Göğüs Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir, Çözümleri?

Vücudumuzun bize alarm verme yöntemleri vardır. Göğüs ağrısı da bunlardan biridir. Kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Göğüs ağrısı neden olur sorusu önemlidir. Fazla önemsenmeyen bu durum, basit ve zararsız olabileceği gibi, ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Yazımızda ve Göğüs Ağrısı Göğüs Ağrısı Nedenleri Göğüs Ağrısı Belirtileri Göğüs Ağrısı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Göğüs ağrısıyla karşılaşıldığında ilk akla gelen durum kalp krizi olsa da hastanelere bu şikayetle yapılan başvuruların %13’ünün kalp ile ilgili sorunu olduğu görülür.

Göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevapları arasında, stres, akciğer sorunları, yemek borusu ile ilgili sıkıntılar bulunmaktadır. Ayrıca  kalp hastalıkları, hazımsızlık, reflü, kist, meme iltihabı ve kas sıkışması gibi durumlar sayılabilir. 

Göğüs Ağrısı Neden Olur

Göğüs Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrıları yaşayan insanlar bu durumu, göğüste basınç, yanma ve gerginlik olarak yansıtır. Göğüs ağrısı yaşayanlarda sırtta, omuz ve boyunda, hatta kollarda da görülen ağılar meydana gelir. 

Tabi ki sadece bunlarla sınırlı değildir. Göğüs ağrısının belirtileri nelerdir, şöyle sıralanabilir:

Kalbe bağlı olarak da nefes darlığı, baş dönmesi, yorgunluk, soğuk ter dökme, bulantı ve kusma şeklinde görülür. 

Bu ağrılar birkaç dakikadan fazla sürebilir. Aralıklarla tekrarlanan bir şekilde, şiddeti değişen ve herhangi bir aktiviteyle daha kötü hale gelen özelliklerdedir.

Göğüs Ağrısına Sebep Olan Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir?

Göğüs Ağrısına Sebep Olan Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığımız için doktora gittiğimizde, muayene ve tetkikler yapılacağından şüphemiz yoktur. Teşhis için bunlar önemlidir. Göğüs ağrısı gibi altında hangi hastalığın yttığı anlaşılması için de elbette birtakım işlemler yapılmalıdır. Bu bağlamda, göğüs ağrısına sebep olan hastalıklar nasıl teşhis edilir?

Öncelikle, doktor muayene esnasında hastanın geçmişi hakkında bilgiler edinir. Gerekli bilgilere erişmek için birçok soru sorar. Daha sonra yapılması gereken birtakım testler ister. Bu testlerin başında kan testi gelir. Kan testleriyle kalpteki enzim ve proteinlerin kandaki seviyeleri kontrol edilir.

Bir diğer test akciğer grafisidir. Akciğer grafisine bakılarak hem akciğerlerin durumu hem de de kalp ve damarların büyüklüğüne bakılır.

Bilgisayarlı tomografisine bakılarak gerekli kontroller sağlanır.

Elektrokardiyogram testi bilinen adıyla EKG ile göğse takılan elektrotların kalp kaslarının gerekli uyarıyı alıp almaması incelenir. Ekg ile kalp krizi tespiti yapılır.

Elbette tüm bunlar doktorunuzun gerek görmesi ve muayene ile belirlenmesi ile gerçekleşir.

Göğüs Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs ağrıları, akciğer kaynaklı olabildiği gibi, kalp ile de ilgilidir. Sindirim sistemi ile de ilgili olabilir. Ayrıca, kas ve kemiklerden kaynaklı olduğu da görülür. Peki, nedir bu göğüs ağrısı çeşitleri?

Akciğer kaynaklı göğüs ağrılarında, akciğer zarı iltihabı, pnömani (zatürre), viral bronşit gibi hastalıklar karşımıza çıkar. Kalp kaynaklı göğüs ağrılarında, kalp krizi, miyokardit ve perikardit gibi hastalıkların olduğu görülür. Sindirim sistemi ile ilgili göğüs ağrılarında, reflü, safra kesesi ve yemek borusu sıkıntıları, pankreas iltihabı gibi hastalıklardan ortaya çıkar. Kas ve kemik ile ilgili göğüs ağrılarında, kostokondrit (kıkırdak iltihaplanması), kaburgalarda yaralanma gibi durumlardan kaynaklı olduğu görülür.

Belli bir yaşın üstünde olan kişiler göğüs ağrısını önemsemelidir. Özellikle 45 yaş üstü erkekler ve 55 yaş üstü kadınlar, göğüs ağrısı yaşadığında doktora başvurmalıdır. Bu yaşlarda kalp krizi olma olasılığı daha yüksektir.

Hipertansiyona sahip, stres yüklü kişiler, erken menopoz durumunda olanlar, sigara içenler, kilo problemi olanlar ve ailesinde buna bağlı hastalıkları olanlar, bu durumu daha çok önemsemeli ve dikkat etmelidir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Gebelikte bu durum hamileleri endişelendirse de genel olarak zararsızdır. Gebeliğin ilk zamanlarında göğüs ağrıları görülür. 

Hamilelikte görülen göğüs ağrısı, memelerdeki hormonal değişimlerden olmaktadır. Meme yapısındaki değişimler, büyüme ve göğüslerdeki sızıntıların oluşturduğu ağrıdır.

Göğüste Ağrısı Hissedersek Ne Yapmalıyız?

Göğüste Ağrısı Hissedersek Ne Yapmalıyız?

Göğüs ağrısı hissedersek ne yapmalıyız sorusunun cevabını kısaca anlatalım:

Bu ağrıyı aniden ve şiddetli miktarda yaşıyorsak, kalp krizi riski olduğundan yürüyorsak yürümeyi bırakmalıyız. Bu şekilde araba kullanmamalıyız. Kıyafetlerimizi daha iyi nefes almak için gevşetmeliyiz.

Ağrılar dakikadan uzun sürüyorsa kesinlikle ihmal edilmemeli, bir doktora başvurulmalıdır.

Göğüs Ağrısının Kalp ile İlgili Olmadığını Gösteren Birtakım Bulgular

Ateş, titreme, hızlı nefes alıp verme, şiddetli öksürük, panik olunan durumlar, cilt döküntüleri, yutkunmada güçlük, derin nefes alırken ki ağrı kalp ile ilgili olmayabilir. Sadece yemekten sonra ortaya çıkan ağrılar, ağza gelen ekşi ya da acımtırak tat, vücut pozisyonunun durumuna göre değişen ağrılar, göğüs ağrısının kalp ile bağlantısı olmadığını gösterir.

Göğüs Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bütün hastalıkların ilk tedavisi, hastalık gelmeden onu önleyici şekilde hareket ederek, beslenme ve sağlığa dikkat edilerek yaşamaktır. Bunun için yaşamı kaliteli hale getirmelidir. 

Peki, göğüs ağrısını önlemek için neler yapılmalıdır?

Göğüs ağrılarının olmaması için kesinlikle en başta sigara ve alkolden uzak durulması gerekir. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Düzenli spor ya da egzersiz yapılmalıdır. Özellikle düzenli yapılan yürüyüş, birçok hastalığı önlediği gibi kalp rahatsızlıklarının da önüne geçer.

Ayrıca, stresten uzak kalınmalıdır. Kendinizi strese sokacağını düşündüğünüz ne varsa, bu durumları yaşamınızdan uzaklaştırmalısınız.

Erken teşhis her hastalık için en önemli kurtarıcıdır. Kendinizde fark ettiğiniz kötü durumları geç kalmadan doktora başvurarak gereklidir. Tetkikleri yaptırmanız, birçok hastalığın geç kalınmadan tedavisini mümkün kılacaktır.

Göğüs Ağrısına Karşı Çözümler

Göğüs ağrısı nedenleri dışında bir de göğüs ağrısına karşı çözümler de merak edilmektedir. Bu çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Duş alırken yapacağınız masaj uygulamaları, göğüs ağrınıza iyi gelecektir.
  • Hint yağı ve zeytinyağını karıştırarak göğsünüze uygulayacağınız masaj, ağrıyı kesici etkidedir. Aynı zamanda hint yağı iltihap sökücüdür.
  • Poşet içinde birkaç buz kalıbıyla dairesel şekilde göğsünüze yapacağınız masaj da ağrılı bölgeye yardımcı olacaktır.
  • Karahindiba da yine göğüs ağrılarında etkili olan bir bitkidir.

Göğüs ağrısına karşı çözümler hakkında ne kadar bahsetmiş olsak da öncelikle doktorunuza başvurmanız elbette daha uygun olacaktır. Göğüs ağrısı ile ilgili merak ettikleriniz sinoplukoca.com farkıyla sizlere sunulmuştur.