kirpik dökülmesi yaşanabilir. Fakat arpacık geçtiği an itibariyle kirpik dökülmesi normal seyrine dönecektir.

  • Saçkıran

Birçok kişide ortaya çıkan ve sakalda ya da saçta ciddi döküntülere yol açan saçkıran vakasını da ele almalıyız. Alopesi Areata teşhisi konulmuş birisinin sakal bölgesinde, bıyık bölgesinde veya saçlarının bir kısmında dökülme olabilir. Tabi ki bu durum kirpikler için geçerli olabilir. Ancak bunun görülme sıklığı nispeten daha azdır. Asıl problem ise saçkıran ile dökülen kirpiklerin bir daha çıkmama ihtimalinin olmasıdır. Bu yüzden hemen bir doktora başvurarak ilgili önlemleri almanız gerekebilir.

  • Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid hormonunun hayatımıza etkisi çok fazladır. Tiroid bezinin az çalışması da çok çalışması da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal olarak tiroid bezinden ötürü kirpik dökülmesi gözlemlenebilecek bir durumdur.

  • Diğer Faktörler

Kirpik dökülmesine neden olabilecek ama her zaman bağlantılı olmayan bazı faktörler ise kesinlikle incelenmelidir. Nadir görülen bir sebepten ötürü dahi kirpiklerde dökülme gözlemlenebilir. Bunlar arasında yaşlılık, iç salgı bezlerinde düzensizlik, psikolojik etkenler, alerjenler, sistemik hastalıklar, ilaç kullanımı, dermatolojik rahatsızlıklar, hormon dengesizlikleri, hipotiroidi, iltihaplar ve enfeksiyonlar, metabolizma bozuklukları, beslenme bozukluğu gibi geniş bir skaladan söz edilebilir.

Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sağlıklı kirpiklere sahip olmak özellikle kadınların hayalidir. Çoğu kadın bunları kozmetik ürünlerle sağlamak amacıyla çaba gösteriyor. Ancak bunun ötesinde beslenmenin çok daha önemli bir faktör olduğu öne çıkıyor.

Kirpik dökülmesini önlemek amacıyla başvuracağınız yolların başında göz temizliğine önem vermek var. Yani makyajı doğru şekilde ve doğru ürünlerle temizlemek, kalitesinden emin olmadığınız kozmetik ürünleri kullanmamak ve doğru kullanımını öğrenmek güzel bir adım olabilir.


Eğer kirpik bakımı yapmak istiyorsanız bunun içinse badem yağı kullanmanız faydalı olacaktır. Badem yağı kullanımı sayesinde kirpikler diğer kıl yapıları gibi daha da gürleşir ve güçlenir. Dolayısıyla kirpik dökülmesi ile karşılaşma ihtimaliniz büyük ölçekte ortadan kalkar.

Sağlıklı kirpikler için beslenme önerilerine baktığımız zaman ise vitamin ve protein yönünden zengin seçenekleri tercih etmemiz gerekiyor. Yoğurt ve yumurta başlıca öğünlere girmek zorunda diyebiliriz. Tabi ki balık birçok noktada olduğu gibi kirpiklerimiz için ayrıca önem taşımaktadır. Uzmanlara göre fasulyenin içerisinde bulunanların kirpikler için faydalı olacağı konusu netleşmiş durumda.

Kirpik dökülmesi haftalık ya da aylık olarak belirli bir dozajı aşmadığı sürece saçlarda olduğu gibi normal karşılanır. Yani elinizi gözünüze götürdüğünüzde göreceğiniz birkaç kirpik ömrünü tamamlamış olanlardandır. Ancak kirpiklerinizin seyreldiğini ya da azaldığını hissettiğinizde bunun için profesyonel bir yardım alabilirsiniz. 

97484