Kendi Düşen Ağlamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Atasözleri ve deyimler günlük hayatta sıklıkla kullanılan kalıplaşmış ve dilde etkin olarak görev alan sözlerdir. Her atasözü bir konuda aydınlanma ve bilgilendirme yapma görevinde bulunmaktadır. Kendi düşen ağlamaz atasözü ne demektir ve ne anlama gelir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Bu içerikte ve Kendi Düşen Ağlamaz Atasözü Anlamı Türk Atasözleri Deyimler ve Atasözleri detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kendi düşen ağlamaz atasözü bir konuda kişinin bilerek ve isteyerek hata yapması neticesinde gördüğü zarar konusunda şikayet hakkı olmadığını ifade etmektedir.

Kendi
Kendi Düşen Ağlamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

İnsanlar bir konuda sevdiklerini uyararak hata ve yanlışa düşme konusunda onu engellemek isterler. Fakat kişi çevresindeki uyarılara itibar etmeden kendi bildiği yoldan giderek zarar görürse hu durumda kimse ona destek olmak zorunda değildir. Bu atasözünde kendi düşen ağlamaz bu şekilde ifade edilmiştir.

Aynı zamanda kişinin bir zarara bile isteye yol açması sonucu bu zarara karşı yakınması ve çevresinden yardım beklemesi ve beklediği yardımı alamayacağı konusu bu atasözünde açıkça belirtilmektedir. Eski dönemlerde bu atasözü söylendiği kişiye bir uyarı sonrasında söylenerek önlem alması ve doğru davranış sergilemesi beklenmektedir. Aksi halde ise kişinin zararından başkalarını sorumlu tutmaması gerektiği bildirilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir