Elma Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi, salatalarda, et yemeklerinde kullanılır. Bağırsaklara iyi gelen faydaları bulunmaktadır. Aşırı tüketim mideye zararlı olabilir.

Elma Sirkesi

Tercih edilen sirke cinslerinden ilk sıralarda yer alan çeşitlerden bir tanesi elma sirkesi olmaktadır. Faydaları bilimsel testlerle onaylanmıştır.

Yemeklerde, salatalarda, turşularda, çorbalarda ve içeceklerde kullanılmaktadır. Hazır olarak satılan farklı markalar olmuş olsa da elma sirkesi evde yapılabilmektedir.

Evde elma sirkesi yapmak için uygulanan yöntem de oldukça basittir. Yemek için kabuğunu soyduğunuz elmaların kabuklarını atmayın ve su dolu kavanoza bırakın.

Suyla birlikte fermente olan kabuklar sirkeleşmeye başlayacaktır. Elma reçeli yapıyorsanız ve elinizde birçok kabuk varsa onları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Vücut için birçok faydası olmasının yanı sıra bakteri öldürme özelliği bulunduğu için ev dezenfektesi için de elma sirkesi kullanılmaktadır.

Ocak, fırın temizliklerinde, cam ve pencere temizliklerinde parlatma ve mikrop öldürme özelliği bakımından tercih edilmektedir.

Yağ yakıcı özelliği olması sebebiyle bir bardak suyun içine elma sirkesi karıştırıp içerseniz kilo verdirdiği de görülmektedir.

Elma sirkesi kilo verdirir mi? Sorusu herkes tarafından incelenmekte ve araştırılmaktadır. Elma sirkesinde bulunan asetik asit vücuttaki yağları eriterek kilo verilmesini sağlamaktadır.

Elma Sirkesi Nasıl Saklanır?

Sirke türleri oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Yiyeceklere ekşilik ve hoş bir tat oluşturmaktan başka hijyen için de kullanılır. Ayrıca ıspanak, marul gibi sebzelerin yıkanmasında ve onların kumlardan arındırılmasında elma sirkesinden yararlanılmaktadır.

Almış olduğunuz elma sirkesi nasıl saklanır? Eğer yemek ve salatalarda kullanmak için elma sirkesi aldıysanız ya da yaptıysanız onu cam kavanozda ve buzdolabında saklamanız gerekecektir. Temizliklerde kullanılan elma sirkesi dışarıda ve plastik şişede de saklanabilir.

Serin ve güneş görmeyen ortamda saklamak en doğru olanıdır. Şunu unutmamak gerekir ki sirke metal ya da teflon gibi kap içerisinde saklanmaz. Çünkü asitlidir ve teflona zarar verdiği gibi ondaki kimyasalları da içine hapseder.

Elma Sirkesi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Keskin bir tadı olduğu için elma sirkesi tek başına içilmemektedir. Suyun içine karıştırarak sabah aç karnınıza ya da gece uyurken içebilirsiniz.

Suyun içine bal karıştırmak da kolay bir içim sağlamaktadır. Bunda da dikkat edilecek bir durum mide rahatsızlıkları olan kişinin tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü içerdiği asitle midenize zarar verebilirsiniz.

Elma sirkesi yemeklerde nasıl kullanılmalı? Çorbalarınıza lezzet vermesi, ekşilik yaratması ve vitaminli olması bakımından kullanabilirsiniz. Özellikle şehriye çorbasında ya da tavuk sulu çorbalarda elma sirkesini kullanmanız mümkündür.

Balık ve et yemeklerinde elma sirkesi sosu yapabilir ve onlara lezzet katabilirsiniz. Bunu yapmak için elma sirkesi, zeytinyağı, kekik, kimyon yeterli olacaktır. Hazırlanan bu sos ile etli yemeklere lezzet katılabilir.

Hazırladığınız salatalarda bir kaşık da olsa elma sirkesi kullanmanız oldukça faydalıdır. Salataya katmış olduğu lezzetin yanı sıra birçok vitamin değerlerini de salatalarınıza eklemiş olacaksınız. Mevsiminde yapılan turşularınıza elma sirkesi ilave edebilirsiniz.

Elma Sirkesi Faydaları

Sağlık açısından oldukça faydalı olan elma sirkesinin olumlu birçok etkileri bulunmaktadır. Sadece vücut sağlığı için değil farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Başlıklar halinde verecek olursak;

·       Tip 2 diyabet hastaları elma sirkesi ile kan şekeri seviyelerini dengeleyebilirler. Ama yine de kronik bir diyabetiniz varsa ve ilaç kullanıyorsanız bu durumu doktorunuza danışmanızda oldukça fayda bulunmaktadır.

·       Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlamıştır.

·       Kolesterolü düşürmektedir.

·       Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Elma sirkesinin kilo verdirdiği doğru mu? Sorusu oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Yağ yakıcı özelliği sayesinde elma sirkesi diyetleri ile göbek ve bel bölgesi yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ama bu konuda yine diyetisyeninize danışmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

·       Bakterileri yok ederek siğil, mantar gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır.

·       Doğal bir cilt toniği yapmak isterseniz elma sirkesi bu konuda faydalı olacaktır.

·       Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

·       Baş ağrısı ve migren sorunu olanlara fayda sağlamaktadır.

·       Bağırsaklar için faydalıdır.

·       Saç bakımı ve saçların canlılık kazanması için kullanılmaktadır.

·       Diş sağlığı ve bakımı için faydalıdır.

·       Boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

·       Yorgunluk atmak için elma sirkesi kullanılabilir.

Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Birçok konuda elma sirkesinden faydalanılmaktadır. Ağız kokusu şikayeti olan kişiler elma sirkesi gargarası yaparlarsa hem ağızlarındaki bakteriden kurtulurlar hem de ağız kokusunu engellemiş olurlar. Ayak kokusuna da iyi geldiği bilinmektedir.

Kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda elma sirkesi masajları ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bunun için el ve ayaklarınıza masaj yaparak elma sirkesi sürmeniz yeterlidir.

Ayrıca böcek ısırmalarına iyi gelmektedir. Kaşınan bölgeye elma sirkesi sürerseniz oldukça faydalı olacaktır. Bit, pire, kene gibi bakterilerden elma sirkesiyle kurtulabilirsiniz.

Kilo vermek isten kişilere iyi gelmektedir. Kalp ve kolesterol hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Sivilce, akne sorunu olanlar elma sirkesi kullanarak sağlıklı bir cilde kavuşabilirler. Güneş yanıkları ve tahrişlerine iyi gelmektedir.

Evlerinde muhabbet kuşu gibi evcil hayvan besleyenler, kuşun suyuna birkaç damla elma sirkesi damlatırlarsa; onların tüylerinin canlı olmasını da sağlayabilirler. Ayrıca tüy dökme mevsiminde yenilerinin çıkmasında faydalıdır.

Elma Sirkesi İçindeki Vitaminler

Elma sirkesi tarihsel geçmişi incelemesinde bulunacak olursak; yüzyıllar öncesinde de tedavi amaçlı kullanıldığını görmekteyiz. Elma sirkesi içinde bulunan vitamin ve mineraller tarih boyunca şifa vermek için kullanılmıştır. Hipokrat’ın iki bin yıl önce yara temizliğinde elma sirkesi kullandığını biliyor muydunuz?

Elma sirkesi vitaminleri; A, B2, B6, C, E Vitaminlerini kapsamaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi faydalı birçok minerali de içinde barındırmaktadır.

Elma Sirkesi Kalorisi

Düşük kalorili olduğu için diyet programlarında bulunan elma sirkesi yağ yakma özelliği ile bilinmektedir. 100 gram elma sirkesi 21 kcal kalori içermektedir.

1 tatlı kaşığında ise 2 kalori bulunmaktadır. Sulandırarak kullandığınız zamanlarda oldukça düşük bir kalori miktarı ile de karşılaşacaksınız.

Elma Sirkesi Zararları

Mutfaklarımızdaki yemeklerimize tat vermesi için kullanılan elma sirkesinin zararı var mıdır? Nasıl kullanılmalıdır? Bu kadar faydalı olan bu sirke türünü kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

İçeriğinde sitrik asit bulunduğu için direk kullanım doğru değildir. Suda inceltilerek kullanılmalıdır. Direk kullanımlar yemek borusuna zarar verebilir. Derinize direk temas ettirirseniz cilt tahrişlerine neden olabilirsiniz.

Devamlı ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan elma sirkesi kullanmamaları gerekir. Çünkü elma sirkesi ilacın olumlu etkilerini yok edebilir.

Diş etlerine ve diş lekelerine fayda sağlıyor olsa da aşırı kullanımlar yan etki de yapabilir. O yüzden yine su ile incelterek kullanmalısınız.

Elma sirkesi zararları arasında; midede yanma, ağızda acı su, ekşime bulunmaktadır. Aynı zamanda ishal ve hazımsızlık şikayetleri ile karşılaşılmaktadır. Sindirim sistemi ya da mide sorunu olan kişiler elma sirkesi kullanmamalıdırlar.

71604