Şaban Ayında Hangi İbadetler Yapılır? Şaban Ayının Faziletleri

Şaban ayı mübarek üç ayların ikinci ayı olarak Müslüman aleminin coşkuyla beklediği bir aydır. Özellikle peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV)’in büyük bir kısmını veya tamamını oruçlu olarak geçirdiği bu ay rivayetlere, hadis-i şeriflere baktığımızda içimizi huzurla dolduruyor. Üç ayların ilk ayı olan Recep ayı için Allah’ın ayı tanımı kullanılır. Şaban ayı ise üç ayların ikincisi olarak Hz. Muhammed (SAV)’in ayıdır. On bir ayın sultanı ise peygamber efendimiz (SAV)’in ümmetinin ayı olarak tanımlanır.

Üç aylar arasında ikinci ayı olması ve Ramazan ayının ardından en faziletli ay olarak anılması Şaban ayını daha da özel kılıyor. Bilhassa Salih amellerini önemseyen, amellerini hep sağ tarafından almak isteyenler için inanılmaz bir huzur kapısıdır. İbadetlerin çok daha fazla sevaba dönüştüğü, Allah(c.c)’ün cömertliğinin en yüksek olduğu dönemler arasındadır.

Yine Ramazan-ı şerife ulaşmak üzere geçen zamanda bir sonraki ayın Ramazan olması da Şaban ayını daha da mukaddes kılmaktadır. Rivayete göre Hz. Enes bir gün peygamber efendimiz (SAV)’e ‘’Ey Muhammed, Ramazan ayından başka hangi ayda oruç tutmanın fazileti vardır’’ diye sorar. Peygamberimiz ise ‘’Eğer ki Ramazan ayının hürmetine Şaban ayında oruç tutarsanız fazileti çoktur’’ der.

Ramazan ayının farz oruç ibadetiyle karışmaması adına üç ayların diğerlerinde tamamen oruçlu olmayı önermeyen peygamberimiz Şaban ayının büyük bir çoğunluğunu oruçlu geçirirdi. Hatta bununla alakalı da Hz. Aişe rivayetlerinde ‘’Resulallah’ın en çok oruç tuttuğunu gördüğüm ay Şaban ayıdır’’ dediği bilinmektedir. Yalnızca oruç değil aynı zamanda okunacak dualar, çekilecek zikirler, kılınacak namazlarla iç huzuru arttırmak, Allah’a yönelmek bu ayda da çok önemlidir.

2022’de Şaban Ayı Ne Zaman?

Her yıl Miladi takvime göre Hicri takvimde olan dini günleri belirleyen Diyanet 2022 yılının dini günlerini de yayınladı. Kullandığımız Miladi takvime göre 2022’de Şaban ayının başlangıcı 4 Mart 2022 oluyor. Aynı zamanda 4 Mart’ın Cuma gününe denk gelmesi bu mukaddes ayın başlangıcını çok daha ecri yüksek bir hale getiriyor. Yine Şaban ayının en önemli günlerinden birisi olan ve tam ortasına 15.gününün gecesine denk gelmesiyle bilinen Berat Kandili 17 Mart Perşembe günü kutlanacak.

Şaban Ayının Faziletleri Neler?

Şaban ayının ne kadar faziletli bir ay olduğuyla ilgili ashabını bilgilendiren peygamber efendimiz(SAV) ‘’Şaban ayı o kadar faziletlidir ki Recep ayıyla Ramazan ayının arasında en mühim zamandır. Öyle faziletlidir ki hepimizin amelleri tam bu ay içerisinde Allah(c.c)’ye arz edilir. O yüzden ben amellerim arz edilirken oruçlu olmayı yeğlerim’’ buyuruyor.

Tabii ki oruç tutmak Şaban ayında Salih amellerimizin Allah(c.c)’ye arz edilirken bize büyük bir sevap kazandıracağı aşikâr. Ramazan ayı hariç tutulduğunda Hz. Aişe’nin dediği gibi peygamber efendimiz(SAV) hiçbir ayda bu kadar oruçlu olmamıştır. Peygamberimizin bununla alakalı olarak da ‘’Her kim ki amel işlemekten bıkmazsa, Allah ona mükafatını vermekten asla bıkmaz. O’nun nazarında en değerli ameller az da olsa düzenli bir biçimde işlenen amellerdir’’ buyuruyor.

Buna istinaden Şaban ayı gelir gelmez tüm ibadetleri ardı ardına yapmaktan ziyade, bunları belirli aralıklarla, düzen dahilinde ve aksatmadan yapmanın faziletinden söz edilebilir. Hatta bu ibadet etme biçimini Şaban ayına has değil tüm hayatınız için de uygulayabilirsiniz.

Şaban Ayı Duası

Şaban ayı duası ay boyunca dilinizden düşürmemeniz gereken dualar arasında yer alıyor. Manasıyla da etkileyici olan Şaban ayı duası aynı zamanda zikir olarak da bazı kaynaklarda yer alıyor.

Şaban Ayı Duası Arapça Latince Okunuşu

”Allâhümme bârik lenâ fî Şa‘bân ve belliğnâ Ramazâne vahtim lenâ bil-îmâni ve yessir lenâ bi’l- Kur’ân.”

Şaban Ayı Duası Türkçe Anlamı

‘’Allah’ım sen bize Şaban ayını bereketli eyle. Bize Ramazan-ı şerife ulaşmayı nasip et. Tüm hayatımızı iman dolu geçirelim ve Kuran-ı Kerim ile beraber bunu bizim için kolay kıl ya rabbim’’

Şaban Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Şaban ayında namaz kılmak için iki gün çok önemlidir. Bunlar Şaban ayının ilk günü ile 27.günü olarak ön plana çıkar. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) bizzat hadis-i şerif olarak Şaban ayında nasıl namaz kılınacağını ümmetine duyurmuştur.

Peygamberimiz (SAV) ‘’Şaban ayının ilk gecesi olduğu vakit birinci rekatı Fatiha ve 5 İhlas okuyarak toplamda 12 rekat namaz kılarsa onun sevabı 12 bin şehit sevabıdır. Tüm hataları annesinden doğduğu gün olduğu kadar kalır. 12 yıllık ibadete denk gelen sevap ona yazılır. Üstelik 80 gün boyunca hiçbir günah ve hata onun boynuna değildir’’ buyurmuştur.

Dolayısıyla Şaban ayının 1.gününde kılınan namazda 1 kez Fatiha suresi, 5 kez İhlas suresi okunarak toplamda 12 rekat namaz kılınması gerekmektedir.

Şaban ayının 27.günü ise akşam namazının ardından, yatsı namazından önce şükür namazı olarak kılınması gereken bir namaz vardır. Namaz yalnızca 2 rekat kılınır ve aynı zamanda bir tane zammı sure okunarak kılınmaktadır. Namaza başlamadan evvel ‘’Ey Allah’ım Resulallah efendimiz ile beraber bizi ayın sonuna kadar ulaştırdın. Ramazan ayını bana ve peygamber efendimize şefi ve şahid eyleyecek olan sensin. Allahu Ekber’’ denilerek niyet edilmelidir.

Ayrıca Şaban ayının 27.günü kılınacak 2 rekatlık şükür namazının ardından 70 defa ‘’ Estağfirullâhe’l-azıym. Ve etûbü ileyk’’ denilerek namaz bitirilmelidir.

Edeceğiniz 70 zikrin ardından 100 kez de “Allâhümme salli alâ rûhi Muhammedin fil-ervâh. Ve salli alâ cesedi Muhammedin fil-ecsâd. Ve salli alâ kabri Muhammedin fil-kubûr” demeniz kıldığınız şükür namazının ecrini kat ve kat arttıracaktır. Namazı bitirip ‘’Ey Allah’ım yalnızca senin huzuruna, senin sırrı eheddiyetine iltica derim’’ diyebilirsiniz.

Şaban Ayında Oruç Tutulması Gereken Günler

Şaban ayı özellikle peygamber efendimiz(SAV)’in Ramazan ayı dışında en çok oruç tuttuğu ay olmasından mütevellit hepimizin oruç ibadetini yapmak için tercih ettiği bir kutsal aya dönüşüyor. Üç ayların faziletini en derinden hissetmek için Şaban ayının büyük çoğunluğunu oruç tutmamız yeterli olacaktır. Çünkü peygamberimiz(SAV) ayın 30 gününü de Ramazanmış gibi oruçlu geçirmememiz konusunda bizi uyarmıştır.

Şaban ayında oruçlu geçirilmesinin ecri büyük olan günler şu şekildedir.

  • Şaban ayının ilk günü
  • Şaban ayının ilk Perşembe günü
  • Şaban ayının 13, 14 ve 15.günleri
  • Şaban ayının son Pazartesi günü
  • Şaban ayının son Perşembe günü
  • Şaban ayının son günü

Şaban Ayında Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Üç aylarda Recep ayı Allah’ın, Şaban ayı Hz. Muhammed’in, Ramazan ayı ise efendimizin ümmetinin ayı olarak bilinir. Şaban ayı ile ilgili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘’Şaban ayı bizzat benimdir’’ diyerek bu kabul edişi bize aktarmıştır.

Ayrıca ‘’Şaban ayı herkesi temizleyen bir aydır’’ demiştir. Hz. Hafsa rivayetinde ‘’Resulallah’ı dört ibadeti terk ederken hiç görmedim. Aşura orucunu tutmayı hiç bırakmadı. Zilhicce’nin başlangıcında 10 gün boyunca orucu hiç kesmedi. Her ayın 13, 14 ve 15.günleri oruç tutmaktan asla geri durmadı. Bir de her gün sabah namazına başlamadan önce 2 rekat namaz eda etmekten asla vazgeçmedi’’ buyuruyor.

Şaban Ayında Hangi İbadetler Yapılabilir?

Şaban ayı okuyacağınız duaların, çekeceğiniz zikirlerin, kılacağınız namazların, tutacağınız oruçların Allah(c.c) tarafından koşulsuz kabul olacağı en mukaddes aylar arasında yer alıyor. Bu yüzden ibadet konusunda amellerinizi sürekli kılarak özgür davranmanız gerekiyor. İçinizden geldiği şekilde, samimi ve içten olarak Allah’a yönelmeniz günahlarınızın affı için yeterli olacaktır.

Ayrıca Şaban ayında bazı zikirler önemle tavsiye edilebiliyor.

  • Peygamber efendimiz (SAV)’e salavat getirmek
  • Ya Latif
  • Ya Aziz
  • Ya Rezzak

Ya Latif anlam olarak tüm lütuflarını kullarından esirgemeyen demektir. Ya Aziz ise mutlak güce sahip olan, yenilmez, yenilmeyen anlamlarındadır. Ya Rezzak ise rızkı bol olan, kullarından rızkı esirgemeyen demektir. Ya Latif, Ya Aziz ve Ya Rezzak zikirlerini özellikle Şaban ayının ilk 10 gününde 100 defa olmak üzere çekebilirsiniz. Tabii ki peygamber efendimize de gün içerisinde dilediğiniz kadar selam ve salat getirmeniz mümkün.

56859