Kafada Kist Olmasının Nedenleri Neler? Hangi Bölüme Doktora Gidilir? Nasıl Geçer?

Kafada kist

Kafada kist, korkutucu gibi görünse de aslında bir nevi şişliktir. Bazılarının içinde hava bazılarının da değişik yoğunlukta sıvı bulunur. Bir tür cilt rahatsızlığıdır. Kistin öncelikle nedenleri tespit edilerek tedaviye başlanır.

Bu makalede ve Kist Kafada Kist Kist Nedenleri Kist Tedavisi Kist Belirtileri Kist Doktoru Beyin ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Kafada
Kafada Kist Olmasının Nedenleri Neler? Hangi Bölüme Doktora Gidilir? Nasıl Geçer?

Kafada Kist Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yolları

Lipom

Lipom, saç derilerinde görülür ve başımızda şişmelerin görülmesine sebep olabilirler. Yağlardan oluştuğu bilinir ama hangi rahatsızlıktan kaynaklandığı tespit edilememiştir, onun için ailesel yatkınlık olduğu üzerinde durulur.

Lipom semptomları: Lipomları ellediğiniz zaman yumuşak bir doku hissedersiniz. Boyutları minimal seviyededir ama tedavi edilmezse boyutlar değişebilir. Büyüme oldukça da acıyabilir.

Lipom nasıl tedavi edilir? Lipom için belirlenen bir tedavi yoktur, zaten acı, ağrı olmadıkça da gerek yoktur.

Sebaseöz Kist Türü

Bu kist yağ bezelerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Kişiye olumsuz bir etkisi yoktur, o yüzden bu şişlikten korkmaya gerek yoktur. Lakin şişlik seviyesi değişmeye başlar ve acı da hissedilirse hemen bir uzman hekime muayene olmak gerekir.

Sebaseöz Kist Semptomları: Bu kistten zamanla sıvı akabilir. Belirli bir seviye sonra kurur ve sert hal alır, deriniz pul pul olabilir. Rengi değişmeye başlarsa acıya da neden olabilir.

Sebaseöz Kist tedavisi: Bu kist türü ameliyatla kesilerek alınır. Bunun için anestezi gerekir. Kist laboratuvarda incelenir. Oluşmaması için temizlik ilk koşuldur. Saçlarınız kesinlikle ıslak kalmamalı ve düzenli duş almalısınız.

Kıl dönmesi Kaynaklı Kist

Kıl dönmesi özellikle kesimlerden sonra saçlarda görülebilir. Kıllar dışarı çıkmak yerine iç kısımda dönerek şişliğe neden olur. Bu durum bazen kiste dönüşebilir. Cildiyeye gittikten sonra tedavisi başlayacaktır.

Pilar Kist Nedir?

Pilar kist, en fazla saç diplerimizde görülse de bazen farklı noktalarda da çıkabilir. Zamanında ciltten alınmazsa tehlikeli olabilir, o yüzden operasyonla çıkarılır. Kanser yapma ihtimali az da olsa vardır.

Pilar kisti anlamak için kafanızı kontrol edin, sert bir şişlik varsa, dokununca acıyorsa ve iltihap içeriyorsa pilar olma ihtimali vardır. İlerleyen süreçte sertlik oranı artabilir.

Kistik Akne – Sivilce

Sivilcenin de farklı türleri vardır. Kafamızda çıkanlardan birisi de kistik olarak adlandırılır. Yağ kanalları kapanır ve enfeksiyon kendini gösterir. Başkasının eşyalarını kullanmaktan bulaşabileceği gibi ailesel yatkınlıktan da olabilir. Genelde cildiye doktoru ilaç reçete eder.

Kafadaki Şişliklerin Kistlerin Olası Diğer Nedenleri

  • Bazal hücre karsinomu
  • Lyme rahatsızlığı
  • Gut
  • Dermoid Kist
  • Epidermoid Kist
  • Preauriküler Sinüs

Kafada Oluşan Kistler Tedavi ile Nasıl Geçer?

Her hastalık için bitkisel yollar arasak da her zaman bir uzman onayı almak gerekir çünkü kaş yapayım derken göz çıkarabiliriz. Kist neden ortaya çıkmış testler, elle muayene ve hastanın öyküsü dinlenerek tespit edilir. Krem, antibiyotik ile geçer. İleri seviye olanlarda ise ameliyat gerekebilir. Kanser ihtimali düşük olsa da incelenmesi için biyopsiye gönderilir.

nMNzXau8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir