Keratin Bakımının Saça Faydaları ve Bilinmeyen Zararları

Keratin

Keratin; saçların eski canlılığını yitirmesi, kirli bir görünüme bürünmesi, parlaklığını yitirmesi gibi durumlarda yapılan bakımdır. Kararında yapılırsa saçlar canlanır ve ışıldamaya başlar. İlk zamanlar kuaförlerin uyguladığı bir bakım türü olsa da artık evde de yapılır. Saça faydalarının yanı sıra dikkat edilmezse zararları da vardır.

Yazımızda ve Keratin Bakımı Saça Faydaları Bilinmeyen Zararları Saç Bakımı Keratin Tedavisi Saç Sağ ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Keratin
Keratin Bakımının Saça Faydaları ve Bilinmeyen Zararları

Keratin Saç Bakımının Saça Ne Gibi Zararları Vardır?

Keratin kullanımın bazı zararlarının olmasının nedeni formaldehid adlı kimyasal barındırmasıdır. Çok kuvvetli bir kokusu vardır ve kanser yapıcı madde içerir. Keratin gibi ürünlerin sürekli ciğerlere çekilmesi kişilerin büyük zarar görmesine neden olur. Özellikle kuaförlerde çok sık kullanılıyorsa, evde yapılıyorsa, koku olan yerlerde camların açılarak temiz hava girişi sağlanmalıdır. Bu yapılmadığı zaman başta boğazlar olmak üzere ciğerler de zarar görür.

Bir başka yönü de ekonomik boyutudur. Evde yapmak isteyenler biraz fazla ödeme yapmak zorunda olabilir. Eğer genetik olarak hassas bir cilt deriniz varsa alerji gibi yan etkileri de bulunabilir. Saçlara uygulamadan önce teninizin bir noktasına sürerek nasıl tepki verdiğini denemeniz gerekir.

Keratin çok kuvvetlidir ve saçları uzun süre boyunca bakımlı tutar. 120-150 gün geçince bakım yapmamış gibi olur. Senede 2-3 kere yapılması saçların her daim canlı ve bakımlı görünmesini sağlar. Lakin bu tekrarlar 1 sene içerisinde abartı sayılara ulaşırsa o zaman saçlarda ve köklerde ciddi zararlara neden olabilir.

Keratin uygulanırken saçlarınızı aşırı derecede sıcağa temas ederse farklı yan etkiler de yaşanabilir. Isı uygulaması için bilinçli olmak gerekir. Evde yapmak bu yüzden bazı riskler içerir. İşin ehli bir saç tasarım uzmanına giderseniz koparak dökülme, kırılma, matlaşma gibi zararlardan daha az etkilenebilirsiniz.

Keratin bakımı ardından, kimyasalların da etkisiyle kadınların bir bölümünde aşırı derecede baş ağrısı yaşanabilir, hatta kanamalar bile yaşanabilir. Kuaföre gelerek bakım yaptıranlarda böyle durumlar gözlemlenmiştir.

Keratin Saç Bakımının Saçlara Olan Faydaları

Keratin aslında proteindir, zaten bizim saçlarımızda yer alır. Sadece saçlara değil, cildimizde, tırnaklarımızda da vardır. Keratin uygulaması ile saç eskisi gibi canlanmaya başlar, ışıltılı bir görüntüye sahip olur. Özellikle yaşlandıkça bu protein miktarı azalır ve dışarıdan takviye etmek gerekir. Edilmediği taktirde saça maşa, fön gibi uygulamalarda saçlar daha fazla zarar görür, bu yüzden bakım az yapılırsa faydalıdır.

  • Keratin ile yapılan bakım sonrası saçlar canlanır ve daha gür olmaya başlar.
  • Saçlarının inceliğinden şikayetçi olanlar kullandığında kalınlaşmayı hissederler ve dökülmeler de azalmaya başlar.
  • Düzenli olarak saçlarını farklı renklere boyayanların da keratin bakımını uygulaması gerekir. Çünkü boyadaki zararlı bileşenlerin etkisini de azaltır ve canlılık katar.
  • Saçlarının çok yavaş uzamasından şikayetçi olanlara da uzama konusunda faydaları vardır.
  • Saçlarını istediği model yapamayan kadınlar, keratin sonrası bu sorundan da kurtulurlar.
  • Etki süresi ortalama 4 ila 5 ay arasındadır.
  • Fön gibi sürekli ısıya maruz bırakarak saçlara zarar vermek yerine keratin uygularsanız bunu sürekli yapmak zorunda kalmazsınız.
  • Aynaya bakıldığında, saçlarının aşırı derecede kabardığını görenler de kullanmalıdır. Böylece kendinizi daha iyi hisseder, güzel görünürsünüz.
  • Saçların sertliğinden şikayetçi olanlara da yumuşatıcı etkisi vardır.

Keratin Bakımının Saçları Düzleştirme Etkisi Var mıdır?

Keratinin ana amacı dalgalı, kıvırcık saçları düz hale getirmek değildir. Saç köklerini besleyerek onların daha bakımlı olmasını sağlar. Keratin bakımı her kadında değişik etkiler yaratabilir. Kimisinde kabarma sorununu ortadan kaldırır kimisinde de düzleştirir. Senede 2 defadan fazla kullanmamaya özen gösterin, cildiye doktoruna da danışın.

NvSnFQ5Y

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir