Kalp Krizi Geçirmeyi Önlemenin En Kolay Yolu Nedir?

Kalp Krizi Geçirmeyi Önlemenin En Kolay Yolu Nedir? Kalp krizi pek çok farklı kişide, farklı sebeplerden dolayı rastlanabilecek rahatsızlıklardan bir tanesidir. Tetikleyici etkiler de olabilir, genlerden gelen bir hastalık da bu sıkıntının riskini artırabilir. Riskleri önceden anlamak, önlem almak ya da kalp krizi geçirince ne yapılır ya da kalp krizi geçirmeyi önlemenin en kolay yolu nedir gibi soruları anımsamak, hayati önem taşımaktadır. Bu konuya dair çok önemli bilgileri İgrus sitesinde okuyabilirsiniz.

Kalp Krizi Nedir?

Kalbi besleyen atardamarların, aniden tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi nedir sorusunun cevabı; kalp kasının yeterince oksijen alamaması sonucunda kalp dokusunun hasara uğramasıdır.

Sonuçlarının ağır olabildiği bu rahatsızlık, beklenmedik bir anda gerçekleşebilir ya da kendini daha öncesinde farklı şekillerde de gösterebilir. Spazm gibi göstergeler ile kalp krizine giden yolda, hastaya bazı haberler verilebilir. Dikkatli olunması ve tedavisinin anında yapılması gereken bir rahatsızlıktır.

Eğer zamanında bir müdahale olmazsa kalbin pompalama gücünü etkiler ve kalp yetmezliğine doğru giden bir rahatsızlık halini alır. Bu yüzden kalp krizi konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Kalp krizi geçirmenin en kolay yolu nedir sorusunacevap arıyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bazen aniden giren sancı şeklinde olabiliyor iken bazen de daha yavaş bir şekilde ilerler ve kendini pek fark ettirmez. Ancak genel olarak kalp krizini, hastaya haber veren belirtileri kalp krizi geçirmenin en kolay yolu nedir sorusu çerçevesinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Göğüs Ağrısı: Kalp krizinin en bilinen belirtisidir. Özellikle sıkışma şeklinde kendini belli edebilir. Belirttiğimiz gibi yavaştan ya da bir anda da bu ağrı hissedebilir. Özellikle göğsün orta kısmında bir ağrı olur. Gidip gelen bir ağrı şeklindedir ve birkaç dakika boyunca da devam eder. Sonrasında kalpte başlayan bu ağrı; kollara, boyuna ve çeneye doğru da gider. Daha şiddetli bir şekilde kendini göstermeye devam eder.
 • Nefes Darlığı: En bilinen belirti göğüs ağrısı olsa da onu takip eden belirti de nefes darlığıdır. Bu da oldukça hastayı yorucu bir etkiye sahiptir.
 • Bu iki önemli kalp krizi belirtisi dışında terleme, bulantı ve kusma gibi şikayetler de olabilir.
Kalp Krizi Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kalp Krizi Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kalp krizi geçirmenin en kolay yolu nedir  sorusunu cevapladıktan sonra kalp krizi tanı ve tedavi yöntemleri oldukça dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasındadır. Çünkü sonucunun kötü olabileceği bu rahatsızlık, büyük sorunlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek ve kişinin sağlığını maksimum iyiye çıkartmak oldukça önemlidir.

Erken tanısı konulan ve tedavisi yapılan kalp krizlerinin etkileri de ciddi oranda bir azalmadan bahsedilebilir. Bunun için de bir uzman hekim tarafından hastanın şikayetleri dinlenir ve EKG sonuçlarına bakılabilir. Bu sayede yorumu yapılan hastalığa ilişkin tedavi yöntemi de belirlenebilir.

Tedavi yöntemi olarak ise şunlar sıralanabilir;

 • Kanın pıhtılaşmasını engellemek için aspirin tedavisi uygulanır.
 • Nitrogliserin tedavisi yapılır. Bunun sebebi kan akımını iyileştirmek ve göğüs ağrılarını azaltmaktır.
 • Oksijen tedavisi de uygulanan diğer yöntemler arasındadır.
Kalp Krizi Korunma Yolları Nelerdir?

Kalp Krizi Korunma Yolları Nelerdir?

Kalp krizi korunma yolları nelerdir derseniz bu yollar genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Gürültüden ve hava kirliliğinden uzak olan, daha iyi bir yaşam alanında yaşamak.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek.
 • Hareket etmek, yürüyüş ya da spor yapmak.
 • Stresten uzak durmak.
 • Bel ölçülerine dikkat etmek.
 • Alkol ve sigara tüketimini bırakmak.
 • Rutin kontrolleri aksatmamak.
 • Uyku düzenine dikkat etmek.

Genel hayat düzeninde dikkat edilmesi gereken pek çok detayı kapsayan, bu korunma yolları kişiyi kalp krizinin etkilerinden yüksek seviyede korur.

Kalp Krizinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizinin ilk belirtisi nelerdir sorusunda en şiddetli belirti göğüs ağrısıdır. Şiddetli ya da yavaş bir şekilde başlayan bu ağrı kendini hissettirdikten sonra, vücudun farklı yerlerinde uyuşmalar ve ağrılara dönüşebilir. Kalp krizini, hastaya hatırlatan ilk ve en önemli belirti göğüs ağrısı ve sıkışmasıdır. Hafif ya da yüksek dereceli olabilir.

Kalp Krizini Geçiren Bir İnsan Ne Hisseder?

Kalp Krizini Geçiren Bir İnsan Ne Hisseder?

Kalp krizi geçiren bir insan ne hisseder diyorsanızoldukça yorgunluk odaklıdır. Vücudu yoran bir rahatsızlık olması sebebi ile kalp krizi sonrasında kişi kendini aşırı yorgun ve bitkin hisseder. Vücut, direnmek için gösterdiği çabanın ardından yorgun düşecektir. Bu yüzden de aynı kişinin hissi de dinlenmek isteyecek gibidir. Bu rahatsızlığın ardından, özellikle dinlenilmesi önemlidir. Yorulan bir kalbi, daha fazlasına zorlamamak en etkili tedaviler arasında yer alır.

Kalp Krizi Geçiren Biri Tekrar Geçirir Mi?

Kalp krizi geçiren biri tekrar geçirir mi  tarzındaki sorular oldukça sıklıkla aratılır. Bu sorunun cevabı ise evet olacaktır. Çünkü bir kez geçirilince, atlatılan bir hastalık değildir. Bu yüzden de tekrarlama riski vardır. Nedenleri ya da genel sağlık durumu, bu krizi tetikleyen unsurlar arasında yer alır.

Nasıl Müdahale Edilir?

Kalp Krizi Geçiren Birine Nasıl Müdahale Edilir?

Kalp krizi geçiren birine nasıl müdahale edilir diyorsanız, işinde uzman biri tarafından olmalıdır. Çünkü aksi bir harekette oldukça sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkabilir. Öncelikle hemen 112 aranmalıdır. 112 gelene kadar ise ortamdaki oksijen arttırılmalıdır. Aspirin bir bardak su ile içirilebilir. Buna ek olarak kalp krizi geçiren birinin kuvvetli bir şekilde öksürmesi istenmelidir. Bu sayede kalp damarındaki akım artar ve ritim normale dönebilir. Oturarak ya da yatarak yardım beklenmelidir. Ayakta bir bekleme yapılmamalıdır.

Kalp krizi oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Öncesinde ve sonrasında pek çok detayına sahip olmak da diğer mühim başlıklardandır.

57114