İtikafa Nasıl Girilir? Faziletleri Nelerdir?

Bir Müslüman için Allah’a yakın olmanın pek çok yolundan birisi olarak itikaf önemli bir seçeneğe dönüşmektedir. Dünyanın sahte renklerine uyanmış, yalnızca ebedi hayatının peşine düşmüş, Allah’a yönelerek yalnızca O’nun rızasını almaya çalışan kullar için itikafa girmek bir peygamber sünnetidir. Peygamber efendimiz (SAV) özellikle Ramazan ayının bereketiyle beraber son 10 gününü itikafa girerek geçirirdi.

Dolayısıyla onun izinden giden ümmeti için de itikafa girmek Allah’a yakın olmayı amaçlayan tüm kullar için bulunmaz bir fırsattır. On bir ayın sultanı olarak nitelendirilen Ramazan ayı geldikten sonra Ramazan-ı şerifi hakkıyla uğurlamak isteyenler peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) gibi itikafa girerek bunu başarabilir.

İtikaf teknik olarak bir ibadet türü olarak yalnızca Allah’a yönelmek ve beklemek olarak nitelendirilebilir. Tıpkı peygamber efendimiz (SAV) tarafından Hira dağında yapıldığı gibi. Ramazan ayının son 10 gününe girildiği vakit peygamberimiz(SAV) itikafa çekilirken aynı zamanda kadınları da çekilirdi ve itikaf süresi boyunca aslında onlarda bu ibadeti yapardı. Hz. Aişe rivayetlerinde tüm geceyi ihya ederek Allah’a yönelen peygamberimizden söz ederken aynı zamanda kadınlarının da bunu yaptığını ve o süreç boyunca da tüm kadınlarından uzak durduğunu ifade ediyor.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) bir hadis-i şerifinde itikaf ibadetinin faziletini anlatmak için ‘’Bir Müslüman başka bir Müslüman’ın derdini çözebilmek için çaba sarf ederse Allah(c.c) onu 10 yıllık itikafta kalmış gibi görür. Bir gece itikafta kalan bir Müslüman’ın ise cehennemle arasında doğudan başlayıp batıya kadar uzanan üç hendek kazılır’’ buyurmuştur. Dolayısıyla bir gece itikafa girip Allah’a yönelmenin bile Salih amelleri olan bir kul için ahiret hayatında önemli bir etkisi olduğunu söylemek gerekiyor.

İtikaf Nedir? Peygamber Sünneti Olan İtikafa Nasıl Girilir?

İtikaf hiçbir şekilde başka bir şeyle ilgilenmeden durmak olarak tanımlanır. Bu ibadet aslında her şeyin yaratıcısı olan ve her şeyi bilen Allah’a yönelmek ve yalnızca onun rızasını kazanmak için yapılmaktadır. İbadetler arasında en faziletlisi olmasının nedeni de budur. Dünyanın tüm geçici heveslerini bir kenara bırakan, hiçbir şeyle meşgul olmayan ve aynı zamanda başka hiçbir şeyle zihnini meşgul etmeyen bir Müslüman yalnızca durup Allah’a yönelir.

İşte bu itikaf ibadetinin tanımıdır. İtikafa girmek tıpkı peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in Hira dağında yaptığı gibidir. Her kim ki dünyevi işlerini bırakıp yalnızca O’na yönelirse peygamberimizin sünnetini uygulamış, hadisinde de olduğu gibi cehennemle arasına mesafe koymuş demektir. Tabii ki itikafa girmenin en önemli şartı tamamıyla içten, samimi ve takva ile yapılmasında saklıdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) gibi itikafa girmek istiyorsanız bunu yaparken en sevdiğiniz uygun elbiselerinizi giymenizde sakınca yoktur. İtikaf süresi boyunca güzel kokularınızı sürünmenizde de bir sakınca yoktur. Aynı zamanda yine peygamber sünneti olan sürme itikafa girecek olan Müslümanlar için önemlidir. Eğer evinizde bulunuyorsa gözlerinize çekerek itikafa girebilirsiniz.

İtikaf Nasıl Yapılır?

İtikaf teorik olarak hiçbir dünyevi işle uğraşmamayı gerekli kılar. Dolayısıyla itikafa girdikten sonra bunlardan arınmak ve tamamıyla Allah’a yönelmek durumundasınız. Elbette ki Allah’a ibadet etmenin en faziletlisi olan itikaf aynı zamanda diğer ibadetlerinizi aksatmanız anlamına gelmiyor. Dua, zikir, namaz, Kuran-ı Kerim okuma gibi ibadetleri sürdürebilirsiniz.

Mescit ya da mescit yerine geçebilecek herhangi bir yerde itikafa girilebilir. İtikaf süresi boyunca dini bilgilerinizi arttıracak kaynaklar okuyabilir, dini sohbetler yapabilir veya bu sohbetlere katılabilirsiniz. İtikafın geçerli sayılabilmesi adına dünyevi konulardan konuşulmaması, dünyevi hiçbir sorunun gündeme getirilmemesi ve yalnızca kalpten Allah’a sığınılması önem arz eder.

Örneğin günümüzde elimizden düşmeyen telefonlar ve tabletler, bir an olsun zihnimizi boş bırakmayan bilgisayarlar ve televizyonlar itikaf için kesinlikle uygun değildir. Zorunlu ihtiyaçlar dışında hiçbir şekilde farklı bir meşgaleniz olmaması gerekir. İtikafa girmeden evvel niyet edilir, mevcut ibadetler yapılmaya devam edilir ve yalnızca zorunlu ihtiyaçlar giderilir. Bunun dışında aklınızda, kalbinizde yalnızca Allah olur.

İtikafı Bozacak Durumlar Nelerdir?

İtikafa girmenin şartlarını bilmek ve buna uygun davranmak peygamber sünnetini yerine getirmenin en önemli koşuludur. Özellikle bunları yerine getirmemek itikafı bozan durumlar arasında değerlendirilir.

Niyet Etmek

Kişinin itikafa girmeden evvel niyet etmesi gerekir. ‘’Allah’ım yalnızca senin rızan için burada itikafa girmeye niyet ettim’’ diyerek niyetinizi yapabilirsiniz. Niyet etmek çoğu Müslüman tarafından sessiz bir biçimde kalpten dilenerek yapılabilir. Fakat itikaf öncesinde kalbinizden geçeni dilinizle de sesli bir biçimde söyleyerek niyet etmek daha faziletli olacaktır.

İtikafa Girilen Mescit

Erkeklerin itikafa girmek için seçtikleri mekânın mescit ya da mescit özelliği taşıyan bir konum olması gerekiyor. Ancak mescit aktif olarak namaz kılınan bir yerse, orada itikafa girilmesi aykırı durumlar arasında görülür.

Oruç Tutmak

Eğer ki vacip itikafa girmek için hazırlanıyorsanız bunun için oruç tutmanız şarttır. Oruç tutmadan vacip itikafa girmek aykırı durumlar arasındadır.

Regl ve Nifas Durumu

İtikafa giren bir kişinin cünüplüğü buna engel olmayacaktır. Aynı zamanda itikafa giren bir kişinin uykusunda ihtilam olması durumu da itikafı bozmaz.

Aynı zamanda itikafı bozan bir diğer durumu da peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) itikaftan çıkış aşaması için buyuruyor. Hadis-i şerifinde ‘’İtikafa giren her kimse cenaze namazı olsa dahi itikafa girdiği mescidi terk edemez. Eğer ki zorla çıkarıldıysa başka bir mescide veya camiye gitmesi gerekir. Eğer ki canına kast varsa, malından endişe duyuyorsa yine başka bir mescide veya camiye gitmek için itikaftan çıkabilir. Aksi takdirde itikafı bozulur’’ buyuruyor.

İtikaf süresi boyunca hiçbir şekilde cinsel münasebete izin verilmez. Bakara 2/187.ayete bakıldığında da ‘’Bir mescide girip itikafa çekilirseniz o vakit kadınlarınızdan uzak durunuz’’ buyruluyor. Aynı zamanda cinsel anlamda temas, öpmek ve benzeri hareketlerin tümü yasaklanmıştır. İtikaf süresi boyunca hiçbir şekilde bu tarz ilişkilere onay verilmez.

İtikafı bozan durumlar arasında aynı zamanda bilincini kaybetmek, bayılmak, herhangi bir geçerli sebep yok iken mescidi terk etmek bulunuyor. Şafi mezhebinde cenaze ve hasta durumlarında dahi mescidi terk etmek itikafın bozulmasına sebep oluyor.

İtikafın Çeşitleri Neler?

İtikaf türleri farklı kurallara göre benimsenmiş olup temelde aynı ibadet yapısına sahiptir.

Sünnet İtikaf

Sünnet itikaf bizzat peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından yapılmış ve ümmetine sünnet edilmiş olan ibadettir. Hz. Aişe tarafından rivayet edilene göre orucun ilk kez Müslümanlar için farz kılınmasının ardından peygamberimiz (SAV) itikafa başlamıştır. Her Ramazan ayının son 10 gününü itikafa girerek geçirmiştir. Öyle ki bu süreç ölene kadar devam etmiştir. Bu yüzden tüm Müslümanlar için sünnet ibadetler arasında yer alır.

Vacip İtikaf

Yalnızca bir gün süren bir itikaf şeklidir. Adak içindir. İtikafa girecek olan kişi bir gününü itikaf için gireceği mescidin içerisinde geçirir. Aynı zamanda vacip itikaf için en önemli kriter kişinin gündüzünü oruçlu geçirmesidir. Eğer ki oruç tutulmuyorsa vacip itikaf geçersiz sayılır.

Müstehap İtikaf

Müstehap itikaf ise herhangi bir zamanı ve özel durumu olmadan yapılan tüm diğer itikafları kapsar. Kişi herhangi bir zaman diliminde, oruç tutma zorunluluğu ve itikaftan çıkmak için herhangi bir temel süresi olmadan itikafa girebilir. Dolayısıyla mescide girip itikafa başlayıp itikafı dilediği zamanda da bitirebilir. Niyet müstehap itikaf için en önemli şartların başında gelir ve her Müslüman uygulayabilir.

26055