Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet’in okunuşlarını ve Türkçe anlamları

İslam dininde iman ve İslam esaslarında büyü öneme sahip olan Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet nasıl okunur ve ne anlama gelir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

İçeriğimizde ve Kelime-i Tevhid Kelime-i Şehadet Okunuşlar Türkçe anlamları İslamiyet İnanç hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kelime-i Şahadet, şahit olmak ve onaylamak anlamına gelmektedir. İslam dinine girişte ve İslam dini içinde her zaman söylenmesi gereken önemli bir kelime olarak kabul edilmektedir. Kelime-i Şahadet şahitlik etmek ile akıllarda kalabilecek bir kelimedir. Çünkü okunuşunda ve anlamında şahitlik etmek yer almaktadır.

Kelime-i
Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet’in okunuşlarını ve Türkçe anlamları

Kelime-i Şehadet okunuşu; Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Resülühü.

Kelime-i Şehadet Anlamı; Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka İlah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.v) Allah’ın kulu ve Resuludur.

Kelime-i Tevhid’in Okunuşu; Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Resûlüllah.

Kelime-i Tevhid’in Anlamı; Allah’tan başka İlah yoktur. Hazreti Muhammed (s.a.v.) Allah’ın Peygamberidir.

Kelime-i Tevhid ise iman esaslarından en önemli olan kelimelerdendir. Burada Allah’ın varlığı ve birliğine iman etmek açıklanmaktadır. Bu nedenle çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Kelime-i Tevhid Tevhid inancını ifade eden bir ifadedir. Allahu Teala’nın tek olduğu ve Ondan başka yaratıcı olmadığı bu sözlerle vurgulanmaktadır. Kelime-i Tevhid söylemek ve dualarda bu kelimeleri zikretmek oldukça faziletlidir. Bu konuda birçok Hadisi Şerif bulunmaktadır. Kelime-i Şahadet ve Kelime-i Tevhid İslam ve Müslüman olmanın gereklerini de içinde barındıran önemli kelimelerdir. Bu kavramların açıklaması ve anlamı hakkında alimler ciltlerce açıklamalar ve araştırmalar yapmışlardır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir