Zakkumun Ne Gibi Faydaları Bulunur?

Zakkum, asla çiğ olarak tüketilmemesi gereken bitkilerden birisidir. Çünkü zakkum içerisinde bazı zehirli özler bulunmaktadır. Ancak birçok cilt rahatsızlığı i..

Zakkum, asla çiğ olarak tüketilmemesi gereken bitkilerden birisidir. Çünkü zakkum içerisinde bazı zehirli özler bulunmaktadır. Ancak birçok cilt rahatsızlığı için rahatlıkla zakkumdan yararlanılabilir.

Yazımızda ve Zakkum Faydaları Zakkumun Faydaları Zakkumun Özellikleri Zakkum Bitkisi Zakkumun detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Zakkum bitkisi üç farklı şekilde kullanılabiliyor. Bunlardan birisi yapraklarını kurutup kaynatmak, diğeri yağ haline kullanmak, bir diğeri ise toz olarak kullanmaktadır.

Zakkumun Sağlık İçin Faydaları

Zakkum yaprakları içerisinde insan sağlığına iyi gelen birçok besin maddesi bulunmaktadır. Glikoz bakımından oldukça zengin olan zakkum, aynı zamanda içerisinde bol miktarda tanen, reçine özleri ve C vitamini barındırır.


İdrar söktürücü özelliğe sahip olan zakkum, böbreklerin daha düzenli bir şekilde çalışmasını da sağlar.


Zakkum aynı zamanda panzehir etkisi de gösterdiği için çeşitli böceklerin sokması durumunda rahatlıkla kullanılabilir. Arı ve akrep sokması durumunda da zakkumdan yararlanılabilir.


Kas ağrıları için de zakkum kullanılabilir. Bunun için zakkum yağının ağrıyan bölgeye sürülmesi yeterlidir.
Zakkum solunum yolu rahatsızlıkları için de çok faydalıdır.

Çünkü zakkum içerisinde nefes darlığı ve astım gibi rahatsızlıklara iyi gelebilecek çeşitli özler bulunur.
Zakkum aynı zamanda kardiyovasküler sisteme de yararlıdır. Ancak bu amaçla kullanılması gerektiği zaman tek başına hareket etmemeli, mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.


Zakkum yaprağındaki özler çeşitli kanserlere yakalanma olasılığını da azaltır. Hatta cilt kanseri için kullanılan birçok krem içerisinde zakkum bulunur.


Ayrıca zakkum vücut içerisinde birikmiş olan fazla suların dışarı atılmasını da büyük ölçüde kolaylaştırır.
Zakkumun Cilt İçin Faydaları

Ciltteki siyahların giderilmesi ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması için zakkum kullanılabilir. Ancak tek başına cilde zakkum uygulamak alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için hafif yağlar ya da süt ile karıştırılarak da kullanılabilir.


Cildin temizlenmesi ve gözeneklerin açılması için de zakkum kullanılabilir.


Cildin daha güzel ve canlı görünmesi için de zakkum içerisindeki özlerden yararlanılabilir.


Ayrıca saç bakımı için de zakkum yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle saç dökülmesi ve kepeklenme sorunlarına oldukça iyi gelen zakkum, diğer saç sorunları için de oldukça faydalıdır.


Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, zakkum kullanırken dikkatli olmalı ve çiğ olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

61385