Kekik Suyunun Faydaları

Kekik Suyunun Faydaları Kekik Suyunun Ne Gibi Faydaları Bulunur?   Çok uzun zamandan bu yana birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı besin olarak kullanılan kekik, güzel kokusu..

Kekik Suyunun Faydaları Çok uzun zamandan bu yana birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı besin olarak kullanılan kekik, güzel kokusu ve tadı ile başta et, balık ve sebze yemeklerinin vazgeçilmezlerinden olan bir bitkidir. Kekik içerisinde başta demir ve K vitamini olmak üzere besin lifi, kalsiyum ve magnezyum gibi birbirinden önemli vitaminler bulunur. Bu vitaminlerin tamamı antioksidan etki yaratır ve insan sağlığına oldukça önemli katkılar sağlar. Kekik suyu farklı şekillerde kullanılabiliyor. Gargara olarak kullanıldığında ağız içinin daha hijyenik olmasını ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının daha iyi iyileşmesini sağlar. Harici olarak kullanılması durumunda ise yaraların temizlenmesini sağlar, çünkü kekik aynı zamanda güzel bir antiseptiktir.
Kekik Suyunun Faydaları

Kekiğin Sahip Olduğu Besin Değerleri

Oldukça önemli bir bitki olan kekik insanlar tarafından sindirim sistemini düzenliyor olması, konsantrasyonu arttırıyor olması ve iltihapları önleyici olması nedeni ile kullanılmaktadır. Ayrıca kekik, yukarıda bahsedilen etkilerin dışında kabızlığı giderme, adet sancılarını azaltma ve yaraları temizleme gibi durumlar için de rahatlıkla kullanılabilir. Mineral ve vitamin açısından son derece zengin olan kekik içerisinde magnezyum, kalsiyum, demir ve B6 vitamini gibi birbirinden önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 3 gram kekikte (2 çay kaşığına denk gelir) K vitaminin %60’ı Kalsiyumun %5’i Demirin 20’si Besin lifinin %4’ü Manganezin %11’i karşılanmaktadır. Bu rakamlar günlük ihtiyaçlara göre belirlenmiştir.

Hangi Durumlarda Kekikten Yararlanılır?

Kekik çayı ve kekik suyu birçok rahatsızlığın tedavisi için direkt olarak kullanılmasa bile iyileşme içim yardımcı olmak amacıyla kullanılabiliyor. Ancak yaşanan rahatsızlıkların aynı şekilde devam etmesi durumunda mutlaka doktor kontrolünde olmak gerekiyor.

Antioksidan:

Kekik içerisinde antioksidan etkiye sahip olan en önemli bitkilerden birisidir. Düzenli olarak kekik suyu tüketilmesi toksinlerin vücuttan çok daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Böylece bireyler diğer rahatsızlıklara karşı çok daha dirençli bir şekilde olmuş olurlar.

Öksürük:

Kekik ve kekik suyu özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolları ve öksürük tedavisinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu konuda uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar kekiğin kuru öksürük ve akut bronşit tedavisine oldukça önemli etkisinin olduğunu göstermektedir.

Sivilce:

Kekik, önemli cilt rahatsızlıklarından birisi olan akne ve sivilce tedavisinde de kullanılabilir. Ancak kekik tek başına kullanıldığında vücutta tahrişe neden olabileceği için, kekik yağını cilde tek başında değil de diğer özellikli yağlar ile karıştırarak sürebilirsiniz.

Romatizma:

Kekik yağı, özellikle romatizmadan kaynaklanan ağrıların azaltılması için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi kekik yağının cildi tahriş etmemesi için badem yağı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Kaşıntı: Kekik suyunun yaygın olarak kullanıldığı durumlardan birisi de kaşıntılardır. Herhangi bir böceğin ısırması sonucunda yaşanan kaşıntılardan kurtulmak için kekik suyunun özelliğinden yararlanılabilir.

Saç Bakımı:

Çok uzun yıllardan bu yana kekik yağı saç bakımı için de kullanılmaktadır. Daha canlı ve daha parlak saçlar elde etmek için doğal yağlardan birisi olan kekik yağı kullanılabilir. Üstelik kekik yağı saç köklerinin daha güçlü olmasını da sağlamaktadır.

Adet Sancıları:

Bayanların adetli oldukları zamanlarda yaşadıkları adet sancılarının ve ağrılarının azaltılması için de kekik ve kekik çayı kullanılabilir.

Kekik Suyunun Hazırlanması

Oldukça faydalı bir bitki olan kekiği kullanmanın en kolay yollarından birisi de kekik suyu şeklinde kullanmaktır. Ancak kekiğin suyunu tek başına kullanmak genellikle tercih edilmez. Çünkü kekik bitkisinden elde edilen su oldukça acıdır. Bu yüzden kekik suyunu diğer sebzelerle karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Öncelikli olarak kekik suyu için gerekli olan malzemelerin hazırlanması gerekir. 1-2 tutam kadar taze kekik, 1 adet orta boy limonun suyu, 2-3 tane domates tarif için yeterlidir. Kekik suyunun yapımı ise oldukça basittir. Öncelikli olarak domatesin suyunun sıkılması ve içine sırayla kekik ve limonun atılması gerekiyor. 5 dakika bekledikten sonra istediğiniz gibi servis edip kullanabilirsiniz. Bunun dışında yukarıda da bahsettiğimiz gibi kekik suyunu hoşunuza giden sebzelerle de karıştırarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kekik suyu yapmak için yeterli vakti olmayan kişiler istedikleri taktirde kekik çayı da tüketebilirler. 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik büyük bir bardak kekik çayı yapmak için yeterlidir. Ayrıca taze kekik kullanarak da kekik çayı elde edilebilir. Kekik çayını yapmak için su kaynadıktan sonra suya kekiği ilave etmek gerekiyor. Bir süre demlenmesini bekledikten sonra rahatlıkla içilebilir. Ancak bazı kişiler için çayın tadı biraz güçlü gelebilir. Bu durumda da kekik çayının içerisine bir miktar bal atılabilir. Böylelikle daha yumuşak ve lezzetli bir tat elde edilmiş olur. Bunun dışında kekik salatalarda kullanılabileceği gibi makarna soslarında da rahatlıkla kullanılabilir. Önemli baharatlardan birisi olan kekik, aynı zamanda balık yemeklerinin yanına da oldukça yakışır.

Kekiğin Hangi Yan Etkileri Vardır?

Tüm bitkiler için geçerli olan şey, kekik için de yeterlidir. Yani tüm bitkilerde olduğu gibi kekik bitkisini de gereğinden fazla tüketmemek gerekir. Aksi halde fazla kekik kullanımından dolayı çeşitli rahatsızlıklar ya da yan etkiler görülebilir. Bu yüzden kekik kullanımına her zaman dikkat etmek gerekir. Özellikle daha önce kekiğe alerjisi olduğunu tespit eden kişilerin kesinlikle kekik tüketmemeleri gerekir. Aynı şekilde naneye alerjisi olan kişiler de aynı aileden olduğu için kekikten uzak durmalıdırlar. Tüketilmesi gerekenden fazla miktarda kekik suyu ve çayı içmek reflü ağrılarını arttırdığı gibi, baş dönmesi ve baş ağrısına yol açabilir. Bu yüzden kolit hastalarının da kekikten uzak durması önerilir. Kekik yağının ağızdan alınması ise toksit etkisi yaratarak vücutta daha farklı sorunlara yol açabilir. Kekik kullanımı ile ilgili olarak hamilelikle ilgili kesin bir bilgi olmadığı için, hamile olan kişilerin gebelik süreleri boyunca kekikten uzak durmalarında ve kekik kullanmamalarında fayda bulunmaktadır. 47821