Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun İçerisinde Hangi Vitaminler Bulunur? Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun yaklaşık olarak %92’si sudan meydana gelmektedir. Su bakım..

Karpuzun İçerisinde Hangi Vitaminler Bulunur?

İçeriğimizde ve Karpuz Karpuzun Faydaları Karpuzun Sağlığa Faydaları Karpuzun Besin Değerleri Karpuz detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun yaklaşık olarak %92’si sudan meydana gelmektedir. Su bakımından zengin olan karpuzun besleyici özelliği de aynı oranda fazladır.

Bu vitaminler arasında başta A, B6 ve C vitamini olmak üzere likopen, antioksidan ve aminoasitler gibi besleyici maddeler de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak az da olsa potasyum bile içermektedir.

Yaz aylarında sevilerek tüketilen bu meyvede yağ oranı da bulunmamaktadır. Aynı zamanda sodyum miktarı da az bulunmaktadır. Tüketilmesi konusundaki önerilere dikkat verin ve mümkün olduğunca sade şekilde tüketmeye çalışın.

 Karpuz Neye İyi Gelir?

Karpuz kalp sağlığı açısından oldukça etkili bir meyvedir. Karpuzda bulunan likopen hücrelerin zarar görmesini engellediğinden kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmektedir. Karpuz, aynı zamanda içerisinde kalp için yararlı olan citrulline ve arginine gibi aminoasitler de barındırır.

Arginine vücuttaki kan akışını sağlayarak fazla yağlanmanın önüne geçmektedir. Karpuz ile ilgili yapılan araştırmalarda obezite sorunu olan yetişkinlerde karpuzun yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kan basıncını azaltarak dengelediği görülmüştür.

Karpuzun iltihap sökücü etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan likopenden dolayı enfeksiyon giderici bir meyve olma özelliği taşıyan karpuz, genel sağlık ve bağışıklık sistemi açısından oldukça önemli bir meyvedir.

Önemli bir sıvı kaynağı olması açısından yaz aylarında bolca tükettiğimiz karpuz, suyundaki yararlı elektrolitlerden dolayı sıcaktan ve güneş çarpmasından bile koruyabilmektedir.

Diğer birçok meyve ve sebzede olduğu gibi karpuzunda içeriğinde bulundurduğu antioksidanlardan dolayı kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. A vitamini bakımından oldukça zengin olan karpuz günde sadece bir kase yenildiğinde bile günlük A vitamini ihtiyacının dörtte birini karşılamaktadır. A vitamini bilindiği üzere cilt ve saç bakımı açısından oldukça faydalı bir vitamindir.

Bu vitamin cildi ve saçı nemli tutmaya fayda sağlar.

Aynı zamanda da bu vitamin elastin ve kolejen hücrelerinin büyümesini sağlar. Bu açıdan cilt ve saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Karpuzun fazla tüketimi sonucunda bazı olumsuzluklara da neden olduğu bilinmektedir. İshal, mide bulantısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sonuçlara sebep olabilmektedir.

48211