Kerbel Bitkisi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kerbel bitkisi, farklı tür yemeklerde baharat olarak kullanılır. Çocukların gelişimine olumlu faydaları olduğu bilinir. Fazlası mideye zararlıdır.

Kerbel

Kerbel bitkisi; Batı Avrupa’da yetişen, çiçekleri beyaz renkli olan bir bitkidir. Son yıllarda adı sıkça anılan Kerbel, oldukça keskin bir tada sahiptir.

Bu makalede ve Kerbel Bitkisi Yemeklerde Kerbel Kullanımı Kerbel Bitkisinin Faydaları Kerbel Bitkisinin Zararları Ker hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kerbel bitkisi tohumlarının boyu, 20 milimetre ve genişliği 3-4 milimetre çapında olan boyu 2 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Yaprakları yaklaşık 50 santim civarında olan bu bitki, bir maydanoz türüdür. Diğer bir adı Frenk maydanozu olarak bilinen kerbel, vücut için oldukça faydalı ve yararlıdır.

Yemeklerde, salatalarda, çorbalarda çok sıklıkla kullanılan kerbel bitkisi, kurutularak baharat haline getirilir.

Birçok ülkede tarım bitkisi olarak yetiştirilen kerbel ülkemizde de doğal olarak yetiştirilmektedir. Taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilen kerbel bitkisinin, taze iken aromalı ve esansiyel bir yapısı bulunur. Kuruyunca tadı kaybolan bu bitki, anasona benzer.

Kerbel Nasıl Saklanır?

Kerbel nasıl saklanır konusu ile ilgili son yıllarda adı sıkça duyulan bu bitki ile en çok merak edilen noktalardan olan insan sağlığı için oldukça faydalı olan kerbel, toplandıktan sonra buzdolabı veya derin dondurucuda muhafaza edilebilir.

Bitki toplandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybettiği için kısa süre içerisinde muhafaza edilmesine dikkat edilmelidir.

Kerbel bitkisi, maydanozda olduğu gibi sapları aşağı gelecek şekilde bir kavanoz içerisine yerleştirilerek ağzı sıkıca kapatılıp dolapta muhafaza edilmesi mümkündür.

İhtiyaç anında çıkarılıp kullanılabilir. Ancak bitkinin kullanılacağı zaman çıkarılıp yıkanması gerekir. Yıkayarak muhafaza edilmesi, pek mümkün değildir.

Derin dondurucuda saklanması için ise bitki güzelce yıkanır ve doğrandıktan sonra buzdolabı poşetlerine veya kaplarını yerleştirilerek derin dondurucuya koyulabilir.

Taze veya baharat şeklinde kullanılabilen kerbel bitkisi, kurutulmuş olarak muhafaza edilecekse cam bir kavanoz içerisinde güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kerbel Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kerbel yemeklerde nasıl kullanılır konusu ile ilgili kerbel tazeyken, keskin ve esansiyel bir tada sahiptir. Kerbel bitkisi; çorbalarda, salatalarda, yemeklerde baharat olarak tercih edilebilir.

Özellikle et yemeklerine verdiği aroma oldukça etkileyicidir. Avrupa’da genellikle çorbalarda kullanılan baharat olarak tercih edilen bir üründür. Ayrıca Kerbel, iştah açıcı özelliğe sahiptir.

Kerbel maydanoz türü bir bitki olduğundan salatalarda çok fazla tercih edilir. Kişilerin damak tatlarına göre kerbeli istedikleri yemeklerde kullanabilirler. Ayrıca Kerbel, çay olarak hazırlanıp tüketilmesi mümkündür.

Kerbel Faydaları

Kerbel bitkisi, genellikle alternatif tıpta en çok kullanılan ürünler arasında yer alır. İnsan vücudunda ve cilt için oldukça faydalı olan kerbel bitkisi, özellikle gribal enfeksiyonlarda oldukça etkilidir. kerbel faydaları şunlardır:

·        Sindirim sistemini düzenleyerek mide ve bağırsak gazlarını gidermeye yardımcı olur.

·        Antiseptik özelliğe sahiptir.

·        İnsan vücudu için önemli olan A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

·        Çocukların sağlıklı gelişimi üzerinde oldukça etkili bir bitkidir.

·        Özellikle ciltte meydana gelen bazı deformasyonların giderilmesinde, yara ve yanakların tedavisinde iyileştirici özelliğe sahip olması önemli diğer faydasıdır.

·        Enfeksiyonların giderilmesini sağlar.

Kerbel bitkisinin bunlara benzer daha birçok faydası bulunur. Hamile kadınlar, belirli miktarlarda tükettiğinde mide bulantısı şikâyetlerini ortadan kaldırır. kerbel bitkisi, vücuda detoks etkisi yaparak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

kerbel Nelere İyi Gelir?

Taze veya baharat şeklinde kullanılabilen kerbel bitkisi, vücutta meydana gelen birçok sorunun giderilmesini sağlamaktadır.

kerbel nelere iyi gelir konusuyla ilgili kerbel; mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları, ciltte meydana gelen yara ve yanıkların tedavisinde, enfeksiyon hastalıklarında oldukça etkilidir.

Alternatif tıpta çok fazla tercih edilen kerbel, çocukların sağlıklı gelişimi üzerinde de çok faydalıdır. Taze su ve balla karıştırıldığında, çocuklara içirilmesi mümkündür.

Hazmı kolaylaştırarak mide ve bağırsakta meydana gelen gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra vücudun savunma sistemini güçlendirir. Gözde meydana gelen enfeksiyonların ve mikropları giderilmesinde de yardımcı olur.

Böbrek hastalıklarında, vücutta meydana gelen eziklerde, öksürük, sarılık gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Aynı zamanda bronşların iltihaplanması, karaciğer rahatsızlıkları, deri bakımı, ezik gibi meydana gelen sorunlarda da rahatlıkla tercih edilebilir. Kerbel bitkisinin ödem söktürücü ve kan temizleyici özelliği de bulunur.

Kerbel İçindeki Vitaminler

Geçmiş zamanlardan beri çok fazla tercih edilen ve kullanılan kerbel bitkisi, son yıllarda tekrar kullanılmaya başlamıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen ve insan vücudu için oldukça faydalı olan Kerbel bitkisi, bahçelerde yetiştirilir. Her türlü toprakta yetiştirilmeye elverişli bu bitki, yaklaşık 60-70 santim boylarına kadar ulaşır. Küçük beyaz çiçekleri ile faydalarının yanı sıra, doğada muhteşem bir görünüm sağlar.

Kökü dışında tüm bitkiden faydalanılması mümkündür. Kerbel içindeki vitaminler A, B ve K vitaminleridir. Ayrıca bu bitki vitamin açısından zengin olduğu kadar mineral açısından da oldukça zengindir. Sosyete maydanozu olarak da tüketilen bu ürün oldukça faydalıdır.

Kerbel Kalorisi

Fransız mutfağında çok fazla tercih edilen ve aromatik kokulu bir bitki olan kerbel bitkisi, genellikle yemeklere aroma vermek için tercih edilir.

Bunun yanı sıra ilaç olarak da kullanılan bir üründür. kerbel kalorisi 100 gramı bitkide, yaklaşık 206,6 kilokalori (kcal) kadardır. Doğru olarak tüketildiğinde vücutta fazla kilolardan kurtulmak için oldukça elverişli bir üründür.

Kerbel Nasıl Kullanılır?

Kerbel bitkisinin yaprakları ve çiçek kısımları, çorbalarda ve salatalarda daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca birçok yemekte kullanılan kerbel bitkisi, birçok ülkede dört mevsim tüketilen bir üründür. Baharat şeklinde tüketilmesi mümkün olan bitkinin çiçekleri, hoş bir kokuya sahiptir. kerbel bitkisinin, tatlı bir lezzeti bulunur.

Bu nedenle kaynatılarak gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilir. Cilde tunik şeklinde uygulanması durumunda, ciltteki birçok deformasyonun giderilmesini sağlar. Bahar aylarının gelmesi ile yetişen bu bitki, Eylül aylarına kadar canlılığını korur.

Kerbel Bitkisinin Zararları

Kerbel bitkisi, insanlar için birçok faydası olmasının yanı sıra bilinen hiçbir zararı yoktur. Tüm baharatlar da olduğu gibi kerbel bitkisinin de belirli miktarlarda kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle alternatif tıpta kullanılan kerbel bitkisinin kullanım miktarına dikkat edilerek tüketilmesi önemli bir konudur. Her derde deva kerbel bitkisi, antiseptik özelliği sahiptir.

Maydanoza benzeyen kerbel, maydanoz bitkisine göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Özellikle kerbel bitkisi, çocuklar ve hamile kadınlarda rahatlıkla tüketebilirler.

Ancak kerbel bitkisi, fazla miktarda kullanıldığında, sindirim sisteminin ve midenin yorulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle fazla kullanımından kaçılması daha doğru olacaktır.

Belirli oranlarda kullanılması halinde, yemeklerde güzel bir tat bırakacaktır. Bu bitkinin tüketilmesi sırasında gerekli ölçünün aşılmaması önemli.

Başta alternatif tıpta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde kullanılan bu bitki, sayısız faydalarıyla vücudun direncinin artırılmasında, dermatolojik problemlerin tedavisi gibi sayısız faydaları vardır.

21319