Kuzukulağı Nasıl Saklanır?

Lezzet olarak Çağla’ya benzeyen kuzu kulağı, ekşi ve salata sahiptir. Halk arasında pirpirim ekşi men ekşi kulak gibi farklı isimlerle de anılan bir bitk..

Lezzet olarak Çağla’ya benzeyen kuzu kulağı, ekşi ve salata sahiptir. Halk arasında pirpirim ekşi men ekşi kulak gibi farklı isimlerle de anılan bir bitki türüdür. Özellikle ege Bölgesi’ndeki kırsal alanlarda yetişen kuzukulağı bitkisini pazarlarda ve marketlerde rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Yemeklerde salatalarda az miktarda eklendiği takdirde oldukça lezzetli hale getiren kuzukulağı az miktarda satın alınır ve hızlı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Hızlı bir şekilde ayarlayabilen kuzukulağı doğru saklandığı zaman biraz daha uzun bir şekilde muhafaza edilebilir. Sağlık açısından oldukça büyük faydalı olan kurduklarını yemeklerde ve salatalara da kullanabilirsiniz.

Kuzukulağı nasıl saklanır?

Pazar yada marketten satın aldığınız zaman taze ve geri olması gerekiyor. Yapı olarak kuvvetli bir bitki olduğundan ötürü sararmış soluk ulaşmış olan kuzu kulaklarını tercih etmemeniz gerekir. Koyu yeşil renge sahip ve kendini bırakmayan sağlam Duran Demet nereden satın alınır. Kürdan toplamış olduğumuz konu kulaklarınızda yine sararmış olanları yani günlük olarak toplanmış olanlarını almanızda büyük bir fayda göreceksiniz. Saklama işlemlerinizde bu tarz almış olduğunuz kuzukulağı daha uzun süre muhafaza edilebilir. Kuzukulağı üzerindeki çamurlu ve Topraklı kirlerden arındırılması için belirli bir süre boyunca sirke su çözeltisi içerisinde bekletilmesi gerekiyor. Bu sayede hızlı bir şekilde üzerinde bulunan tüm bakteriler rahatlıkla temizlenecektir. Daha sonra yıkama işlemini bir kez daha su ile gerçekleştiren ve Süzgeç yardımıyla içerisindeki suların tamamından arındırın. Bir bezin arasına sererek iyice kuruyana kadar sularını bırakması için kurulama işlemini gerçekleştirir. Kuzukulağı saklanırken bir Cam kavanozun içerisine ya da bir cam saklama kabının içerisine koyularak buzdolabında muhafaza edilebilir. Temizlediğiniz kuzukulağı buzdolabında uzun süre muhafaza edilebilir Fakat doğru bir temizleme yapılması gerekmektedir. Ekşi bir tada sahip olduğum için çoğunlukla salata içerisinde kullanılır sadece kendisine ait bir salata yapabilir ve bunu da tüketebilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu bitki fazla tüketildiği zamanlarda mide problemi yaşayan kişilerde sindirim sıkıntılarını yol açabilir. Ağrı’ya iyi geldiği düşünülen bu bitkinin içeriğinde asitli bir içerik bulunduğu için hassas midesi olan kişilerin tüketmesi doğru olmayacaktır. 68395