Karanfilin Hiç Bilmediğiniz Zararları! Aşırı Karanfil Yiyenlere Neler Olur?

Karanfil

Karanfil, çaylara ve yemeklere farklı bir aroma katmak için kullanılır. Bu mucizevi baharat; diş macunlarında, el ve vücut yıkama sabunlarında ve bazı kozmetik mallarda da kullanılır. Karanfil sağlığa faydalıdır ama hiç bilmediğiniz zararları da vardır. Karanfil kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir ama fazlası aşırı düşürebilir. Bazı kişilerde alerjiyi tetikleyebilir. Abartı derecede yenirse epilepsi olma riski bile vardır. Fazla karanfil tüketenler dikkatli olmalıdır.

İçeriğimizde ve Karanfil Karanfilin zararları Aşırı karanfil tüketimi Karanfil yiyenler Karanfilin etkileri konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Karanfilin
Karanfilin Hiç Bilmediğiniz Zararları! Aşırı Karanfil Yiyenlere Neler Olur?

Karanfilin Sağlığa Olan Zararları Nelerdir?

Karanfili haddinden fazla tüketirseniz bağırsaklarınızda kanamaya yol açabilir, nefes almada, solunumda güçlük çekilebilir, cıvık dışkılamaya neden olabilir, kişi nöbet geçirebilir, karın – mide de yoğun sancılar, bulantı, istifraya neden olabilir. Çok ileri safhalarda karaciğer – böbrek yetmezliği gibi geri dönüşü zor hastalıkları da tetikleyebilir.

Alerjiye Sebep Olabilir

Karanfille ilgili yapılan bilimsel çalışmalar gösterdi ki, gereğinden çok tüketilen karanfil, ojenol ihtiva ettiği için alerjiye yol açabilir. Cildin bazı bölgelerinde kızarma, kurdeşen dökme, vücutta şişlik, yutkunmada güçlük gibi alerjiler görülebilir. Anafilaksi bile tespit edilmiştir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürücü Etkisi Vardır

Kan şekeri yüksek olanlara karanfil iyi gelse de düşük olanların yemesi sakıncalıdır. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, karanfil kandaki glikozu düşürür ve hipoglisemi rahatsızlığı olanlar için hayati risk taşıyabilir.

Nöbet Yani Epilepsiye Yol Açabilir

Karanfil tüketiminde beyne giden elektriklenmede dengesizlik meydana gelir. Aşırı karanfil yiyenlerde epilepsi, nöbet gibi büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kanama Riski Artar

Karanfilin hiç bilmediğiniz zararları arasında kan inceltme özelliği vardır. Bu durumda da kanama oluşma ihtimali yükselir. Eugenel maddesi kanın pıhtılaşma hızını keser ve kanı inceltir. Eğer hemofili rahatsızlığınız varsa karanfil yememeniz gerekir. Ayrıca Doktoru kan sulandırıcı hap reçete eden kişiler de fazla tüketmemelidir. Herhangi bir hastalıktan dolayı cerrahi operasyon geçirecek kişilerin de karanfil yemeye ara vermesi gerekmektedir. Kan inceltici özelliği yüzünden kanamaya neden olabilir.

Karanfil Zehirlenmeye Neden Olabilir

Karanfil zehirlenmesi nadir duyulsa da böyle bir ihtimal vardır ve belirtileri de; bulantı, istifra, nefes almada zorluk çekme, boğazlarda acıma, sıvı dengesinin bozulması, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarıdır.

Solunum Rahatsızlıklarına Yola Açabilir

Karanfil, özellikle soğan ve sarımsak yiyen kişilerin tükettiği, çayı aromalı sevenlerin yediği bir baharat türüdür. Bazı tütün ürünleri karanfil içerir, bilimsel çalışmalar bu tür ürünlerin normal sigaralara nazaran daha çok zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Sigara içinde bulunan zararlı maddeler karanfille yoğunlaşmaya başlar ve yan etkilerini artırır.

Ağızda ve Dişte Hassasiyet Oluşabilir

Birçok uzman, aşırı karanfil yiyenlerin veya daha yoğun olan yağını tüketenlerin ağızda, dişte yaraların oluştuğunu ortaya koymuştur. Ağzımız güzel koksun diye tükettiğimiz karanfili çok abartmamak gerekir.

Karanfil Başka Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

Karanfil çok tüketildiğinde yukarıdaki zararlara neden olur ama ayrıca şu sağlık problemleri de görülebilir:

  • Ağız çevresi ve içinde yaralanmalar
  • Midede bir sıcaklık hissetme
  • Boğazda bir şey varmış gibi bir his ve ağrı
  • İstifra yani kusma
  • Solunumda güçlük çekme
  • Baş dönmesi de karanfilin diğer yan etkileri arasındadır. O yüzden tüketimi abartmamak gerekir.

Q5kG23fO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir