Kandil Günü Oruç Tutmak Sevap Mı? Kandil Orucu Ne Zaman Tutulur?

Kandil gibi fazileti çok olan özel günlerde nafile orucu tutmak her Müslüman için kaçırılmayacak bir fırsattır. Çok daha fazla sevap işlemek, Salih amellerini arttırmak ve Allah’a yönelmek isteyenler için nafile orucu tutmak son derece önemlidir. Ki nafile orucunu kandilde tutmak burada biraz daha fazlasını kazanmanıza yol açıyor. Kandil günü orucu ile ilgili en merak edilen noktalardan birisi ise kandilde oruç tutmanın ne kadar sevap olduğudur.

Aynı şekilde kandil orucu hangi gün tutulmalı gibi sorulara da sık sık denk geliyoruz. Bu konulara açıklık getiren kişi ise ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş oluyor. Kandillerde Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet etmek, O’nun affına sığınmak, O’ndan medet ummak kadar güzel bir şey yok. Kandilde de nafile orucu tutmanın faziletleri saymakla bitmez. Burada doğru bir biçimde ibadetimizi yapmak, sadakamızı ve Salih amelimizi arttırmak ve aynı zamanda Allah’ın rızasını kazanmak en büyük amaçlarımız arasındadır. 

Kandil Orucu Hangi Gün Tutulmalıdır?

Özellikle kandil günlerinin faziletini bizler için bir kurtarıcı olarak nitelendiren hadisler vardır. Çünkü böylesi günlerde yapılan ibadetler çok daha fazlasını elde etmemizi sağlar. Daha fazla sevap işlememize vesile olur ve Allah’ın bizi affetmesi için Salih ameller elde etmemize olanak tanır. Nafile oruçlarla ilgili en önemli tanım ‘’Her kim ki Allah uğruna bir gün oruç tutarsa ateşlerle onun arasına semadan arza varan bir hendek açılır’’ buyrulmaktadır.

Oruç ibadeti hali hazırda en kutsal ibadetlerden birisi iken nafile orucu tutup bunu Kandil gecesine yansıtmak gerçekten bir Müslüman için yapılabilecek en iyi şeydir. Eğer kandil günü mü yoksa bir sonraki gün mü oruç tutacağınızı merak ediyorsanız bununla alakalı olarak peygamber efendimizin hadis-i şerifini rehber olarak alabilirsiniz. ‘’Kandil gecesinin sonraki gündüzü oruçlu olun’’ diyen peygamber efendimiz aynı zamanda kandilde namaz kılmanın faziletlerini de benzer bir deyişle sürdürmüştür.

Kandil geceleri namaz kılın, gündüzlerinde ise oruçlu olun buyurarak Berat kandili hakkında hadisini bildirmiştir. Mustafa Karataş bunu destekleyerek kandil gecesi namaz ve dualarla ibadetimizi tamamlamalı, bir sonraki günü oruçlu olacak şekilde de kendimizi ayarlamalıyız diyor. Aynı zamanda diğer nafile oruçlarda Perşembe ve Pazartesiye denk geldiğinde kandil öncesi tutulması gerektiğini ifade ediyor. Yani öncesine denk gelmesi durumunda kandilden sonraki gün oruçlu olmaya gerek kalmıyor.

Nafile namazları da çok faziletli bir ibadet olarak gören dinimiz bu aşamada buna da yönelimi güçlendiriyor. Teheccüt namazına kalkmak, evvabin namazı kılmak, kuşluk namazı ve hatta kandil gecelerinde edeceğimiz dualarla bu kutlu günleri geçirmeliyiz. Bu sayede faziletlerini daha iyi kavramamız mümkün olacaktır. ‘’Her kim ki Allah’ı dilinden düşürmez, her zorlukta ona sığınır ve yol göstermesini isterse Allah o kulunun yanındadır’’ buyruluyor. Hiçbir zaman ettiğimiz duaların ne zaman kabul olacağıyla ilgili bilgiye erişemeyiz. Bu evliyalar, peygamberler ve hatta melekler için bile geçerli bir vasıf değildir. Yalnızca Allah dualarımızın kabulünden mesuldür. Ancak şüphe yok ki kandil geceleri edeceğimiz dualar kabul olmaya çok daha yakındır.

62715