Berat Duası Okunuşu ve Anlamı

Berat kandili önemli kutsal günlerin başında gelmektedir. En faziletli kandiller arasındadır. Üç ayların içerisinde yer alan Şaban ayının 15.gününe tekabül eden Berat kandilini ihya etmek ve gerektiği gibi geçirmek isteyenler ise o geceye özel bazı ibadetlerini Allah (c.c) rızası için yapmaya başlarlar. Herkesin bildiği gibi Berat kandilinde 3 kez Yasin-i şerif okumanın fazileti çoktur.

Günahlarından arınmak ve onların bağışlanmasını dilemek isteyen her Müslüman ise Yasin-i şerif okuduktan sonra aynı zamanda Berat duası okumaktadır. Anlamı ve derin manası ile beraber bize ışık tutacak bir duadır. Berat kandilinin yaşandığı geceyi ihya ederken peygamber efendimizin de bu konuyla alakalı hadisi bize yol gösterebilir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hadisinde ‘’Şaban ayının tam yarısı geçtiğinde o gece ibadet ediniz. Gündüzünde oruçlu olup, gecesinde ibadet edeceğiniz bu günün fazileti büyüktür. Allah (c.c) kulları için dünya semasına kadar gelir ve sabah olana dek bağışlanmak isteyeni bağışlar, rızık isteyeni rızıklandırır, derdi olanı musibetlerden kurtarır. Şafak sökene dek şifa ve bereket dağıtır’ buyurmuştur.

Berat Duasının Manası Nedir?

Berat duası özellikle Şaban ayının 15.gecesinde kutlanan Berat kandili için okuyacağınız 3 Yasin-i şerifin ardından okunduğunda fazileti çok daha değerli olur.

Berat Duasının Türkçe Anlamı

Ey Allah’ım, sen ihsanın ve ikramın tek sahibisin. Lutf ve ihsanı bol rabbim, sana ihsan edilmesine gerek yoktur. Sen her şeyi yaratan, her şeyi bilen tek ilahsın. Senden başka ilah yoktur ve sana yönelenlerin yanındasın. Sana sığınan kimse açıkta kalmaz ve onlara eman edersin. Korkarak yaklaşanların emniyetini sağlayacak bir tek sensin. Ya Rabbim, eğer ki beni kötü, düşmüş, rızkı az, mahrum bırakılmış ya da kovulmuş olanlardan birisi olarak Ümmü’l Kitab’a yazdıysan beni bunlardan koru Allah’ım.

 Rızkımı çoğalt, hidayete erdir, beni muvaffak eyleyerek Ümmü’l Kitab’a iyi kulların arasında sok ya rabbim. Sen ki elçin Muhammed(SAV)’e kendi lisanında indirdiğin kitap ile buyurdun ve o söz hakkın ta kendisidir. Sen ki istediğini siler, istediğini yerine koyarsın. Senin en büyük kanıtlarından Şaban’ın 15.gecesinde olan Berat gecesinde farkında olduğum ya da olmadığım tüm musibetlerden beri koru ya rabbim. Benim bilmediğim ama senin her şeyi bildiğin gibi görüp bildiğin tüm kaza ve belalardan beni koru ya rabbim. Sen yücesin ve kerem sana yakışır. Ya Allah’ım, peygamberim başta olmak üzere ashabına, ailesine ve aline salat ve selam olsun.

23673