Kalp Krizini Önceden Tahmin Edin! Bu Belirtilere Dikkat!

Kalp Krizini Önceden Tahmin Edin! Bu Belirtilere Dikkat! Ülkemizde yılda ortalama 200 bin kişinin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği biliyor muydunuz? Peki kalp krizi “geliyorum“ diyor mu?

Kalp krizi belirtilerinin, yaklaşık olarak 1 ay öncesinde ortaya çıkarak kendini gösterdiği yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilmiş durumda. Önemli olan kriz geçirmeden önce gereken tedbirleri alabilmek ve risk altında olan grupta olup olmadığınızı bilmektir.

Özellikle bu alanda yürütülen araştırmalar ve bireyleri kalp krizi konusunda bilinçlendirme çalışmaları, uzunca bir süredir devam ediyor. Kalp krizi belirtilerini bilmeniz durumunda, vücudunuzun sinyallerini anlayabiliyor ve gerekli kontrolleri yaptırmanıza, hatta kalp krizinin önüne geçmenize yardımcı oluyor.

Kalp Krizini Gösteren En Önemli Belirtiler

Kalp Krizini Gösteren En Önemli Belirtiler

  • Yorgunluk ve Halsizlik: Şehir hayatının yoğun temposuna ayak uydurmaya çalışırken, gün içinde birçoğumuz yorgunluk hissedebiliyoruz. Sabah erken kalkmak, iş hayatındaki stres, eve yetiş, çocuğa yetiş derken kendimizi yoğun ve bir o kadar stresli olaylar içerisinde bulabiliyoruz. Ancak yaşam şartlarımıza göre bu durum son derece normal. Burada bahsetmek istediğimiz basit bir eylemde dahi kendinizi yorgun hissetmenizdir.

Örneğin; mahallenizde bulunan bir fırına kadar giderken ya da iş yerinde mola verdiğinizde dinlenme alanına giderken bile kendinizi yorgun hissediyorsanız, bunun normal bir şey olmadığını bilmeniz gerekiyor. Basit eylemler bile sizi fazlasıyla yoruyorsa, gün içerisinde nefes alışınız da artma hissediyorsanız kalp krizi riski taşıyor olabilirsiniz. Doktorunuza giderek EKG çekmesini talep edebilirsiniz.

  • Göğüste Ağrı: Kalp krizinin en bilindik ve en sık görülen belirtileri arasında göğüs ağrısı şikayetleri bulunuyor. Bazen ağrı, bazen de sıkışma gibi göğüs problemleriniz son zamanlarda artış gösterdiyse kendinize dikkat etmeniz gerekiyor. Sol koltuk altı en belirgin nokta olarak tarif edebileceğimiz, zaman zaman kolunuza geçen bu ağrı bir kriz sinyali olabilir.

Genel olarak 15 dakika kadar yoğun bir şekilde hissettiğiniz bu göğüs ağrısının yanı sıra bazı dönemlerde; sırtınızda, ensenizde, çenenizde, boğazınızda ya da karnınızda anı aynı ağrıyı, aynı sürelerde hissediyorsanız bunu bir uyarı almanızda yarar var. Söz ettiğimiz şekilde ve sürelerde ağrı yaşıyorsanız, yine uzman bir kişi görüşüp kalp sağlığınızı kontrol ettirmeniz gerektiğini hatırlatalım.

  • Baş Dönmesi ve Soğuk Ter: Dikkate alınması gereken ve sıkça rastlanan bir diğer kalp krizi belirtisi ise baş dönmesi, soğuk ter şeklinde meydana geliyor. Durduk yere sebepsiz soğuk  sırtınızdan boşanıyorsa ve normale oranla daha fazla terlediğinizi fark ettiyseniz kendinizi kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Vücudunuzda ortaya çıkan değişimleri takip etmeli ve gerek duymanız halinde kalp kontrollerinizi yaptırmalısınız. Baş dönmeleriniz son günlerde sıklaştıysa ve zamansız soğuk terlemeler yaşıyorsanız, beyninize yeterince kan gitmediğini bilmelisiniz. Bu durum kalp krizinin en çok görünen belirtileri arasında olduğundan sağlığınızın üzerine düşmelisiniz.

kalp krizi belirtileri
  • Nabızda Değişkenlik: Nabız, kadın ve erkek bireylere göre farklılık gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak bilinen kalp atış hızları dakika başına ne kadar olması gerektiği, yetkili kişilerce belirlenmiştir. Gün içerisinde nabzınızın sürekli değiştiğini hissediyorsanız, kalp krizi riski taşıyor olabilirsiniz.

Sağlıklı bir bireyin nabzı, 1-2 dakika gibi kısa sürelerde değişiklik gösterebiliyor. Ancak bu kısa süre sonrasında normale dönmesi gerekiyor. Aksi halde bu durum baş dönmelerine ve daha yorgun hissetmenize neden olabiliyor. Kendinizde uzun süren bir nabız değişkenliği hissetmeye başladıysanız, durumu gözlemleyin. Eğer bu sorun birkaç günden fazla devam ediyorsa, hemen doktorunuza başvurmanız gerekiyor olduğunu bilmelisiniz.

  • Saç Dökülmesi: Daha önce duymamış olabilirsiniz ancak ABC News’in yürüttüğü çalışmalar sonrasında özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde tespit edilen saç dökülmesi, yeni dönem kalp krizi belirtileri arasında bulunuyor.

Sağlıksız kan dolaşımı nedeniyle meydana gelen ve krizin en erken belirtisi olarak tanımlanan saç dökülmesinin, kadınlarda da aynı anlama geldiğini belirtelim. Son zamanlarda diğer bahsettiğimiz belirtilerin yanında saçlarınızda dökülmeye başladıysa, oluşabilecek herhangi bir kalp rahatsızlığına karşı önlemlerinizi almalı ve doktorunuz ile kısa zaman içerisinde görüşmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap