Kezban İsminin Anlamı

Kezban

Kezban İsminin Anlamı Müjdeli haberi alan ve yakın zamanda bebek bekleyen aileler isim telaşına girerek bebeklerine hangi ismi vereceklerini düşünmektedir. Günümüzde Kezban isminin anlamı nedir sorusu anne ve baba adayları tarafından sıklıkla sorulur. Kezban isminin birçok anlamı vardır. Bunlar; kıl ateş gibi yiğit, gerçek peri, evine ve kocasına bağlı kadın, bir yeri yöneten kadın kahya ve gerçek güzel olarak sıralanmıştır.

Türk Dil Kurumu’na göre Kezban isminin anlamı; kahya kadın ve bir daireyi idare eden kadın olarak belirtilmiştir. Bu isim Farsça kökenli olması ile birlikte genellikle kız çocuklarına verilmektedir. Kezban isminin Farsça ‘’Ked- bânû’’ isminden Türkçe’ye geçtiği bilinenler arasındadır. Ancak Türk kültüründe bu ismin daha fazla kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yeni doğacak olan bebeklerine Kuran’da geçen bir isim koymak isteyen ailelerin Kezban ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu yönelttikleri görülür. Kezban ismi Kuran-ı Kerim’de geçmez. Fakat Arap, Fars ve Türk kültürlerinde bu isme sıkça rastlanılmaktadır. Bu isim her ne kadar Kuran-ı Kerim’de geçmese de güzel anlamlara sahip olduğu için caiz isimler arasında yer alır.

2022 yılı verilerine göre Türkiye sınırları içerisinde 46.461 kişinin Kezban ismine sahip olduğu bilinir. Bu kişilerin yaklaşık 17 bini İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yaşamaktadır. Kezban isminin Türkiye sıralamasına bakacak olursak, genel sıralamada 372. sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Bu isim, kadın isimleri arasında ise 195. sırada yer alır. Bu istatistiklere göz atacak olursak, Kezban isminin popüler ve kullanımı yaygın bir isim olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Günümüzde isimlerden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkündür. Bu bağlamda Kezban isminin analizi yapılacak olursa bu kişilerin; sakin, sessiz, yumuşak başlı, merhametli ve uyumlu oldukları söylenebilir. Ayrıca Kezban ismine sahip olan kişilerin öngörülemeyen ve beklenmedik kararlar aldıkları, marjinal oldukları ve duygusal bir yapıya sahip olmadıkları bilinir.

İsimlerin harf analizini yapmak günümüzde oldukça popülerdir. Kezban isminin harf analizini yapacak olursak; K harfinin başarıyı, E harfinin mücadeleciliği, Z harfinin bilimselliği, B harfinin kuvvetli önsezileri, A harfinin atılganlığı, N harfinin ise sağduyuyu çağrıştırdığını söyleyebiliriz. Yani Kezban ismine sahip olan kişiler; başarılı ve mücadeleci yapılarının yanı sıra kuvvetli önsezileri ve atılganlıkları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca bu kişilerin sağduyulu oldukları söylenebilir.

Kezban isminin favori rengi gridir. Bu kişiler genellikle geniş omuzlu, gamzeli, yuvarlak ve koyu gözlü, kalın dudaklı ve zariflerdir. Ayrıca bu kişilerin tatlı bir gülümseme ile kalın ses tonuna sahip oldukları söylenebilir. Bu analizler, uzmanlar tarafından elde edilen bilgi birikimleri sonucunda oluşturulduğu için kesinlik içermez.

Günümüzde Kezban ismine sahip ünlüler ile karşılaşmak ne yazık ki pek mümkün değildir. Ancak ünlü bir avukat olan Kezban Hatemi bu listede yer alabilir. Ayrıca Anadolu’yu konu edinen dizilerde ve filmlerde Kezban ismini kullanan oyuncular ile karşılaşmanız mümkündür.

Yeni doğacak olan bebeklerine kardeşi ile benzer isim vermek isteyen veya ikinci bir isim olarak Kezban’ı düşünen aileler, Kezban ismine benzer isimler konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Kezban ismine benzer isimler; Aslıhan, Aycan, Benan, Canan, Gülcan, Neriman, Sincan, Seran, Vildan, Ümmühan ve Zilan olarak sıralanabilir. Bu isimlerden dilediğinizi tercih ederek bebeğinizin ismini belirleyebilirsiniz.

kezban-isminin-anlami-42525
Kezban İsminin Anlamı

Sonuç olarak Kezban isminin Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanıldığı, güzel anlamlar çağrıştırdığı ve caiz isimler arasında yer aldığı söylenebilir. Sizler de bu ismin anlamlarına ve karakter analizine göz atarak yeni doğacak olan bebeğinize Kezban ismini vermek isteyebilirsiniz.

Kezban isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kıl Ateş Gibi Yiğit, Kor Gibi Erkek
  • 2 – Gerçek Peri, Gerçek Güzel, Özü Peri Gibi
  • 3 – Bir Yeri Yöneten Kadın Kahya.
  • 4 – Ev Kadını, Evine Ve Kocasına Bağlı Kadın.
  • 5 – Kâhya kadın, bir daireyi idare eden kadın.
  • 6 – Farsça “ked-bânû” isminden Türkçe’ye geçmiştir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Kezban ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kezban ismini kullanan 46.461 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kezban ismini kullanan 8.115 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kezban ismini kullanan 7.648 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kezban ismini kullanan 1.495 kişi bulunmaktadır.

Kezban isminin Türkiye sıralaması

Kezban en çok kullanılan 372. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 195. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Kezban isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kezban isminin Harf Analizi

Kişiye Kezban ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Kezban İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kezban ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kezban isminin anlamını gözden geçirin!

Kezban İsminin Numerolojisi

Kezban isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
E: altı
Z: yirmi dokuz
B: iki
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 69

58340